روانشناسی فردینوتیفیکیشن

کووید 19 هنوز هم دست بردار نیست / بلوغ روانی و شخصیت در چنبره کووید 19

بزرگسالان کمتر از 30 سال از سال 2020 روان‌رنجورتر و کمتر وظیفه‌شناس‌ شده‌اند. به دلیل بیماری همه گیر کووید19، بسیاری از جوانان نقاط عطف زندگی خود را از دست داده اند یا مجبور شده اند توقعات خود را کاهش دهند، مانند زمانی که افراد فارغ التحصیلی خود را با ویدئو جشن می گیرند. چنین اختلالاتی ممکن است رشد شخصیتی جوانان را متوقف کند.

به گزارش خبرنگار خط سلامت رشد روانی جوانان ممکن است به علت همه گیری کووید19  ضربه خورده باشد. در زمان‌های معمول، افراد با افزایش سن، با وجدان‌تر و موافق‌تر و کمتر عصبی می‌شوند، فرآیندی که به بلوغ روانی معروف است. اما محققان در ایالات متحده گزارش دادند به نظر می رسد این بیماری همه گیر این مسیر شخصیتی را  به ویژه در میان بزرگسالان زیر 30 سال معکوس کرده است، به گفته محققان، اگر این الگوها ادامه پیدا کنند، ممکن است برای این گروه دردسرهای طولانی مدت ایجاد شود.

رودیکا دامیان، روانشناس شخصیت از دانشگاه هیوستون،می‌گوید: هنگامی که زندگی را پشت سر می‌گذارید، در مسئولیت‌پذیری، کنار آمدن با احساسات و کنار آمدن با دیگران بهتر می‌شوید. این واقعیت که در این افراد جوان، الگوی مخالف را می بینید، نشان دهنده ی توقف رشد است.

شخصیت ها نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد را شکل می دهند. محققان اغلب مشخصات شخصیتی افراد را بر اساس پنج ویژگی اصلی ارزیابی می کنند: روان رنجوری، وظیفه شناسی، موافق بودن، برون گرایی و گشودگی به تجربه . با گذشت زمان، این صفات در افراد کمی تغییر می کند. به عنوان مثال، روان رنجوری تمایل به کاهش دارد، در حالی که رضایتمندی معمولاً بهبود می یابد.

با این حال، همه گیری کووید 19ممکن است خطوط روند معمولی را تغییر دهد. حتی پس از بررسی تغییرات مورد انتظار، محققان در مطالعه جدید حدود یک دهه تغییرات شخصیتی را مشاهده کردند که به طور میانگین در تمام شرکت کنندگان در مطالعه تنها در سه سال به دست آمد – اما در خلاف جهت مورد انتظار بود. بزرگسالان جوان بیشترین تغییر را در صفات خاص نشان دادند. بزرگسالان میانسال – 30 تا 64 سال – تغییرات بیشتری را در تمام صفات نشان دادند. در عین حال، شخصیت افراد مسن تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند.

چنین تفاوت های سنی برای ویبکه بلیدورن،روانشناس شخصیت از دانشگاه زوریخ، مورد تائید است. او می‌گوید: تراکم تجربیات در نوجوانی و جوانی بسیار بیشتر است. آنجلینا سوتین و همکارانش برای بررسی تغییر شخصیت در ایالات متحده قبل و در طول همه‌گیری کووید 19، داده‌های حاصل از مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند . این نظرسنجی به چگونگی تغییر نگرش ها و رفتارها در کشور در واکنش به رویدادهای مهم مانند انتخابات ریاست جمهوری 2020 و همه گیری مداوم می پردازد. در میان افراد مورد بررسی، تقریباً 7000 نفر – در محدوده سنی 18 تا 109 سال – حداقل یک بار در شش سال قبل از همه‌گیری کووید 19 و یک بار در طول همه‌گیری، فهرستی از شخصیت گرفتند.

بر اساس این پاسخ ها، روان رنجوری در ایالات متحده به طور کلی در سال 2020، در سال اول همه گیری، اندکی کاهش یافت. این یافته منعکس کننده چیزی است که محققان دو سال پیش با مجموعه داده های متفاوتی دریافتند، زمانی که گزارش دادند روان رنجوری در بزرگسالان در شش هفته اول همه گیری کاهش یافته است. اما یافته‌های جدید شامل داده‌های سال‌های 2021 و 2022 است که نشان می‌دهد این افت زودگذر بوده است.

سوتین، از دانشگاه ایالتی فلوریدا در تالاهاسی، می‌گوید: این افت اولیه احتمالاً به دلیل احساس همبستگی بود که در ماه‌های اولیه بحران سلامت به وجود آمد، همراه با مردمی که نگرانی‌های خود را به‌جای وضعیت داخلی خود به بحران نسبت می‌دادند. در سال دوم، همه این حمایت ها از بین رفت.

میانگین نمرات روان رنجوری از آن زمان به سطح قبل از همه گیری بازگشته است. اما محققان دریافتند که تصویر کمی متفاوت است. افت سال 2020 تقریباً به طور کامل توسط شرکت کنندگان میانسال و بزرگسالان مسن انجام شد. برای این دو گروه، نمرات روان رنجوری در سال‌های بعد کاهش یافت، البته کندتر از قبل از همه‌گیری. با این حال، نمرات روان رنجوری در میان بزرگسالان جوان در سال 2021 و پس از آن، از سطح قبل از همه گیری فراتر رفت.

به طور مشابه، نمرات وظیفه‌شناسی و توافق‌پذیری نیز در میان بزرگسالان میانسال در سال 2021 و اوایل سال 2022 کاهش یافت، اما این افت تقریباً به اندازه‌ای نبود که در میان بزرگسالان جوان مشاهده شد.

سوتین می‌گوید یافته‌ها نگران‌کننده هستند. ما می دانیم که این ویژگی ها انواع پیامدهای بلندمدت را پیش بینی می کنند.به عنوان مثال، روان رنجوری بالا با مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی و احساس تنهایی مرتبط است. و وظیفه شناسی پایین با نتایج ضعیف آموزشی، کاری، سلامتی و روابط مرتبط است.

با این حال، اینکه آیا این تغییرات شخصیتی تداوم دارند یا خیر، باید دید. دامیان می‌گوید ممکن است بزرگسالان جوان در طول یک دوره حیاتی توسعه، قطار را از دست داده باشند. شاید آنها مدرک دانشگاهی می گرفتند یا شغل پردرآمدتری را بدون این همه گیری دنبال می کردند. یا شاید این افراد هنوز هم می توانند به ایستگاه تعیین شده خود برسند، درست عقب مانده از برنامه. دامیان می‌گوید: «دوره‌های رشد بحرانی وجود دارد و سپس انعطاف‌پذیری وجود دارد. ما نمی دانیم که چگونه قرار است بازی کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن