روانشناسی فردینوتیفیکیشن

این 4 محافظ نامرئی را بشناسید

خط سلامت: شادی و رسیدن به آرامش با ترشح هورمون ها در بدن صورت می گیرد .متخصصان 4 هورمون را در به شادی رسیدن و آرامش ذهن موثر می دانند.

به گزارش خط سلامت تعادل هورمون ها تحت تاثیر استرس های محیطی قرار دارد و بر اثر استرس میزان ترشح شان دچار به هم ریختگی می شود.

وظیفه هورمون ها

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف هورمون‌ها کمک به تعادل روحی و خلقی است. برخی از این هورمون‌ها به عنوان هورمون‌های احساس خوب، شادی آور و خوشحالی شناخته می‌شوند و تاثیر امید بر بدن دقیقا به همین مسئله مربوط می‌شود.

هورمون‌های شادی آور:

دوپامین

دوپامین به عنوان هورمون “احساس خوب” شناخته می‌شود. انتقال دهنده عصبی که نقش بسیار مهمی در سیستم پاداش مغز دارد. همچنین در تجربه لذت، یادگیری و به یاد آوردن هم موثر است.

سروتونین

سروتونین ،دومین هورمون شادی آور مهم بدن است. انتقال دهنده عصبی که در تنظیم خلق و خو، خواب، اشتها، هضم غذا، توانایی یادگیری و بخش حافظه موثر است.

اندورفین

اندورفین مسکن طبیعی بدن است. هورمونی که در پاسخ به استرس و یا ناراحتی تولید می‌شود. علاوه بر اینکه در حین تجربه فعالیت‌های لذت بخش مانند غذا خوردن، ورزش کردن یا داشتن رابطه جنسی سطح این هورمون افزایش پیدا می‌کند.

اکسی توسین

آخرین مورد از هورمون‌های شادی آور اکسی توسین است. ماده شیمیایی که اغلب با نام هورمون عشق شناخته می‌شود. هورمونی که برای شیردهی مادر و زایمان حیاتی است. به علاوه اینکه برای تقویت اعتماد، همدلی و پیوند در یک ارتباط کمک کننده است. این هورمون با تجربه محبت و ابراز احساسات فیزیکی افزایش پیدا می‌کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن