زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

استرس و اضطراب را از هم تشخیص دهید

خط سلامت: استرس و اضطراب باعث مي شود تا كودكان و نوجوانان در جامعه حضور كمرنگ تري داشته باشند و در زندگي اجتماعي و فردي خود دچار مشكل شوند.

به گزارش خط سلامت اضطراب حالتي است كه همه افراد در عرصه هاي مختلف زندگي تجربه مي كنند و استرس نيز حالتي شبيه به اضطراب است كه رفتارها و عملكردهاي فرد را  تحت تاثير قرار مي دهد . كودكان چون از درون خانواده جامعه پذير مي شوند والدين خود را الگو قرار مي دهند و هر رفتار مثبت و منفي از سوي آنها روي زندگي شان تاثير مي گذارد .چنانچه پدر يا مادري همه كارهاي خود را با استرس و اضطراب همراه كنند كودك ياد مي گيرد كه چگونه با شتاب و عجله زندگي كند. از سوي ديگر اگر والديني با آرامش و به دور از دغدغه زندگي كنند و روالي آرام و بدون شتاب را در زندگي پيش گيرند، كودك از رفتارهاي خانواده مي آموزد كه بايد با آرامش زندگي كند و در هر جايي نياز نيست كه با شتاب كارهاي خود را پيش ببرند. در امور اجتماعي نيز تجربيات ثابت كرده است كه افراد عجول با استرس و اضطراب كمتر مي توانند به موفقيت هاي چشمگيرتري دست يابند. كودكان مضطرب از يك سو ممكن است در شرايط منفي قرار گيرند و گرايشات منفي را پذيرا باشند و حتي ممكن است اين اضطراب آنها را به سويي هدايت كند كه بر خلاف انتظارات خانواده باشد.

نقش هيجان در زندگي

همه كودكان و بزرگسالان به مقداري هيجان و استرس طبيعي نياز دارند . اگر استرس در حد صفر باشد زندگي خسته كننده مي شود. از طرفي استرس نيز در زندگي فوايدي دارد. استرس منبعي از انرژي است كه  باعث جهت دهي به رفتارها می شود. مثلا اگر كسي نگران آينده نباشد درس نمي خواند و از طرفي استرس در طور  متوسط انسان ها را فعال مي كند و همچنين كسي كه قبلا مي توانسته بر استرس خاصي غلبه كند با احساس اعتماد به نفس بيشتري  زندگي مي كند. اما اگر استرس در حد شديد و مزمن باشد مي تواند تاثيرات مخربي داشته باشد.

تفاوت استرس و اضطراب

منظور از استرس تغييرات و وقايعي است كه در محيط زندگي به وجود مي آيد . اين تغيیرات مي تواند حتي مثبت و يا منفي باشد اما اضطراب حالتي دروني است كه فرد تجربه مي كند كه مي تواندبا احساس بي قراري و افكار آشفته همراه باشد. از طرفي برخي از استرس ها مي تواند زاده محيط بيروني باشد مانند تغيير محل سكونت،‌ ورود فرزند جديد به خانواده و حتي وقايع مثبت و منفي ديگر ،‌ اما برخي از استرس ها مي تواند از منابع دروني ناشي شود مانند فكرهاي منفي،‌ فاجعه آميز كردن امور براي خود،‌ داشتن انتظارات غير منطقي از ديگران و بايد و نبايدهاي ذهني.

تیک های عصبی

استرس زماني آسيب رسان مي شود كه از طرفي شديد باشد و از طرف ديگر مزمن، مضرات استرس عبارتند از ايجاد احساس نامطلوب و مشغوليت ذهني با امور استرس زا، مشكل در ارتباط با ديگران ،‌احساس خستگي مداوم،‌ اشكال در خواب يا اشتها ،‌ايجاد عادت هاي بد مانند ناخن جويدن يا تيك عصبي ، ايجاد بيماري هاي رواني،‌ كاهش اعتماد به نفس ،‌واكنش هاي جسماني اضطراب عبارتند از درد در عضلات ،‌تيك و لرزش دستان، بي قراري، ماليدن دست ها به هم،‌ صاف كردن صدا و …. از سوي ديگر علائم رفتاري اضطراب عبارتند از فعاليت بيش از حد،‌ تند راه رفتن ،‌تند حرف زدن ،‌عجله داشتن ،‌عصبانيت ،‌پرخوري ، گيجي ،‌هواس پرتي و كابوس است.

علائم اضطراب

از علائم احساسي مي توان به خستگي و بي حالي اشاره كرد و همچنين مشغوليت ذهني به امور ناراحت كننده كه ممكن است در آينده اتفاق بيفتد يكي از عواملي كه در كودكان مي تواند استرس زا باشد مي توان به تغييرات در سبك زندگي اشاره كرد. هر گونه تغيير مي بايست از قبل به اطلاع كودك رسانده شود و از قبل شرايط مناسبي براي آن مهيا شود.برخي از تغييرات مي تواند براي ما عادي باشد اما ممكن است براي كودك استرس زا باشد. در نتيجه به وضوح مي بايست تغييرات آتي براي كودكان شرح داده شود تا آنها بدانند با چه اتفاقاتي قرار است رو به رو شوند. همچنين تغييراتي مانند تغيير محل سكونت ،‌تغيير مدرسه و ورود فرزند جديد به خانواده ،‌تغيير محل خواب و يا ساعت خواب به طور موقتي باعث افت عملكرد كودك می شود و كودك براي سازگار شدن با شرايط جديد نياز به زمان و حمايت والدين دارد. يكي ديگر از اين موارد استرس زا جر و بحث هاي روزمره با كودك است اين جر و بحث ها  منجر به مشكلات جسماني و رواني براي كودك می شود. همچنين اضطراب مادران و يا پدران منجر به ايجاد اضطراب در كودك می شود.

محيط و استرس

يكي ديگر از عوامل استرس زا مي تواند عوامل محيطي باشد مانند سر و صدا، آلودگي هوا، ازدحام ،‌روابط خانوادگي متشنج و تغييرات زندگي باشد. از ديگر عواملي كه منجر به اضطراب مي شود تغذيه نامناسب،‌ كم تحركي، ناكامي و نپرداختن كودك به علاقه مندي ها و تبعيض ميان كودكان است. از آنجا كه نحوه تفكر انسان در دوران كودكي شكل مي گيرد ايجاد محيطي كه كودك در آن احساس امنيت و آرامش و حمايت كند. برخي مادران با تكرار اين جملات كه “ديگر من مادر تو نيستم “، “تو را ترك خواهم كرد”، “آخر تو مرا مي كشي “، “يك روز از اين خانه مي روم ” و…. باعث ايجاد اضطراب در كودك مي شوند و در اين گونه موارد كودك ممكن است با اين طرز تفكر رشد نکند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن