روانشناسی فردی

محدودیت ماسک را چگونه دور بزنیم؟

استفاده از ماسک هنوز بخشی از زندگی بسیاری از مردم است. تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران از طریق ماسک چالش های زیادی را ایجاد می کند.

به گزارش فائقه بیگلرزاده از خط سلامت،وقتی با دیگران از طریق ماسک صحبت می کنید ، آنچه می بینید و می شنوید در یک راستا نیست و ممکن است برای شما دشوار باشد که مکالمه را به همان شیوه ای که بدون ماسک انجام می دهید دنبال کنید حتی ممکن است آنچه را که به اشتراک گذاشته می شود، اشتباه تفسیر کنید.
در نتیجه ، مغز ممکن است سعی کند شما را متقاعد کند چیزی را که می شنوید اصلاً گفته نشده است. هنگامی که این اتفاق می افتد ، به عنوان اثر مک گورک شناخته می شود.

اثر مک گورک چیست؟

اثر مک گورک یک پدیده ارتباطی است و زمانی رخ می دهد که شخصی متوجه می شود حرکات لب شخص دیگری با آنچه در واقع می گویند مطابقت ندارد. اثر مک گورک به این دلیل رخ می دهد که مغز سعی می کند آنچه را که فکر می کند می شنود با صدایی نزدیک به آنچه می بیند مربوط کند.
وقتی صحبت از پوشیدن ماسک صورت در طول همه گیری کرونا می شود، اثر مک گورک یکی از مفاهیمی است که ممکن است در درک اینکه چرا ندیدن لب های دیگران ارتباط را دشوارتر می کند مفید باشد.
به عنوان مثال ، اثر مک گورک تأکید می کند مردم از چشم و گوش خود برای درک آنچه مردم می گویند استفاده می کنند. حتی اگر در مواقعی نتایج نادرستی به همراه داشته باشد. همچنین نشان می دهد وقتی دهان فرد پوشانده شده است ، دیگران بخش مهمی از فرایند ارتباطات را از دست داده اند پوشاندن بیشترصورت با ماسک درک مردم از احساس شما یا ارتباط با آنها را برای افراد دشوار می کند.

ماسک ها نشانه های کلامی و غیر کلامی را مختل می کنند

به طور کلی ، ارتباطات به نشانه های کلامی و غیرکلامی وابسته است.ماسک با هر دو مورد تداخل دارد به عنوان مثال ماسک ها اغلب بخش بزرگی از صورت فرد را می پوشانند که خواندن لب ها یا پردازش نشانه های غیرکلامی را برای افراد دشوار می کند و از آنجا که دهان پوشیده شده است ، می تواند منجر به تنگی گفتار شود. هر دو این عوامل ارتباط با ماسک را حتی دشوارتر می کند.

علاوه بر این در شرایط عادی ، لب ها و دهان حالت روحی شما را از بین می برد. اما در حالی که دهان با ماسک پوشانده شده است ، افرادی که با آنها تعامل دارید باید با نشانه های بصری بسیار محدود ، احساس شما را درک کنند.
این امر به ویژه برای افراد کم شنوا که اغلب برای درک آنچه مردم می گویند به لب خوانی متکی هستند ، مشکل است.

چگونه ارتباطات نقابدار را تقویت کنیم

مردم برای شنیدن و درک افراد دیگر به نشانه های بصری و صداها تکیه می کنند ، مهم است یاد بگیرند چگونه با دیگران به طورموثر ارتباط برقرار کنند ، علیرغم این واقعیت که شما از ماسک استفاده می کنید.
از زبان بدن استفاده کنید
یک راه عالی برای بهبود ارتباط نقابدار این است که در مورد قسمت هایی از بدن که قابل مشاهده است، فکر کنید. قسمت هایی که دیگران می توانند ببینند شامل چشم ها ، ابروها ، دست ها و … است .همه این موارد کمک می کند از زبان بدن برای برقراری ارتباط با افراد دیگر استفاده کنید.
ابروها: ابروهای خود را بالا بیاورید تا شگفت زده شوید یا یک “V” برای نشان دادن خشم ایجاد کنید. افرادی که کم شنوا هستند اغلب از ابروهای شخص برای تفسیر حرف دیگران استفاده می کنند.
دست ها: از حرکات دست برای انتقال بهتر آنچه می خواهید بیان کنید استفاده کنید. به عنوان مثال حرکات سریع دست ممکن است نشان دهد از چیزی هیجان زده هستید.
حالت بدن: نحوه ایستادن در مورد احساس چیزهای زیادی می گوید.برای ارتباط بهتر با دیگران هنگام استفاده از ماسک سعی کنید حرکات بدن بیشتری را در مکالمات خود لحاظ کنید.

بهبود ارتباط نقابدار برای افراد کم شنوا

برای کسانی که مشکل شنوایی دارند ، ماسک های شفاف وجود دارد که امکان لب خوانی را فراهم می کند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن