زوج و خانوادهسلامت جنسیعشق و خیانتنوتیفیکیشن

دلبستگی بر رابطه جنسی زناشویی تأثیر می گذارد / شریک زندگی تان چه سبکی دارد؟

خط سلامت: انواع مختلف سبک دلبستگی می تواند بر عادات و رفتارهای جنسی افراد تأثیر بگذارد.

به گزارش خط سلامت: سبک های دلبستگی بر زندگی جنسی تأثیر می گذارد، به طوری که افراد با دلبستگی اجتنابی “سکس معمولی بیشتری دارند” و افراد با دلبستگی مضطرب “به دنبال ایجاد پیوند از طریق صمیمیت هستند”.

سبک های دلبستگی در دوران کودکی ما شکل می گیرد و بر نحوه برخورد ما با دیگران تأثیر می گذارد.

چهار نوع دلبستگی وجود دارد: مضطرب، اجتنابی، ایمن و بی نظم

افراد با دلبستگی مضطرب از رابطه جنسی برای تایید استفاده می کنند، در حالی که افراد با دلبستگی اجتنابی از صمیمیت می ترسند و رابطه جنسی گاه به گاه و زیادی دارند.

افراد با دلبستگی نامرتب کمترین موارد رابطه جنسی را دارند و بین گرایش های مضطرب و اجتنابی در نوسان هستند، در حالی که افراد با دلبستگی ایمن عزت نفس خوبی دارند و به دنبال تعهد طولانی مدت هستند.

آنها می‌گویند: همه سبک‌های دلبستگی در دوران کودکی بر اساس رفتار والدین ما با ما شکل می‌گیرند.

افراد با دلبستگی مضطرب احتمالاً در دوران کودکی خود احساس کمبود عشق و امنیت داشته اند. افراد با دلبستگی مضطرب از رابطه جنسی برای دریافت تایید شریک زندگی خود استفاده می کنند.

رفتارهای جنسی افراد با دلبستگی مضطرب ناشی از تلاش آنها برای جبران کمبود عشق و امنیت است که در درون خود احساس می کنند.

آنها می‌گویند: افراد با دلبستگی مضطرب می‌توانند از رابطه جنسی برای دستکاری شریک زندگی خود برای رسیدن به خواسته‌هایشان استفاده و از رابطه جنسی برای ایجاد پیوند استفاده کنند.

به عنوان یک قانون سرانگشتی، آنها به راحتی عاشق می شوند و برای داشتن رابطه جنسی با شرکای خود عجله دارند.آنها می توانند بسیار وابسته و چسبنده شوند، زیرا کمبود امنیت و ثبات و ترس از رها شدن و طرد شدن دارند.

به گفته روانشناسان بالینی افراد با دلبستگی اجتنابی بیشتر از روابط نزدیک و صمیمی درگیر رابطه جنسی گاه به گاه هستند.

والدین افراد با دلبستگی اجتنابی در اطراف شان بوده اند، اما به طور بالقوه نیازهای آنها را برآورده نکرده اند.

افراد با دلبستگی اجتنابی از صمیمیت می‌ترسند و رابطه جنسی و صمیمیت می‌تواند یک دلبسته اجتنابی را بسیار ناراحت کند.

افراد با دلبستگی اجتنابی روابط طولانی مدت کمتری دارند و رابطه جنسی معمولی را ترجیح می دهند یا به طور کامل از رابطه جنسی خودداری می کنند.

افراد با دلبستگی اجتنابی می‌توانند از پورن و فانتزی به عنوان جایگزینی برای صمیمیت استفاده کنند.

رفتارهای صمیمی آن‌ها معمولاً به‌وسیله منیت یا نیاز به دستکاری یا کنترل شریک زندگی‌شان انجام می‌شود.آنها به احتمال زیاد از رابطه جنسی برای کاهش استرس خود استفاده می کنند.

به گفته متخصصان، افراد با دلبستگی اجتنابی اغلب شریک زندگی خود را با فاصله زیاد نگه می دارند و کمتر عاشق می شوند.

افراد با دلبستگی نامنظم، همچنین به عنوان “اجتناب کننده ترس” شناخته می شود.

افراد با دلبستگی بی نظمی ترکیبی از دلبستگی اضطراب و دلبستگی اجتناب است . افراد با دلبستگی بی نظمی فکر می کنند که شایسته عشق نیستند.

آنها می توانند روابط پرشور و آتشینی داشته باشند، اما ممکن است در لحظه ای که همه چیز صمیمی می شود، دچار وحشت شوند.آنها مانند افراد مضطرب در اعتماد کردن و اتکا مشکل دارند.

آنها احتمال بیشتری برای ابتلا به اعتیاد جنسی دارند و اگر بخواهند به یک رابطه پایدار برسند، اغلب در نقش های مطیع قرار می گیرند.

افراد با دلبستگی ایمن سطوح پایینی از اضطراب و سطح خوبی از عزت نفس دارند.آنها به افراد دیگر تکیه نمی کنند و هنگامی که وارد یک رابطه می شوند، نسبت به شریک خود احساس مثبتی دارند.

آنها از رابطه جنسی برای ارضائ منیت خود استفاده نمی کنند، بلکه برای ابراز محبت نسبت به شریک زندگی خود استفاده می کنند.

آنها به احتمال زیاد در اتاق خواب خودجوش هستند زیرا احساس نمی کنند مورد قضاوت یا فشار قرار می گیرند.آنها عاشق تعهد طولانی مدت و نزدیکی هستند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن