زوج و خانواده

رابطه شخصیت مادر با یک سالگی کودک

عشق و امید نخستین حسی است که انسان در زندگی آن را دریافت کرده و به آن دست پیدا می کند.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت انسان از همان نخستین سال  تولد مفهوم عشق و امید  و آرزو را از طریق بازخوردهای اطرافیان و شیوه پاسخگویی والدین به خصوص مادر به برآورده کردن نیازهای اولیه اش ، به خوبی درک می کند و در واقع بخش قابل توجهی از شکل گیری مفهوم حس عشق و امید به جهان اطراف و اعتماد به اطرافیان یا در نقطه مقابل آن بی اعتماد شدن و متلاشی شدن عشق و امید و رخت بربستن آن از زندگی در همان 14 ماه اول زندگی انجام می گیرد .

شخصیت و عشق و امید

محققان علوم اجتماعی و روان شناسان معتقدند عشق و امید  لازمه حیات احتماعی و برقراری تعاملات مثبت  بین فردی است و میزان  برخورداربودن از انگیزه و امید کافی برای پیشبرد کافی در محیط خانواده شکل می گیرد . در واقع ریشه شکل گرفتن شخصیت  انسان های ناامید و بی انگیزه  را می توان در دوران کودکی جستجو کرد .

اعتماد بنیادی

از آنجا که در همان روزهای  اول پس از تولد ، نوزاد در نخستین دوره رشد روانی ، اجتماعی خود به محبت و پاسخگویی مادر در مقابل نیازهایش وابسته است ، توجه و حمایت و ایمنی بخشیدن از سوی مادر ، می تواند به تدریج عشق و امید  و اعتماد بنیادی را در کودک شکل دهد و نگرش او را نسبت به محیط اطرافش با ثبات ، امیدوارانه و رضایت بخش کند .

شکل گیری هویت

تحقیقات متعددی نشان می دهد شکل گیری هویت افراد در زندگی و حسی که آن ها به زندگی و تلاش برای بودن و به کمال رسیدن در افراد شکل می گیرد ، از همان سال اول تولد به عنوان جنبه ای از شخصیت افراد شکل می گیرد  و این وظیفه اطرافیان بخصوص مادر است که نیازهای کودکان که صرفا در حال یادگیری و جذب داده های محیطی شان هستند را به خوبی پاسخگو باشند . چرا که کودک از این تعامل دو طرفه و روابط بین فردی که با مادر و پدر خود دارد، می آموزد که آیا به دنیا اعتماد کرده و امیدوار باشد یا بنیادی ترین نیروی زندگی را در خود از بین ببرد و با عقب نشینی، تسلیم مشکلات شود .

شخصیت مادر

تجربه اندیشمندان حوزه علوم اجتماعی و تحقیقات آماری روان شناسان نشان می دهد عواملی مانند بی ثباتی شخصیت مادر ، مبتلا بودن او به اختلالات روانی ، سپردن کودک در ماههای اولیه پس از تولد به پرستاران گوناگون یا پرستار غیر دلسوز و غیر متعهد ، در روابط بین فردی کودک در بزرگسالی تاثیر خواهد گذشت و بارور شدن حس عشق و امید و اعتماد را به شگل گیری بی اعتمادی و شک و نا امیدی تبدیل خواهد کرد .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن