زوج و خانواده

ایده آل ها در رابطه تا کجا باید حفظ شود؟

رابطه را چگونه باید پیش برد ؟استانداردهای خود را پایین بیاوریم یا ایده آل ها را حفظ کنیم؟ وارد  رابطه شدن و حفظ آن یکی از دغدغه های اصلی افراد در هر دوره از زندگی است. تحقیقات نشان می دهد که رابطه های  اندک برای هر دو طرف رابطه باعث حال بهتر روابط و رفاه حال هر دو نفر خواهد بود بنابراین حفظ استانداردهای بالا و آرامش و تاکید بر ایده آل های فردی به نفع شما است؟

استانداردهای بالا را حفظ کنید

به گزارش مینو کیا از خط سلامت هنگامی که از افراد می پرسیم کدام ویژگی  را برای رابطه عاطفی شان  ضروری می دانند ، آنها غالباً از خصوصیاتی مانند احترام ، صداقت و امانتداری صحبت می کنند. در حقیقت این صفات با نتایج بهتر ارتباط دارند. احترام متقابل حتی بیشتر از احساس دوست داشتن یکدیگر با رضایت در روابط عاشقانه ارتباط دارد. بعلاوه نه تنها عدم صداقت موجب پایان یافتن روابط می شود ، بلکه افزایش صداقت با نتایج بهتر رابطه و با رفاه بیشتر فردی همراه است. با توجه به این صفات اساسی ، بهتر است که زوجین استانداردهای بالا را در رابطه حفظ کنند ،

خصوصیات مهم دیگر

در یک پروژه تحقیقاتی بزرگ بین المللی در ارزیابی صفات همسران ، پاسخ دهندگان سه ویژگی مهم را رتبه بندی کردند.آنها گرایش های جنسی و زمینه های فرهنگی ، هوش ، شوخ طبعی  ، صداقت ، مهربانی و خوش تیپی را از مهمترین صفات در رابطه ارزیابی می کردند.

برخی از ویژگی ها ممکن است به اندازه تصور ما برای شروع یا حفظ رابطه مهم نباشند. به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی ، ایستویک یک پروفایل جعلی برای هر یک از زوج ها  ایجاد کردند. این نمایه با بیشترین خواسته یا کمترین ویژگی های هر یک از شرکت کنندگان مطابقت داشت. شرکت کنندگان انتظار داشتند زوجی را که دارای ویژگی های مطلوب آنها است دوست داشته باشند و شریکی را که دارای کمترین ویژگی های آنها است دوست نداشته باشند.  محققان دریافتند که پس از ملاقات حضوری ، بیشترین و کمترین صفات مورد نظر شرکت کنندگان در مورد علاقه واقعی شرکت کنندگان به شریک زندگی خود  تأثیری ندارد .این تحقیق نشان می دهد که تطابق بین ایده آل های شخص و خصوصیات واقعی شریک زندگی پیش درآمد لازم برای جذب در  رابطه نیست . علاوه بر این ، در روابط برقرار شده ، ما تمایل داریم که اهمیت ترجیحات صفت قبلی خود را وقتی همسران ما از این صفات برخوردار نیستند ، پایین بیاوریم و اهمیت صفات مثبتی را که شرکای ما واقعاً دارند ، ارتقا دهیم . معیارهای مربوط به جذابیت جسمی ممکن است رابطه را به سمت آرامش ببرد. افرادی که خودشان جذاب هستند از نظر جذابیت شریک زندگی، استانداردهای بالاتری دارند. افراد با جذابیت بیشتر نه تنها دیگران را کمتر جذاب ارزیابی می کنند بلکه رضایت شان در رابطه کمتر است. علاوه بر این ، شاو تیلور و همکارانشدریافتند افرادی که به صورت آنلاین در درخواست هایشان برای برقراری رابطه پاسخ نمی گیرند با رد شدن مکرر دچار کاهش عزت نفس  می شوند و که باعث می شود استانداردهای خود را برای ورود به رابطه کاهش دهند. علاوه بر این هرچه افراد را به عنوان شرکای بالقوه رد کنیم ، ممکن است “ذهنیت طرد” بیشتری در ما ایجاد شود که ممکن است منجر به فضای کمتری دربرقراری رابطه در آینده شود.

 استانداردهای پایین میزان رضایت را افزایش می دهد؟

در هر رابطه ای هم پاداش و هم هزینه خواهیم داشت. با این حال همه به آن پاداش ها و هزینه ها یکسان نگاه نمی کنند. بنابراین مفهوم “سطح مقایسه” را باید مورد توجه قرار داد. سطح مقایسه تقریباً معادل “استانداردها” یا انتظارات کلی از رابطه است. اگر معمولاً استانداردهای بالایی دارید ، تمایل دارید که از رابطه خود پاداش بیشتر و هزینه کمتری دریافت کنید و راضی نخواهید بود مگر اینکه روابط شما پاداش های بیشتر و هزینه های کمتری را تحویل دهد. بنابراین ممکن است تصور کنید که افراد در صورت داشتن استانداردهای پایین تر ، در واقع از روابط خود رضایت بیشتری خواهند داشت. با این حال،استانداردهای پایین تر ممکن است برخی از شرکا را به ماندن در روابط بسیار بی پاداش ترغیب کند . به طور کلی ، تحقیقات نشان می دهد رعایت برخی استانداردهای بالا و آرامش بخشیدن به برخی دیگر ممکن است منجر به سودمندترین تجارب رابطه شود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن