اخبارپیشنهاد سردبیر

چرا بعضی ها ترسو هستند؟

ترس ها در مغز چگونه ذخیره می شوند؟ علت ذخیره شدن ترس در مغز یافته جدیدی است که محققان به آن دست یافته اند. دانشمندان با این مکانیزم بیولوژیکی می توانند به اختلالات مرتبط با اضطراب دست یابند و مکانیسم های مشترکی را که در اضطراب و وابستگی به الکل است شناسایی کنند.

به گزارش خبرنگار خط سلامت محققان دانشگاه لینشوپنیک سوئد مکانیسم بیولوژیکی را کشف کرده اند که قدرت ذخیره سازی خاطرات ترس را در مغز افزایش می دهد.

توانایی تجربه ترس برای فرار از موقعیت های تهدید کننده زندگی و یادگیری اجتناب  از آن یک فرصت است. با این حال در برخی شرایط مثل زمانی که فرد به صورت ناگهانی در زلزله، تصادف و… دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می شود و یا دچار اختلالات اضطرابی است، واکنش بیش از حدی را به ترس نشان می دهد و این ترس به صورت زنجیره وار با فرد باقی می ماند به گونه ای که یک اضطراب دائمی و مداوم را حتی زمانی که خطری وجود ندارد، تجربه می کند. این اضطراب طولانی به تدریج ناتوانی اورا به دنبال می آورد.

محققان می گویند: برخی افراد تمایل بیشتری به ایجاد ترس های بیمارگون دارند که به علت اختلالات است که مغز خاطرات ترسناک را بیش از اندازه پردازش می کند.

به گزارش خط سلامت برخی از نواحی مغز به ویژه برای پردازش خاطرات مرتبط با ترس مهم است. آمیگدال ناحیه ای است که هنگام وجود تهدید فعال می شود و با بخش های لوپ پیشانی مغز و قشر پیش پیشانی کار می کند.

به گفته دکتر باربیر ارتباطات بین آمیگدال و لوب فرونتال در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلالات اضطرابی تغییر می کند.

محققان با یافته هایی که از مکانیسم های مولکولی درگیر در ترس به دست آمده اند. نقش پروتئینی به نام PRDM2  را در سرکوب کردن بسیاری از ژن ها یافتند. محققان دریافته بودند که سطوح این پروتئین در وابستگی به الکل کمتر است و منجر به پاسخ های استرس اغراق آمیز می شود. در بسیاری از افراد وابستگی به الکل با اضطراب مرتبط است که به علت مکانیسم های رایج در پشت این شرایط است. برای ماندگارشدن خاطرات، باید خاطرات جدید تثبیت شوند تا در حافظه بلند مدت بمانند.

به گفته دکتر باربیر آن ها مکانیسمی را شناسایی کرده اند که موجب افزایش فعالیت لوب فرونتال و آمیگدال به ترس ها می شود و پایین بردن  PRDM2 موجب تثبیت خاطرات ترس می شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن