اخبارروانشناسی فردی

این 5 مهم نیاز زندگی شما است

افراد اگر چه در بسیاری از ویژگی ها با هم تفاوت دارند، ولی در برخی از نیاز ها با هم مشترک هستند.این نیاز ها به شکل غریزی در تمام انسان ها وجود دارد و در نهایت باعث رشد شخصیت انسان خواهد شد. به عبارتی دیگر این ۵ نیاز فطری رفتار انسان را برانگیخته و هدایت می کند.

به گزارش خط سلامت انسان ها اگرچه این نیاز ها را به صورت غریزی دارند ولی چون تحت تاثیر یادگیری، انتظارات اجتماعی و ترس هایی که به خاطر تائید نشدن قرار می گیرند، هر کدام بخشی از این نیاز ها را بیشتر تجربه می کنند.یعنی تحت تاثیر شدید ترین نیاز قرار می گیرد.

این ۵ سطح نیاز شامل نیاز های فیزیولوژیکی، ایمنی،تعلق پذیری و محبت،احترام و خود شکوفایی است.

نیاز های فیزیولوژیکی یا زیستی به عنوان نخستین رده از نیازها ی انسان است .نیاز های زیستی شامل غذا،لباس، نیاز جنسی و مسکن است. تا وقتی که نیاز های اساسی برای فعالیت های بدن به اندازه کافی ارضاء نشده است عمده فعالیت های شخص احتمالا در این سطح قرار خواهد داشت.

به گزارش خط سلامت دومین سطح از نیاز های انسان شامل نیاز ایمنی است یعنی انسان نیاز به تامین جان، محروم نبودن، رها شدن از ترس و وحشت و نیاز به آرامش دارد .

به عبارت دیگر می توان گفت نیاز به محافظت از خود در زمان حال و آینده برای انسان پس از تامین غذا و لباس و تولیدمثل وجود دارد.

به گزارش خط سلامت سومین رده از نیاز های انسان مربوط به احساس تعلق و عشق و محبت است. انسان یک موجود اجتماعی است و نیاز به رابطه با دیگر انسان ها دارد و برای این منظور سخت کوشش می کند تا بتواند روابط اش را معنادار کند.

به گزارش خط سلامت چهارمین رده از نیاز های انسان ها مربوط به احترام است.این احترام در دو بخش احترام به خود و احترام به دیگران به حیطه انسانی افراد مربوط می شود. افرادی که نمی توانند این نیاز را برآورده کنند و از طریق رفتارهای موثر و سازنده به آن دست یابند برای ارضا این نیاز اقدام به جلب توجه به هر شیوه ای خواهند کرد. این شیوه گاهی در یک رفتار مخرب و نسنجیده خود را نشان می دهد.

به گزارش خط سلامت بالاترین سطح خود شکوفایی نام دارد.خود شکوفایی یعنی فرد قادر است تمام استعداد های پنهان خود را شکوفا کند و به آنچه که می تواند باشد و باید بشود،دست پیدا کند.

افراد برای رسیدن به شادی،رضایت از زندگی و خوشنودی باید از سطح های پایین تر به طرف نیاز هایی که در سطح های بالاتر قرار دارند، حرکت کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن