روانشناسی فردیزوج و خانوادهنوتیفیکیشن

اختلافات مردان و زنان از این نقطه شروع می شود؟/ساز مخالف زنانه و مردانه

خط سلامت: اگر در انتخاب رنگ دیوار های خانه  با شریک زندگی خود به توافق نمی رسید در تصمیم های دو نفره تان هیچ نقطه مشترکی ندارید و نمی توانید راه حل مناسبی پیدا کنید به جای این که خوشبختی و آرامش تان را قربانی تلاش برای به دست آوردن شباهت ها و از بین بردن اختلافات کنید ، تفاوت زنان و مردان را بپذیرید.

به گزارش خط سلامت این یک اصل است که با مجادله و مشاجره نمی شود ، رابطه زن و شوهری را با دوام کرد و بهترین راه آن درک تفاوت های فردی است. تفاوت زنان و مردان از لحاظ روانی و فیزیولوژی مغزی بسیار زیاد است برای نمونه جای تعجب نیست اگر آقای خانه  تاکید دارد  که دیوار اتاق نشیمن یا اشپزخانه را به رنگ آبی ، شیری یا زرد در آورید . آبی از محبوب ترین رنگ های مورد توجه مردان است و به نظر آن ها  در صورتی که به عنوان رنگ پایه در چیدمان منزل انتخاب شود ، هماهنگ کردن دیگر رنگ ها نیز آسان تر خواهد بود و علاوه براین غالب بودن رنگ آبی آرامش را در فضای خانه به ارمغان خواهد آورد علاوه بر این بسیاری از مردان ترکیب رنگ آبی و زرد را در چیدمان خانه می پسندند ، این مسئله نشان دهنده تفاوت های ساختاری و عملکردی مغز در مردان و زنان است. در واقع ترشح هورمون های جنسی در مغز زنان و مردان یکی از علل تفاوت های عملکردی بین آن ها است. مطالعات نشان می دهد ؛ مغز جنین های دختر و پسر در 26 هفته اول دوران بارداری به تدریج از یکدیگر متمایز می شوند و تفاوت های ساختاری زیادی پیدا می کنند برای نمونه سیستم بیانی در زنان در هر دو نیمکره مغز فعال است این در حالی است که در مردان نیمکره چپ  مسئول گفتار ، درک مطلب و تکلم است. از این رو زنان در آموختن مهارت های زبانی و استفاده از آن ها موفق تر از مردان عمل می کنند.

همچنین وقتی مردان در حال گوش دادن به مطلبی هستند، فقط نیمکره چپ مغزشان فعال می شود، در حالیکه فرآیند درک مطالب و گوش دادن در زنان در هر دو نیمکره مغز انجام می گیرد پس نباید انتظار داشت کیفیت  فهم و درک مطلب در هر دو گروه یکسان باشد

مردان ، نقشه یاب های قوی تری هستند

حافظه مردان مانند جی پی اس عمل می کنند و از قدرت جهت یابی بیشتری برای درک فضا، نقشه خوانی و پیدا کردن مسیر در مقایسه با زنان برخوردار هستند. مردان به دلیل این بخش کورتکس مغز و آمیگدال بزرگتری دارند، تفاوت زنان و مردان در حسابرسی نیز دیده می شود برای نمونه در نقشه خوانی و انجام محاسبات در ریاضیات قوی تر عمل می کنند و  اغلب به کارهای فنی و مهندسی علاقه مند هستند.

زنان بهتر مسائل را حل می کنند

برقراری مهارت های اجتماعی موفق و پایدار از قابلیت های رفتاری زنان است، لوب پیشانی که مسئول انجام وظایفی همچون حل مسئله و تصمیم گیری است و سیستم  لیمبیک که مسئول فعالیت های احساسی و کنترل عواطف است  ضخیم تر بوده و  همین تفاوت زنان و مردان باعث شده است تا زنان در درک مسائل اجتماعی و حل آن ها موفق تر عمل کنند.

تفاوت پردازش اطلاعات در زنان و مردان

تفاوت زنان و مردان در پردازش اطلاعات هم مشاهده می شود، مناطق خاکستری قشر مغز در مردان بیشتر از زنان است ، در حالیکه در زنان ماده سفید بخش بیشتری را در مقایسه با مغز مردان به خود اختصاص داده است. بخش سفید مغز که مسئول پردازش سریع اطلاعات است در زنان حجم وسیعتری را در برگرفته و همین مسئله باعث شده است تا زنان با سرعت بیشتری اطلاعات را پردازش و مسائل را حل و فصل کنند.

دوستداران رنگ آبی

از همان لحظه تولد والدین با انتخاب نوع دکوراسیون اتاق فرزنداشان به دیگران کمک می کنند تا جنسیت آن ها را حدس بزنن . پسران اتاق خواب آبی و دختران با چیدمان صورتی از میهمانانشان پذیرایی می کنند ، واقعیت این است که پسران در حقیقت رنگ آبی را دوست دارند و بخشی از موفقیت ها ، شخصیت و عملکردشان تحت تاثیر این رنگ شکل می گیرد،اگرچه آبی را نمی توان تنها رنگ مورد علاقه مردان نامید، اما طیف های موجود در این رنگ ، احساسات و عملکردهای متفاوتی را در مردان ایجاد می کند که هنوز از نظر علی توجیه نشده است. از طرفی زنان از دوران کودکی، رنگ صورتی را می پسندند که روان شناسان آن را سمب عشق ، زنانگی و مادر بودن می دانند.

مردان منطقی صحبت می کنند

استفاده از زبان منطق در مردان بیشتر از زنان است. آن ها در مکالمات خود بیشتر از نتیجه گیری های منطقی و قابل قبول برای اثبات ادعاهای خود استفاده می کنند، در حالی که زنان بر عواطف و احساساتشان تکیه می گیرند و استفاده از زبان احساس در گفته های شان کاملا مشهود است. مردان استفاده از زبان احساس را نشانه ای از ضعف می دانند در حالیکه زنان از این زبان برای پیش برد اهداف شان در روابط اجتماعی کمک می گیرند. تفاوت  در میزان ترشح  انتقال دهنده های شیمیایی  در مغز زنان و مردان علت اصلی این اختلاف است و همدلی کردن ، استفاده از زبان بدن ، قضاوت های زود گذر از نشانه های استفاده از زبان احساس است

واکنش به استرس

مردان در مواجهه با هر مسئله ای حتی دغدغه ها و مشکلات روزمره  بر قدرت شان تکیه کرده و اعتقاد به مبارزه دارند اما زنان به دنبال کنترل استرس از طریق برقراری مهارت های اجتماعی ، شرکت در گروههای دوستانه و بحث و تبادل نظر راجع به مشکلاتشان ، هستند . معملا مردان به دنبال یافتن راه حل منطقی و وضع قوانین جدید برای حل مشکلاتشان هستند در حالی که زنان سعی می کنند از طریق پیدا کردن دوستان جدید، چت در فضاهای مجازی و آشنا شدن با کسانی که رنج های مشترک دارند، به مشکلات روانی و استرس های شان خاتمه دهند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن