روانشناسی فردینوتیفیکیشن

بمباران عشقی خطرناک است / 9 کارت قرمز رابطه نزدیک

افراط در محبت به دلیل ترس از طرد شدن و تنها ماندن،خودشیفتگی و سبک دلبستگی ناایمن باید توسط یک متخصص شناخته شود.

بمباران عشق زمانی اتفاق می‌افتد که کسی با نمایش‌های شدید توجه و محبت فرد دیگری را جلب کند.

به گزارش خبرنگار خط سلامت ایراز عشق و علاقه در ابتدای رابطه جنبه مثبتی دارد ، اما اگر از یک میزان بالاتر برود به نوعی احساس سوء استفاده می کند. روانشناسان هشدار می دهند که ممکن است این یک تاکتیک توسط یک فرد خودشیفته و برای کنترل فرد باشد.

چرا بمباران عشقی خطرناک است؟

به گزارش خبرنگار خط سلامت بمباران عشق اغلب در آغاز یک رابطه اتفاق می افتد. در ابتدای آشنایی با یکدیگر، ممکن است این شخص را جذاب و به ویژه با دقت ببینید. این شخص شما را به شدت تحسین می کند و می گوید شما را می ستاید و خیلی سریع از نظر عاطفی وابسته  می شود.

گاهی بمباران عشق در زندگی زناشویی پس از یک دعوا یا جدایی اتفاق می افتد. اینکه همسران به هم فرصت دوباره بدهند ایرادی ندارد ولی اگر همسرتان شما را تحقیر کرد و بعد از عذرخواهی قول داد که دیگر رفتارش را تکرار نمی کند و هدیه های گرانقیمتی ارسال کرد تا ثابت کند عمق تاسف اش چقدر است ، دست نگه دارید و با احتیاط وارد رابطه شوید. به خصوص در موارد خشونت های خانگی آزارگر تاکید و تکرار می‌کند که چقدر فردی را که به او صدمه زده است، دوست دارد و از تاکتیک‌های نمایشی استفاده می‌کند تا دوباره از لطف او برخوردار شود و رابطه را نگه دارد. خطری که در اینجا وجود دارد این است که سوء استفاده کننده نیاز به کنترل دارد و دیر یا زود همان چرخه تکرار می شود. فرد آزارگر رفتار توهین آمیز خود را تغییر نمی دهند و فردی که در رابطه است دوباره در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

مراحل بمباران عشق

ایده آل سازی

بمب بمباران عشق شما را از پا در می آورند. خیلی خوب است که غرق دوپامین باشید ، دوپامین ماده ای شیمیایی است که حس خوبی ایجاد می کند. دکتر کلردر این مورد اشاره می کند، “وقتی یک علاقه بالقوه وعشق جدید ایجاد م یشود و اوشروع به ارسال پیامک که همان بمباران پیامک، تماس های پشت هم و خرید هدیه و گل می کند، احساس بسیار خوبی برای فرد دارد.”

نشانه بمباران عشق: هیچ کاری نیمه نمی ماند . در مرحله اول، ایده آل سازی وجود دارد. به نظر می رسد فرد مورد علاقه روی یک سکو قرار گرفته است و چاپلوس کننده به نظر می رسد، و به سمت ایده آل بودن این فرد و رابطه پیش می رود. در واقع، همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد.

کاهش ارزش

یکی از نشانه های گویا بودن بمباران عشق در مرحله دوم یعنی مرحله کاهش ارزش رخ می دهد . شریک زندگی یک دقیقه مهربان و لحظه بعد ظالم است. بمباران کنندگان عشق به اندازه‌ای باهوش هستند که در جمع دوستانه رفتار کنند ، به طوری که دیگران فکر کنند آنها عالی هستند. اما آنها به خصوص در خلوت و تنهایی به سوء استفاده و رفتار های نامطلوب می پردازند.

این افراد به طرز شگفت انگیزی در یافتن افراد آسیب پذیر مهارت دارند . به عنوان مثال، طعمه آنها کسانی خواهد بود که به تازگی طلاق گرفته اند، اخیراً از کسی جدا شده اند یا اعتماد به نفس پایینی دارند .

در اولین مطالعه برای تجزیه و تحلیل تجربی رفتارهای بمباران عشقی، محققان با استفاده از یک گروه نمونه متشکل از 484 دانشجوی کالج، ارتباط بین بمباران عشقی و خودشیفتگی ، سبک دلبستگی ناایمن و عزت نفس پایین را یافتند.

نشانه های عشق بمباران

چگونه می دانید که عاشق شده اید یا با یک بمب افکن عشق زندگی می کنید؟ این سوالات را از خود بپرسید تا مشخص شود که آیا سلامت روانی شما تحت تأثیر نامطلوب قرار گرفته است یا خیر:

 • آیا این شخص علاقه شدیدی به خانواده، شغل و سرگرمی های شما دارد؟
 • آیا این شخص از شما تعریف می کند و سپس در همان لحظه از شما انتقاد می کند با این ادعا که این حرف ها “به نفع خودتان؟” است.
 • آیا این شخص دائماً از شما می پرسد کجا هستید و اگر به اندازه کافی سریع پاسخ ندهید عصبانی می شود؟
 • آیا با این شخص احساس راحتی می کنید؟ یا آیا عصبی هستید و همه چیز بیش از حد به نظر می رسد؟
 • آیا این فرد خودشیفته است، یعنی نسبت به شما دلسوزی ندارد و رفتار خود برتر بین از خود نشان می‌دهد؟

کارت قرمز

چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید آیا این کارت های قرمز در طول رابطه شما ظاهر شده اند یا خیر. این مثال‌ها به شما هشدار می‌دهند که شخصی که با او هستید احتمالاً یک خودشیفته ماهر است.

در اینجا موارد خاصی وجود دارد که باید جستجو کنید:

 • آنها زمان و برنامه شما را نادیده می گیرند زیرا افراد خودشیفته بر نیازهای خود متمرکز هستند.
 • آنها تعارف بیش از حد و چاپلوسی اغراق آمیز ارائه می کنند. به نظر می رسد می دانند که شما چه چیزی را می خواهید بشنوید.
 • در ملاء عام و در رسانه های اجتماعی، آنها نمایش عمومی محبت را دوست دارند.
 • اگر آنها به شما هدایای گرانقیمت و با ارزش بدهند، دائما یادآوری می کنند که چقدر برای شما هزینه کرده اند .
 • آنها نیاز به اطمینان دائمی دارند. اگر به یک پیامک پاسخ ندهید، منفجر می شوند و تهدید می کنند.
 • از تنبیه و سرزنش آنها احساس ترس می کنیدو در حضور آنها ناآرام می شوید.
 • خودشیفته ها شما را گیج می کنند. آنها ناامن هستند، بنابراین شما را سرزنش می کنند و مسائل را تقصیر شما جلوه می دهند.
 • به دلیل این سوء استفاده عاطفی، تجربه افسردگی یا اضطراب در فرد دیگر رابطه غیر معمول نیست.
 • آنها شما را از خانواده و دوستانتان منزوی می کنند تا فقط به آنها تکیه کنید.
بمباران عشقی چیز خوبی است؟

بمباران عشق بندرت یک تجربه مثبت است کسی که مشتاق یافتن فرد مناسب است، ممکن است وقتی آن فرد را پیدا کند و از سمت او غرق در توجه شود احساس رضایت کننده ای دارد.

اگر با محبت بیش از حد کسی را خفه می کنید چه باید کرد؟

گاهی شما ممکن است عاشق بمب گذاری باشید و به آن واقف نباشید. اگر احساس ناامنی می کنید یا نیاز مبرم دارید که به کسی توجه و هدایایی بدهید، مهم است که دلیل آن را بیابید:

 • آیا اقدامات خفه کننده شما به دلیل چسبیدن به رابطه است؟
 • آیا رفتار بد با شریک زندگی خود در گذشته را جبران می کنید؟
 • آیا می ترسید که شریک زندگی تان از شما جدا شود؟
 • آیا از رها شدن می ترسی ؟
 • آیا می خواهید به عنوان یک قهرمان دیده شوید؟

برای ارزیابی رفتار خود کمی زمان بگذارید. بعد از اینکه فهمیدید چه چیزی شما را به انجام این کار سوق می دهد، هدف خود را در نظر بگیرید و این که چگونه این رفتار شما بر شخصی که دوستش دارید تأثیر می گذارد.

اگر به طور معصومانه عاشق بمب گذاری هستید یعنی هیچ قصد یا تمایلی برای به چنگ آوردن موارد گفته شده ندارید، احتمالاً می تواند به دلیل سبک دلبستگی نا ایمن  باشد . از یک روانشناس کمک بگیرید تا به شما کمک کند رفتار و انگیزه های خود را مرتب کنید.

افراط در محبت به دلیل ترس از طرد شدن و تنها ماندن ،خودشیفتگی و سبک دلبستگی ناایمن باید از سوی یک متخصص شناخته شود.

یک رابطه صمیمی و عاشقانه چگونه است

با صمیمیت، احترام و توجه، زوج های سالم به یکدیگر اعتماد و از هم مراقبت می کنند.  کسانی که اختلال شخصیت خود شیفته دارند ، فاقد همدلی هستند و خودمحور و خواستار تحسین هستند. آن‌ها همچنین احساس حق به جانب بودن می کنند.

دکتر کلر می گوید:در یک رابطه عاشقانه فرد باید بتواند در مورد عقاید و نظراتش صحبت کند و سپس هر دو با هم راههایی را برای عبور از موانع پیدا کنند.

پس از بمباران عشق چه باید کرد؟

محققان دریافتند که نه تنها بزرگ‌نمایی برای شرکا و خویشاوندان مضر است، بلکه جنبه آسیب‌پذیر خودشیفتگی بیمارگونه که شامل بی‌ثباتی، ناامنی و خشم است، به شیوه‌ای موذیانه بر شرکای آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

دکتر کلر در مورد خنثی کردن بمب  عشق می گوید باید ارزش خود را بشناسی ،  خودت را دوست داشته باشی، یک چشم خود را در رابطه باز نگه داری و سعی کنی آنقدر کور نباشی که به اندازه کافی در مورد شریک خود در رابطه یاد نگیری.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع ولینک دهی بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن