روانشناسی 45+

افسردگی سالمندی

افسردگی سالمندی چقدر شایع است ؟ و تا چه اندازه موجب آسیب رساندن به سالمندان می شود؟

به گزارش مینو کیا از خط سلامت کاهش احساس شادی و نشاط یکی از مشکلات شایع دوران سالمندی است که آغاز آن در دهه هفتم زندگی و پس از ورود به سن  65 سالگی است . محققان تغییر سبک زندگی در مسیر شاد شدن را یکی از ملزومات زندگی سالمندان معرفی کرده و معتقدند یا شناسایی ریسک فاکتورهایی که ابتلا به خطر افسردگی سالمندی را کاهش می دهند ، می توان به راحتی مسیر زندگی سالمندان را تغییر داد .

بیماری های شایع در دوران سالمندی مانند پارکینسون یا سرطان احتمال ابتلا به افسردگی سالمندی را افزایش می دهند . بنابراین اقدامات لازم را برای کنترل علائم بیماری در آن ها باید انجام داد . اختلالات تعادلی و ترس از سرگیجه و تنها ماندن دومین علت ابتلا به افسردگی سالمندی است .

بی خوابی را می توان علت دیگری در افزایش احتمال افسردگی سالمندی دانست  . تحقیقات نشان می دهد ، 80 درصد از سالمندان از مشکل بی خوابی رنج می برند که این مسئله در بروز علائم شایع افسردگی سالمندی نقش مهمی دارد .

جدایی یا مرگ همسر یکی از فاکتورهای شایع دوران سالمندی است که باعث ایجاد فشار روانی زیادی بر زندگی این گروه از افراد می شود ، شرکت در گروه های دوستانه و فعالیت های اجتماعی این مشکلات را تا حد زیادی می کاهد .

تحقیقات نشان می دهد ، عکاسی و مرور خاطرات گذشته در جمع دوستان یکی از روش های کاهش افسردگی سالمندی است . همچنین عضو شدن در شبکه های اجتماعی و یافتن دوستان جدید و انجام ورزش های سبک گروهی تا 50 درصد علائم افسردگی نظیر بی خوابی و گوشه نشینی را در سالمندان کاهش می دهد .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن