عشق و خیانتنوتیفیکیشن

آژیر خطر رابطه قبل از خیانت

قبل از وقوع خیانت، آرامش هر یک از طرفین رابطه و رفاه زوجی کاهش می یابد. محققان ،با مطالعه  12 ساله روی روابط  زوجی، به این نتیجه دست یافتند .این گونه تحقیقات می تواند ما را از علت و چگونگی ارتکاب به خیانت آگاه سازد.

آیا پریشانی رابطه مقدم بر خیانت است؟

خیانت از دیرباز با مشکلات رابطه همراه بوده و یکی از دلایل اصلی مراجعه به زوج درمانگر است. با این حال، تعیین اینکه آیا خیانت باعث اختلال در رابطه می شود یا اینکه خیانت از آشفتگی های رابطه ناشی می شود ، دشوار است. خیانت ممکن است باعث شود که فرد خیانتکار احساس گناه کنند ، اسرار خود را از همسرش پنهان کنند و حتی احساس افسردگی کنند ، در نتیجه منجر به افزایش تعارض و مشکلات رابطه شود.

به طور مشابه، احساس جدایی از یک شریک عاطفی و متعهد نبودن  به آن فرد نیز می تواند منجر به افزایش احتمال خیانت شود.در رابطه با وقوع خیانت هر دو فرضیه گفته شده،مطرح است و تعیین رابطه علت و معلولی در رابطه با خیانت به پژوهش هایی در آینده نیاز دارد.

مطالعه جدید درباره خیانت

در یک مطالعه محققان ،زوج ها را در روابط طولانی (به طور متوسط بین پنج تا هشت سال ) دنبال کردند. آن ها داده‌های گزارش شده در رابطه با خیانت را جمع‌آوری کردند و در ادامه تغییرات رفاهی را در افرادی که خیانت را تجربه کرده‌اند بررسی کردند.

این مطالعه به محققان این امکان را داد تا تعیین کنند که آیا کاهش رفاه قبل از تجربه خیانت بوده یا به دنبال خیانت افراد دچار آشفتگی در رابطه می شدند.

علاوه بر این، محققان زوج‌هایی را که خیانت را تجربه کرده‌اند، با زوج‌هایی که در روابط خود خیانت را تجربه نکرده‌اند، مقایسه کردند. این زوج ها از نظر ویژگی هایی مانند سن، جنسیت، وضعیت تاهل، طول رابطه، تحصیلات ، سطح درآمد و تعداد فرزندان، همه عوامل مرتبط با احتمال تجربه خیانت همسان شدند . در نهایت، نویسندگان پاسخ‌های نظرسنجی را که توسط افراد تکمیل شده بود،به منظورتجزیه و تحلیل جمع آوری کردند.

نتایج

محققان شواهد روشنی یافتند که نشان می‌دهد خیانت پیش از کاهش رفاه در روابط زوجی اتفاق می افتد. هیچ کدام از دو طرف رابطه (فرد خیانکار و کسی که به او خیانت شده بود)پس از خیانت، سطح اولیه رفاه را در روابط به دست نیاوردند. همچنین  زوج‌هایی که قبل از خیانت بیشتر به روابط خود متعهد بودند، پس از تجربه‌های خیانت، کاهش رفاه و آرامش را در رابطه گزارش دادند.

محققان حدس می زنند که بسیاری از زوج ها ممکن است خیانت را تجربه کنند که توسط شریک عاطفی شان مخفی نگه داشته می شود. مخفی نگه داشتن خیانت ممکن است در کاهش شدید رفاه در کسانی که مرتکب خیانت می شوند نقش داشته باشد.مراجعه به زوج درمانگر می تواند در کمک به زوج هایی که خیانت را تجربه کرده اند مفید باشد و فرصتی برای بازسازی رابطه به آن ها بدهد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن