روانشناسی فردینوتیفیکیشن

کم خواب ها خسیس ترند

خط سلامت: کمبود خواب فعالیت در نواحی مغز مرتبط با رفتار اجتماعی را کاهش می دهد. مدت هاست تحقیقات نشان داده است خواب ضعیف به سلامتی کمک می کند اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که کمبود خواب، که در کشورهای توسعه یافته بصورت مزمن است، ممکن است باعث شود افراد کمتر به یکدیگر کمک کنند.

به گزارش خط سلامت کمبود خواب با بیماری قلبی ، خلق و خوی ضعیف و تنهایی مرتبط است. محققان گزارش می دهند خسته بودن ما را از سخاوتمندی دور می کند.

محققان در یکی از سه آزمایشی که ارتباط بین کم خوابی و سخاوت را مورد آزمایش قرار می دهد، دریافتند ساعت خواب از دست رفته که در تغییرات فصل تابستان و بهار دیده می شود، باعث کاهش تمایل افراد برای کمک به دیگران می شود. به طور خاص، آنها نشان دادند میانگین کمک های مالی به یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده در مقایسه با چهار هفته قبل و بعد از تغییر در ساعت هفته کاری حدود 10 درصد کاهش یافته است. در آریزونا و هاوایی، ایالت هایی که ساعت تابستانی را رعایت نمی کنند، کمک های مالی بدون تغییر باقی ماندند.

به گفته محققان بیش از نیمی از افرادی که در بخش‌هایی از کشورهای توسعه‌ یافته زندگی می‌کنند گزارش داده‌اند به ندرت در طول هفته کاری به اندازه کافی می‌خوابند.

اتی بن سیمون، عصب شناس دانشگاه برکلی، می گوید: کمبود خواب، تجربیات اجتماعی ما و انواع جوامعی را که در آن زندگی می کنیم، شکل می دهد.

برای آزمایش ارتباط بین کم خوابی و سخاوت، بن سایمون و تیمش ابتدا 23 جوان بزرگسال را به مدت دو شب به آزمایشگاه آوردند. شرکت کنندگان یک شب خوابیدند و یک شب دیگر بیدار ماندند.

صبح ها، شرکت کنندگان یک پرسشنامه نوع دوستی استاندارد شده را تکمیل کردند و احتمال کمک به غریبه ها یا آشنایان ارزیابی شد به عنوان مثال، شرکت کنندگان در مقیاسی از 1 تا 5، با 1 برای کمترین احتمال کمک و 5 برای به احتمال زیاد، این که آیا صندلی خود را در اتوبوس به یک غریبه می سپارند، رتبه بندی کردند. تقریباً 80 درصد از شرکت کنندگان در زمان کم خوابی نسبت به زمانی که استراحت می کردند، احتمال کمتری برای کمک به دیگران نشان دادند.

محققان سپس فعالیت مغزی شرکت‌کنندگان مشاهده کردند و فعالیت عصبی هر شرکت ‌کننده را در حالت استراحت و محرومیت از خواب مقایسه کردند. این مقایسه نشان داد محرومیت از خواب باعث کاهش فعالیت در شبکه‌ای از مناطق مغز می‌شود که با توانایی همدلی با دیگران مرتبط است.

در آزمایش دیگری، محققان 136 شرکت‌کننده را بررسی کرده و دریافتند هرچه شرکت کنندگان زمان بیشتری را در رختخواب بیدار بگذرانند که معیاری از خواب ضعیف است، نمرات نوع دوستی آنها کمتر می شود. این کاهش در نوع دوستی هم در مقایسه افراد با خودشان و هم در هنگام میانگین نمرات در گروه صادق بود.

در آزمایش نهایی که روی ساعات تابستانی متمرکز بود، محققان به کمک های خیریه از سال 2001 تا 2016 پرداختند. بن سایمون می‌گوید در هفته کاری پس از تغییر زمان، کل کمک‌های مالی که معمولاً به طور متوسط ​​​​82 دلار در روز بود، به حدود 73 دلار در روز کاهش یافت.

دیوید دیکینسون، اقتصاددان رفتاری از دانشگاه ایالتی آپالاچی در بون، می گوید: همیشه این احتمال وجود دارد که متغیر دیگری به جز خواب باعث این افت سخاوت شود، اما این “رویکرد روش شناسی سه گانه” به محققان این امکان را داد تا خطی قانع کننده از تغییرات مغز ترسیم کنند. که در طول محرومیت از خواب در رفتارهای دنیای واقعی ظاهر می شوند.  او می‌گوید: این یک یافته داستان جامع‌تری در مورد اینکه چگونه خواب ناکارآمد بر تصمیم‌گیری‌ها در حوزه کمک به دیگران تأثیر می‌گذارد، ارائه می‌کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن