روانشناسی فردینوتیفیکیشن

اگر خودتان را دوست دارید با زنگ ساعت بیدار نشوید

خط سلامت: افرادی که شب ها تا پاسی از شب بیدارند و با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می‌شوند به خستگی مزمن مبتلا هستند و در طول روز چرت می زنند.

به گزارش خط سلامت محققان در پژوهشی که اخیرا صورت گرفته است دریافتند افرادی که با صدای زنگ ساعت بیدار می شوند بیشتر از افرادی که به طور طبیعی از خواب بیدار می‌شوند در طول روز احساس خستگی دارند.

در مطالعه‌ جدیدی معلوم شد فشردن دکمه تعویق زنگ بیدار شدن صبح‌ هنگام ممکن است نشان‌دهنده «خستگی مزمن» فرد باشد.

زنگ ساعت

به گفته پژوهشگران، کسانی که صبح‌ها با زنگ ساعت بیدار می‌شوند، نسبت به آن‌هایی که به طور طبیعی از خواب بیدار می‌شوند، خسته‌ترند.

این مطالعه که به قولی نخستین پژوهش علمی درباره چرت زدن است، نشان داد ۵۷ درصد کارمندان اداری تمام‌وقت در ایالات متحده آمریکا با صدای زنگ ساعت بیدار می شوند.

احساس خستگی

به گفته دانشمندان دانشگاه نوتردام در ایالات متحده آمریکا، استفاده از زنگ در مقایسه با بیدار شدن به طور طبیعی، باعث می‌شود فرد بیشتر احساس خمودگی کند؛ چون این کار چرخه طبیعی خواب را مختل می‌کند.

در مقابل، افرادی که به طور طبیعی و بدون زنگ بیدار شدند، بیشتر می‌خوابیدند و در طول روز کافئین کمتری می‌نوشیدند.

چه بعد از بیدار شدن چرت می‌زدند چه نه، به یک میزان می‌خوابیدند. آن‌ها که بدون استفاده از زنگ چرت می‌زدند، در طول روز کمتر چرت می‌زدند یا اظهار خستگی می‌کردند.

بیداری طبیعی

به گفته پژوهشگران، وقتی به طور طبیعی بیدار می‌شویم، بدن درست پیش از بیداری ما واکنش استرس نشان می‌دهد تا به ما هوشیاری بدهد. هورمون‌های گوناگونی که در خواب عمیق و درست پیش از بیداری در بدن به گردش در می‌آیند، نیز بر این امر تاثیرگذارند.

اما استفاده از زنگ برای بیدار شدن واکنش استرس طبیعی را که به هوشیاری فرد منجر می‌شود، دور می‌زند و چرخه خواب را مختل می‌کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن