روانشناسی فردینوتیفیکیشن

رابطه سمی را با این 6 مرحله ترک کنید

تفاوت رابطه سمی با رابطه ای که بر مبنای درست قرار دارد در چیست؟ یک رابطه خوب زندگی را به گونه ای ارتقاء می دهد که هرگز در ذهن نمی گنجد. یک اتفاق بد می تواند افراد را دلشکسته، افسرده و بی حال کند. روابط سمی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید، می تواند فلج کننده باشد.

به گزارش خبرنگار خط سلامت روابط سمی و ناسالم اغلب برای افراد خارج از رابطه گیج کننده است. مطمئناً، اگر کسی موجب ناراحتی فرد دیگر در رابطه باشد یا به لحاظ عاطفی آزاردهنده باشد، تصمیم درست این است که طرفی که آسیب می بیند از آن رابطه خارج شده و رابطه را ترک کند. اما اغلب به دلیل عوامل بسیاری از جمله مسائل مالی، وجود فرزند و احساسات شدید و گاه به دلیل مسائل فرهنگی ورق بر می گردد و به گونه ای دیگر و پیچیده تر اتفاق می افتد.

برای ترک یک رابطه سمی، باید:

-فرد حمایت اجتماعی برای خود ایجاد کند.

-راه‌هایی را برای مستقل شدن بررسی کند.

-هنگام بیرون آمدن از رابطه سمی به خانواده، دوستان و افراد دیگر نزدیک تکیه کند.

-از متخصصان، از جمله درمانگر، وکیل یا مجری قانون کمک بگیرد.

-ارتباط خود را با طرف مقابل کاملا قطع کند.

-هنگام خروج از رابطه سمی، مراقب سلامت روانی خود باشد.

چه رابطه ای سمی است؟

رابطه سمی رابطه ای مضر است. در حالی که برخی از نشانه‌های یک رابطه سمی آشکارتر هستند – مانند خشونت فیزیکی، خیانت مکرر و رفتار جنسی نامناسب – تشخیص سایر علائم دشوارتر بوده و ممکن است شامل بی احترامی، ناصادق بودن یا کنترل گری باشد برای مثال: شریک زندگی فرد مرتباً او را شرمنده می کند که در نتیجه سلامت روانی او آسیب خواهد دید.

سوء استفاده و خشونت خانگی

اگر چه برای اینکه یک رابطه سمی تلقی شود، نیازی به خشونت نیست، اما همه روابط آزاردهنده سمی هستند. آزار و اذیت می تواند به طرق مختلف از جمله عاطفی، کلامی، مالی ، جنسی و فیزیکی ظاهر شود.

نشانه‌های یک رابطه آزاردهنده می‌تواند در خشونت فیزیکی یا جنسی، لقب دادن، تحقیر کردن و یا تهدید دیده شود.  این نوع روابط معمولاً با رفتارهای کنترل کننده مشخص می شوند .

چرا ترک کردن سخت است

چرا افرادی که در رابطه سمی قرار دارند نمی توانند با اینکه آزار می بینند از رابطه خارج شوند؟  از آنجا که  هر فرد در رابطه پیوند عاطفی پیدا می کند، خروج از آن دشوار است. برخی افراد ممکن است از نظر مالی وابسته یا نگران فرزندان خود باشند. طبق بررسی های صورت گرفته  به طور متوسط ​​هفت بار قبل از پایان دادن به رابطه، افراد تلاش می‌کنند تا به هر صورت که شده به روابط خشونت‌آمیز پایان دهند.

6 علت خارج نشدن از رابطه

– ترس : در روابط توهین آمیز، یکی از طرفین به احتمال زیاد نسبت به دیگری اعمال قدرت می کند که اغلب شامل تهدیدهای فیزیکی، عاطفی یا مالی است. در نتیجه، قربانی ممکن است بترسد.

– فرزندان : برای زوج‌هایی که فرزند دارند، ترک کردن فرزندان می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد و گاه نگرانی هایی در مورد حضانت وجود دارد.

– عشق : ممکن است احساسات طولانی مدت از عشق وجود داشته باشد که کسی را در یک رابطه نگه می دارد.

– امور مالی : اگر یکی از شرکا از نظر مالی به دیگری وابسته باشد، این امر می‌تواند موقعیت فرد را برای خروج از رابطه پیچیده کند.

– شرم : بسیاری از افراد ماهیت روابط خود را از دوستان، خانواده و آشنایان خود پنهان می کنند. در نتیجه، آنها در سکوت رنج می برند، زیرا از اینکه از کسی کمک بخواهند خجالت می کشند. آنها ممکن است برای آرامش به مواد مخدر یا مشروبات الکلی روی بیاورند و با این انتخاب ها مشکلات را تشدید کنند.

– وابستگی دو طرفه: رهایی از پویایی روابط نامتعادل که در آن یکی از طرفین به طور مداوم دهنده و دیگری گیرنده است، می تواند دشوار باشد، مانند روابطی که دو طرف به هم وابسته هستند.

اگر فردی برای مدت طولانی در یک رابطه سمی باشد، یافتن راهی برای خروج از آن سخت می شود. حتی ممکن است باور کند خودش عامل این مشکل است. چنین احساسی یک پدیده رایج است که فرد در برابر اضطراب تنهایی و جدایی به کار می گیرد.

علاوه بر این، اگر شریک زندگی فرد دارای اختلال شخصیت خودشیفته باشد، ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد شود، زیرا افراد خودشیفته بیش از حد به خود اهمیت می دهند و همدلی ندارند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد طغیان های پرخاشگری توسط شرکای خودشیفته به دلیل ترس از رها شدن در رابطه است که می تواند باعث شود که یک فرد خودشیفته سرزنش کند یا سعی کند از ترک شریک خود جلوگیری کند.

6 گام برای ترک یک رابطه سمی

پایان دادن به یک رابطه سمی و بد می تواند واقعاً پیچیده و دردناک باشد. توجه به نکات و موارد زیر به شما کمک می کند که آسان تر این روند را انجام دهید:

ساخت شبکه ایمن : اگر به فکر بیرون آمدن از رابطه سمی و کنار گذاشتن فردی که در رابطه موجب آزارتان می شود هستید، برنامه ای برای نحوه برخورد با این انتقال ایجاد کنید. کجا خواهید ماند؟ چه وسایلی را باید همراه داشته باشید؟ برای کمتر کردن فشارها این کار را به صورت ناگهانی انجام ندهید، این روند باید به خوبی اندیشیده شود.

 مستقل بودن هدفمند : اگر شغلی ندارید یا راهی برای حمایت مالی ندارید، وقت آن رسیده است که در این مسیر قدم بردارید. به مدرسه بروید، آموزش ببینید، شغلی را شروع کنید (حتی کاری که فکر می کنید برای شما کم است). استقلال مالی یکی از راه های اصلی آزادی است.

رازداری ممنوع : رازی وجود ندارد. به یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود اعتماد کنید تا بتوانند در این روند به شما کمک کنند. اگر احساس خطر و تهدید کردید، به قانون پناه ببرید.

کمک روانی : بهبودی زخم های یک رابطه سمی به تلاش و زمان نیاز دارد.از مشاورانی که در مسائل روابط زوجی و روانی متخصص هستند کمک بگیرید. یک درمانگر می‌تواند منبع بی‌طرف بزرگی برای راهنمایی باشد و شما را برای ایجاد و رسیدن به اهدافتان یاری کند. در صورت ترک ازدواج، یک وکیل با تجربه نیز ضروری است.

صحبت کردن را متوقف کنید : افراد سمی فریبکار هستند و می توانند از باج گیری عاطفی برای جذب مجدد شما استفاده کنند. هنگامی که تصمیم به ترک شریک زندگی خود می گیرید، هر گونه ارتباطی را با او قطع کنید، مگر اینکه بچه داشته باشید. در این صورت فقط در مورد مسائل بچه ها ارتباط برقرار کنید.

خود را پیدا کنید : بودن در یک رابطه سمی برای عزت نفس و سلامت روان مضر است. ممکن است مدتی طول بکشد تا آماده ورود به یک رابطه جدید شوید . در این مورد عجله نکنید برای بهبودی زخم های عاطفی وقت بگذارید .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن