مثبت اندیشینوتیفیکیشن

زندگی شادی بخش/راه های شادی بیشتر در زندگی روزمره

خط سلامت: شادی و نشاط یکی از نیازهای تمام انسان ها در زندگی به شمار می رود. زندگی شاد نه تنها معنا بخش بلکه انرژی آفرین است و باعث حرکت فرد به سمت رشد و ارتقا می شود. افراد شاد می توانند پله های موفقیت را به سرعت طی کنند و  نقش موثر و سازنده ای را در جامعه ایفا کنند.

به گزارش خط سلامت شادی دریافتی است که به صورت بیرونی و دورنی میسر می شود. روانشناسان معتقدند اگر چه شادی را باید در درون جست و جو کرد ولی از طریق راهکارهای بیرونی نیز می توان به سرعت وارد دنیای شادی شد.

زیاد بخندید

اتفاقات شاد و مطلوب سطح اندورفین و دیگر هورمون های نشاط آور را بالا ببرند و نیز سطح هورمون های استرس زا را کاهش دهند.

خوب بخوابید

اکثری افراد از داشتن یک خواب کافی و راحت محروم اند . چرت روزانه و یا خواب ساعت 9 شب ، مطالعه یک کتاب خوب قبل از خواب کمک می کند تا فردخواب آرامی داشته باشد.

گاهی نه بگویید

کارهایی را که ضروری نیستند و از انجام آنها لذت نمی برید،کنار بگذارید .

لیستی از کارهای روزانه خود تهیه کنید

نوشتن کارهایی که می خواهید در طول روز انجام دهید. باعث می شود افکارتان منظم شود و نگرانی از شما دور گردد. با چک کردن این لیست احساس خوبی به شما دست خواهد داد. بررسی ها نشان داده است افرادی که چند کار را به طور همزمان انجام می دهند، دارای فشار خون بالاتری هستند مثلا به جای اینکه هم زمان با پختن غذا یا اتو کردن لباس ها، با تلفن هم صحبت کنید، یک جایی بنشینید و تمام توجه خود را روی مکالمه تلفنی تان بگذارید.

دنبال انجام دادن چند کار به طور همزمان نباشید

بررسی ها نشان داده است افرادی که چندکار را به طور همزمان انجام می دهند، دارای فشار خون بالاتری هستند;مثلا به جای اینکه هم زمان با پختن غذا یا اتو کردن لباس ها، با تلفن هم صحبت کنید، یک جایی بنشینید و تمام توجه خود را روی مکالمه تلفنی تان بگذارید. یا به جای اینکه هنگام نوشتن گزارش کار، ایمیل تان را هم چک کنید، صفحه ایمیل تان را ببندید و فقط گزارش کارتان را تکمیل کنید. این گونه تمرکز فکری شما نیز بیشتر می شود و احساس شادی می کند.

به باغچه تان برسید

تنها استشمام هوای تازه و ورزش کردن نیست که استرس را کاهش می دهد. و باعث می شود احساس خوبی به انسان دست دهد. بلکه تمیز کردن باغچه از علف های هرز،دیدن رویش گل ها و هرس کردن درخت ها نیز با احساس شادی همراه است.

هوا را معطر کنید

محققان دریافتند استشمام بوهای خوشایند و معطر، در کاهش استرس و ایجاد آرامش واقعاً موثرند. در یک بررسی معلوم شد بوی رزماری سطح نگرانی را کاهش می دهد و باعث افزایش هشیاری و سرعت بخشیذن  به حل مسائل ریاضی می شود. بوی اسطوخودوس باعث افزایش  امواجی از مغز می شود که احساس آرامش را افزایش می دهند.امروزه انواع متعددی از معطر کننده های هوا مثل اسپری های خوشبو کننده، روغن های معطر، ظروف گل خشک معطرو شمع های معطر کننده وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

از اماکن آرامش دهنده دیدن کنید

رفتن به موزه ها، پارک ها و امامزاده هاف مساجد و زیارتگاه ها می توانند باعث ایجاد آرامش شود مثلاً ممکن است یک فرد بتواند با رفتن مرتب به مسجد و خواندن نماز جماعت در آنجا، استرس های روزمره خود را دور کند و آرامش عجیبی پیدا کند. طی یک بررسی معلوم شد کمک به دیگران باعث تقویت شادی، احساس رضایتمندی از زندگی، اعتماد به نفس، سلامت جسمی و کاهش افسردگی می شود.

برای کمک به دیگران داوطلب شوید

کمک به دیگران باعث می شود از مشکلات تان دور شوید و نیز به بهبود شرایط اجتماعی  شما کمک می کند. همان طور که افراد شاد بیشتر به فکر کمک به دیگران هستند. کمک به دیگران نیز شادی شما را افزایش می دهد. طی یک بررسی معلوم شد کمک به دیگران باعث تقویت شادی، احساس رضایتمندی از زندگی، اعتماد به نفس، سلامت جسمی و کاهش افسردگی می شود.گر چه داشتن روابط اجتماعی  با دیگران و بودن در جمع، یکی از عوامل کاهش دهنده استرس است. ولی گاهی اوقات، برای فکر کردن و تجدید قوا نیاز است تنها باشید. مثلاً یکم فیلم مفید یا آرامش دهنده ببینید . یا بعد از ظهرتان را به خواندن کتاب یا گشتن در پارک بگذرانید.

هنگام پیاده روی تمرکز کنید

حتماً می دانید که ورزش کردن بیشتر از داروهای آرامبخش برای کاهش استرس  مفید است. اما تمرکز فکری هنگام پیاده روی می تواند آن رابسیار سودمندتر کند. محققان135 نفر را به 4 گروه پیاده روی تقسیم کردند. گروه اول پیاده روی تند انجام می دادند و گروه دوم پیاده روی آرام، گروه سوم پیاده روی آرام همراه با تمرین تمرکز و گروه چهارم یک نوع از تای جی را تمرین می کردند. برای تمرین تمرکز از گروه سوم خواسته شد به گام هایشان توجه کنند و همراه با گام هایشان 1، 2، 1، 2 را تکرار کنند و هم زمان اعداد را در ذهنشان مجسم کنند. تمرکز، یک تکنیک روحی و روانی برای دسترسی به آرامش و یک حالت جسمی است که در آن ضربان قلب آرام می شود و فشار خون پایین می آید. نتایج این تحقیق نشان داد که در گروه سوم، استرس به طور واضحی کاهش پیدا کرده بود و افرادآن کمترین حس منفی و بیشترین حس مثبت اندیشی را درباره خود داشتند. بالاتر از همه، اینکه مقدار کاهش استرس در گروه سوم،  مشابه گروه اول بود.

روابط صمیمی داشته باشید

در یک تحقیق با بیش از 1300 مرد و زن از سنین مختلف مشخص شد کسانی که دوستان صمیمی بسیاری داشتند، دارای فشار خون بهتر،  سطح کلسترول و قند خون  سالم تر و سطح هورمون های استرس زای کمتری  نسبت به افرادی که یک یا دو دوست صمیمی داشتند، بودند. همچنین این نتایج  بین زنان و مردان که روابط خوبی  با خانواده و همسران و پدر و مادرهایشان داشتند دیده شد و نیز مشخص شد، افرادی که احساس تنهایی  می کنند و افسرده و منزوی هستند 3 تا 5 برابر بیشتر از کسانی که احساس عشق و ارتباط  و اجتماعی بودن دارند، ئچار مریضی و مرگ زودرس می شوند.

معنویت تان را تقویت کنید

برای خیلی از انسان ها، تقویت اعتقادات مذهبی به زندگی شان مفهوم خاصی می دهد و درک شان از باورهای دینی باعث توجه به آخرت و دوری از گرفتاری های زندگی می شود. حتی اگر مذهبی نباشید معنویت می تواند، برایتان سودمند باشد.

به داشته هایتان فکر کنید نه به نداشته هایتان

شادها افرادی هستند که کسانی که هر روز آثار جنبه های مثبت زندگی شان( سلامتی، خانواده خوب، دوستان صمیمی، تحصیلات عالیه، کار مورد علاقه و…) را بررسی می کنند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن