زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

پسران نوجوان بیشتر از دختران احساس تنهایی می کنند / چگونه متوجه احساس تنهایی نوجوانان شویم؟

والدین می توانند با فکر کردن به سرگرمی های جذاب به نوجوانان شان در رفع تنهایی آنها کمک کنند.

خط سلامت: احساس تنهایی در بین نوجوانان در سراسر جهان افزایش یافته است. برای درک اینکه آیا یک پسر نوجوان ممکن است احساس تنهایی کند، والدین می توانند رفتار فعلی او را با رفتار قبلی او مقایسه کنند.

به گزارش خط سلامت در دوران نوجوانی ، یک جدایی طبیعی بین پسران نوجوان و والدین آنها به وجود می آید. پسر کوچکی که زمانی دلبسته والدین بود، اکنون در اتاقش می خواهد تنها باشد ، چه کسی می داند چه کاری انجام می دهد؟

وقتی او کوچکتر بود، وادین سعی داشتند بازی های او را سازماندهی کنند و از بچه‌های هم سن او دعوت می‌کردند تا در فعالیت‌های سرگرم‌کننده ای که برای فرزندشان تدارک دیده بودند دیگران را با او همراه کنند. اما زمانی که کودک به نوجوانی می رسد کنترل کمتری بر روی او وجود دارد.

طبق مطالعات انجام شده در سال‌های 2012 تا 2018، تنهایی در میان نوجوانان در سراسر جهان رو به افزایش است و همین امرباعث شده که تا حدی استفاده از گوشی‌های هوشمند و قرار گرفتن در معرض احتمالی رسانه‌های اجتماعی افزایش یابد.

چگونه بفهمید فرزتان تنهاست؟

پنج سؤال ای که به والدین در شناسایی تنهایی فرزندانشان کمک می کند:

-در کودکی چه تجربیات اجتماعی پشت سر گذاشته است؟

اگر می خواهید بفهمید که آیا پسر نوجوانتان تنهاست، ابتدا باید به تجربیات گذشته او فکر کنید. شخصیت او را از کودکی چگونه توصیف می کنید ؟ آیا او در آن زمان پرحرف بود و از بودن در کنار کودکان دیگر لذت می برد؟ یا فعالیت های انفرادی بیشتری را ترجیح می داد و فقط در مواقعی که مجبور بود با دیگران ارتباط می گرفت؟ نوجوانی تغییرات زیادی را در پسرها ایجاد می کند، اما اگر می خواهید تعیین کنید که آیا پسرتان تنها است یا نه، مقایسه رفتار و ظاهر او در گذشته می تواند کمک بسیاری به شما کند.

-در زمان پریشانی چگونه رفتار می کند؟

وقتی پسران نوجوان دچار پریشانی می شوند، ممکن است طوری رفتار کنند که برای دیگران غیرعادی به نظر می رسد برای مثال: سطح نمراتش افت میکند،  زیاد می خوابد یا در خانه تحریک پذیر بوده و زود عصبی می شود، تغییر رفتار می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد و می تواند در تشخیص اینکه آیا او احساس تنهایی می کند یا خیرکمک کند.

-آیا نوجوان  خود راعضوی از یک جامعه می داند؟

احساس مشارکت در یک جامعه می تواند به مبارزه با تنهایی کمک کند. این مشارکت می تواند دوستانه یا در بستر خانواده باشد. فرصت‌های بی‌پایانی برای داوطلب شدن، چه به صورت حضوری و چه به شکل آنلاین، برای نوجوانان وجود دارد که ممکن است برای انجام این کار نیاز به حمایت ملایم والدین خود داشته باشند. کمک به اطرافیان، در هر عنوانی که باشد، می تواند به او احساس تعلق بدهد.

-علایق او چیست؟

اگر فکر می کنید پسرتان تنهاست، سعی کنید فعالیت هایی را پیدا کنید که از آن ها لذت می برد و بیشتر او را تشویق کنید تا در آن فعالیت کند. در مورد علایق فرزندانتان صحبت کنید و ببینید که آیا می توانید به او کمک کنید تا کارهای بیشتری را انجام دهد که از آن لذت می برد بدون اینکه در این فرآیند تنها باشد.

-آیا او از بودن با خودش احساس راحتی می کند؟

در نهایت، این سوال که آیا پسر شما تنها است یا نه، باید در چارچوب این موضوع مطرح شود که آیا پسر شما در دوران بزرگسالی احساس راحتی می کند که خودش باشد. اگر او با کسی که هست و در حال تغییر است راحت باشد، خودش را پیدا خواهد کرد. اگر او ناراحت است، ممکن است به کمک شما یا یک متخصص برای تمرکز بر توسعه علایق و اجتماعی شدن در دوران نوجوانی و پیدا کردن خودش در این دوران نیاز داشته باشد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن