روانشناسی فردینوتیفیکیشن

سندرم قلب شکسته با حوادث چه رابطه ای دارد؟+درمان قلب سندرم شکسته

حوادث و استرس ها علاوه بر ایجاد بیماری های قلبی عروقی و به خطر انداختن سلامت روان سندرم قلب شکسته را ایجاد می کنند.

بر اساس تحقیقات جدید فعالیت شدید مغزی ناشی از حوادث و استرس‌ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نادر و کشنده را افزایش می‌دهد که به آن سندرم قلب شکسته گفته می‌شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته که در مجله قلب اروپا منتشر شده است فعالیت شدید بر مغز که به علت حوادث و استرس‌ در زندگی افراد را مبتلا می‌کند موجب افزایش خطر ابتلا به یک بیماری قلبی نادر و گاهی کشنده می‌شود این مطالعه نشان می‌دهد که هرچه فعالیت در سلول‌های عصبی در منطقه آمیگدال مغز بیشتر باشد بیماری سندرم قلب شکسته بیشتر روی می دهد و با مداخلات مرتبط با کاهش استرس و مصرف داروهای مناسب می توان این خطر را کاهش داد.

سندرم قلب شکسته چیست؟

سندرم قلب شکسته فرد را با ضعف ناگهانی و موقتی عضلات قلب مواجه می کند. شواهد نشان می‌دهد که به طور معمول در اثر مواردی مثل پریشانی شدید عاطفی، غم، عصبانیت و ترس افراد دچار درد شدید در ناحیه قفسه سینه می شوند.

محققان می گویند واکنش به حوادث و استرس‌ و رویداد های غم انگیز تنها نمی تواند عامل ایجاد کننده سندرم قلب شکسته باشد بلکه حوادث و استرس‌های مربوط به رویدادهای شاد نیز می‌تواند به عنوان عاملی برای این موضوع در نظر گرفته شود این افراد معمولاً با نفس نفس زدن و درد در ناحیه سینه مواجه هستند.

زنان یا مردان

محققان می‌گویند زنان بیشتر در معرض سندرم قلب شکسته قرار دارد. آمیگدال بخشی از مغز است که احساسات، انگیزه، یادگیری، حافظه و همچنین کنترل سیستم عصبی خودمختار را تحت کنترل دارد و بر عملکرد مناسب قلب نقش موثری را ایفا می کند.

مناطق مغزی درگیر استرس

به گفته محققان مناطقی از مغز که فعالیت متابولیکی بالاتری دارند بیشتر در بافت های مرتبط با استرس مغز خود را نشان می دهند و فرد واکنش فعال تری به استرس دارد. به همین علت فعالیت بالاتر در مغز استخوان منجر به متابولیسم بیشتر می‌شود. هر چه مقادیر استرس بالاتر باشد فعالیت این مناطق مغزی بیشتر است. این یافته ها نشان می دهد که زمانی که افراد بر اثر مواجهه شدید با استرس دچار استرس مزمن بالا می‌شوند.

درمان سندرم قلب شکسته

پزشکان می توانند با کاهش استرس سیستم قلبی عروقی را نجات دهند. آن ها می گویند فرآیندی که استرس ایجاد می‌کند چند اندامی است، با فعال شدن فعالیت مغزی بافت های حساس به استرس شروع به فعالیت کرده و باعث بروز حوادث دیگر مانند آزادسازی هورمون های استرس فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک و آزاد شدن التهاب در بدن و ایجاد سندرم قلب شکسته می شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن