روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این نور عامل بی خوابی است / کارشناسان می گویند نور در شب با دیابت مرتبط است

خط سلامت: خوابیدن در معرض نور با دیابت مرتبط است.بر اساس مطالعه ای روی نزدیک به 100 هزار بزرگسال چینی خوابیدن در اتاقی که در معرض نور مصنوعی بیرونی در شب قرار دارد، ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

به گزارش خط سلامت این مطالعه نشان می‌دهد کم‌خوابی تقریباً نیمی از بزرگسالان آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آلودگی نوری

بر اساس این مطالعه افرادی که در مناطقی از چین با آلودگی نوری بالا در شب زندگی می کردند، حدود 28 درصد بیشتر از افرادی که در مناطق کم آلودگی زندگی می کردند، در معرض ابتلا به دیابت بودند. به گفته محققان، آلودگی نوری شهری به حدی گسترده است که می تواند حومه ها و پارک های جنگلی را که ممکن است ده ها، حتی صدها مایل از منبع نور فاصله داشته باشند، تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر فیلیس زی، مدیر مرکز طب شبانه روزی و خواب در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو، گفت: «این مطالعه تحقیقات قبلی در مورد اثرات مضر نور در شب بر عملکرد متابولیک و خطر ابتلا به دیابت را تأیید می کند.

تاثیر نور بر سلامتی در شب

تحقیقات قبلی ارتباط بین نور مصنوعی در شب و افزایش وزن و چاقی، اختلال در عملکرد متابولیک، ترشح انسولین و ایجاد دیابت و عوامل خطر قلبی عروقی را نشان داده است.

خوابیدن تنها برای یک شب با نور کم در کنار تلویزیون با صدای خاموش، قند خون و ضربان قلب جوانان را افزایش می دهد. در مطالعات قبلی نشان داده شده است که افزایش ضربان قلب در شب یک عامل خطر برای بیماری قلبی در آینده و مرگ زودرس است، در حالی که سطح قند خون بالاتر نشانه مقاومت به انسولین است که در نهایت می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود.

دکتر گرت نای، مدرس ارشد فیزیولوژی در دانشگاه چستر در بریتانیا، گفت: خواب سالم در پیشگیری از ابتلا به دیابت بسیار مهم است. مطالعات نشان داده‌اند که الگوهای خواب ناسازگار با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. تجزیه و تحلیل نشان داد قرار گرفتن مزمن در معرض آلودگی نوری در شب، سطح گلوکز خون را افزایش می دهد و منجر به افزایش خطر مقاومت به انسولین و دیابت می شود.

راه های جلوگیری از نور

استراتژی های کاهش سطح نور در شب شامل قرار دادن تخت خود دور از پنجره ها و استفاده از سایه بان های محافظ نور است. اگر سطح کم نور ادامه داشت، از ماسک خواب برای محافظت از چشمان خود استفاده کنید.

از نوع نوری که در اتاق خواب خود دارید آگاه باشید و هرگونه نور در طیف آبی را ممنوع کنید، مانند نورهایی که از دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها ساطع می شود. نور آبی محرک ترین نوع نور است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن