اخبارروانشناسی فردینوتیفیکیشن

جزیره استرس کجاست؟

استرس را چگونه می شود اندازه گرفت این سوالی است که خیلی از افراد می پرسند و تست های استرس چگونه قابل مقایسه اند؟ استرس را می توان به روش های مختلف مورد بررسی قرار داد، اما سوال این است که آیا نتایج تمام اینها یکی خواهد شد؟

به گزارش هما مسافر از خط سلامت دانشمندان با آزمایش های مختلف که روی مغز افراد دچار استرس انجام دادند، دریافتند که آیا روش‌های مختلف تحت فشار قرار دادن افراد با هم قابل مقایسه است؟

منطقه استرس

در یک فراتحلیل محققان به بررسی 31 مطالعه قبل با استفاده از تصویربرداری مغناطیسی عملکردی استرس روی مغز پرداختند و به بررسی و مقایسه این نتایج رسیدند، این تیم تحقیقاتی در پایان اعلام کرد کدام مناطق مغز در هنگام استرس به طور استاندار فعال می شود و کدام یک از تست های استرس باعث ایجاد الگوهای فعال سازی مشابه خواهد شد.

دانشمندان از آزمایش های مختلف برای بررسی اتفاقات مغز در افرادی که دچار استرس هستند، استفاده می کنند، اما مشخص نیست که روش های مختلف تحت فشار قرار دادن افراد تا چه اندازه با یکدیگر قابل مقایسه است.

احساس استرس

در این فرا تحلیل یک تیم از روان شناسان و زیست روان شناسان به بررسی استرس از طریق مشاهده FMRI یعنی تصویر پردازی های مغناطیسی پرداخته و شروع به مقایسه این تصاویر با یکدیگر کردند. دکتر جولیا تیلور و پروفسور بورگ و پروفسور ولف در این مطالعه به هم کاری پرداختند.

دکتر تیلور می‌گوید ما می‌دانیم که استرس بر کل مسیر پردازش اطلاعات یعنی توجه و حافظه فعال و حافظه طولانی مدت تاثیر گذار است. وی می‌افزاید اما تاکنون درباره اینکه این شرایط چگونه احساس استرس را ایجاد می کنند و چه اتفاقی در مغز می‌افتد اتفاق نظر وجود ندارد.

بسیاری از محققان در تلاش هستند تا این سوال را روشن کنند که چگونه این اتفاق روی می‌دهد؟ بنابراین در این مطالعه محققان به بررسی فعالیت مغز افراد پرداخته و بر اساس ارزیابی و مقایسه این 31 مطالعه مختصات الگوی فعال سازی مطالعات قبلی را مقایسه کردند 1279 فرد وارد این مطالعه شده که هنگام استرس طیف وسیعی از مناطق مغز شان فعال بود، دکتر تیلور می گوید به نظر می رسد که این مناطق از مغز در استرس فعال اند.

مناطق مغز در استرس

به گفته محققان این منطقه که از آن به عنوان جزیره استرس یاد می کنند با درک درد، خود آگاهی و درک اجتماعی همراه است و اطلاعات احساسی، حسی و درونی را به هم می آمیزد، به گفته محققان فعال شدن این مناطق نشان می دهد که افراد شرکت کننده در مطالعه توجه خود را به سمت روند های عاطفی در هنگام استرس معطوف می کنند.  شکنج فرونتال تحتانی که وظیفه پردازش معنایی واژگان و حافظه فعال را به عهده دارد در استرس فعال است. بخش دیگری از این جزیره با حرکت و هماهنگی در ارتباط است که نقش آن در استرس مشخص نیست.

محققان می گویند حدس می زنیم که استرس حاد منجر به افزایش تنش عضلانی و آمادگی برای پاسخ به جنگ یا فرار شود. تجزیه و تحلیل این داده ها نشان داد که روش های مورد استفاده تا حد زیادی نتایج سازگاری را به دست می‌آورند و بنابراین برای بررسی استرس مناسب است.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن