روانشناسی فردینوتیفیکیشن

بی خوابی و بی طاقتی به هم پل می زنند

خط سلامت: حساسیت به درد با بی خوابی مزمن ارتباط مستقیم دارد. محققان نروژی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند افراد مبتلا به بی خوابی که به طور متوسط به مدت یک ماه یا بیشتر در به خواب رفتن مشکل و بی خوابی دارند یا تداوم خواب آن ها دچار اختلال است؛ بیشتر از سایرین به درد حساس شده و تحمل درد در آن ها کمتر است.

به گزارش خط سلامت در بی خوابی های فیزیولوژیک یا اختلالات خواب که منشا آن ها روانی است معمولا در فرآیند خواب مشکل ایجاد می شود، اما گاهی اوقات ممکن است عوامل ثانویه مانند مصرف دارو یا فاکتورهای محیطی عامل اختلال خواب تلقی شوند.

بی خوابی و تحمل درد

تحقیقی که بر هزار و چهارصد بزرگسال نروژی مبتلا به اختلالات خواب و بی خوابی انجام گرفت، نشان داد، 32 درصد از داوطلب ها قادر بودند، به مدت 106 ثانیه دستان خود را در آب سرد قرار دهند بدون این که احساس درد قابل توجهی را تجربه کنند. در حالی که 42 درصد از داوطلبان که مبتلا به اختلال بی خوابی بودند، احساس درد را زودتر تجربه کردند. این تحقیق نشان داد، افراد مبتلا به بی خوابی های مزمن  و سایر اختلالات خواب که معمولا بیش  از یک بار در هفته بی خوابی را تجربه می کنند، 52 درصد بیشتر از افراد عادی است و این میزان در افرادی که یک یا دو بار در ماه در شروع خواب مشکل دارد یا بی خوابی را تجربه می کند به 24 درصد می رسد. سن، جنسیت و عوامل فیزیولوژیکی در مدیریت درد و دست یابی به الگوهای خواب سالم و مناسب نقش دارد. به طوری که در زنان مبتلا به بی خوابی، تحمل نسبت به درد بیشتر گزارش شده است. از طرف دیگر پژوهشگران ترشح ناقل های شیمیایی مانند دوپامین را در تاثیر گذاری بی خوابی بر مدیریت درد مهم اعلام کردند.

بی خوابی و دردهای مفصلی

به طور کلی احساس درد در بدن، علامت یک بیماری است و نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد و مزمن شود. از طرف دیگر بررسی میزان ویتامین دی در تشخیص دردهای مفصلی موثر است و به کنترل آن کمک می کند چراکه کمبود ویتامین دی با دردهای استخوانی، مفصلی ارتباط دارد. نباید فراموش کرد علاوه بر بی خوابی عوامل روانی دیگر مانند بیماری افسردگی نیز می تواند در ایجاد درد های مزمن در بدن تاثیر داشته باشد و آستانه تحمل درد را پایین  می آورد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن