روانشناسی 45+

رقص پیری را کند می کند

حرکات موزون و رقص علائم پیری مغز را برعکس می کند.سالمندانی که به صورت منظم در فعالیت ها ی فیزیکی و تمرینات ورزشی شرکت می کنندکمتر گرفتار عوارض پیری و افزایش سن می شوند و به نوعی با تمرینات ورزشی و فیزیکی نشانه های سالخوردگی را در مغز خود کند کرده و  معکوس می کنند. تحقیقات نشان می دهد بیشترین تاثیر در میان این تمرینات را  حرکات موزون و رقص دارد.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت ، دکتر کاترین رِفیلد در این مورد می گوید:” تمرینات فیزیکی و حرکات ورزشی یا حرکات موزون و رقص، تاثیر مثبتی روی کند شدن و حتی برعکس کردن کاهش توانایی های ذهنی  و مغزی مربوط به بالا رفتن سن دارد.

مقایسه رقص و تمرینات ورزشی

در این مطالعه دو تمرین حرکات موزون و رقص و تمرینات وزشی استقامتی هردو باعث افزایش فعالیت بخش هایی از مغز همراه بود . با این همه زمانی که دانشمندان به برسی تاثیرات و مقایسه حرکات موزون و رقص با  سایر فعالیت های بدنی و فیزیکی پرداختند متوجه شدند، تنها حرکات موزون و رقص است که باعث بروز تغییرات چشم گیر رفتاری، از نظر بهبود تعادل می شود.

آلزایمر و تعادل

داوطلبان سالمند شرکت کننده در این آزمایش، بطور میانگین  ۶۸ سال داشتند که محققان برای انجام دو فعالیت آنها را تقسیم بندی کردند؛ گروهی برای آموزش و تمرین حرکات موزون و رقص به مدت ۱۸ ماه و به صورت هفتگی و گروه دیگری در همین مدت برای انجام تمرینات ورزشی استقامتی انتخاب شدند. در هردو گروه افزایش فعالیت در ناحیه ی هیپوکامپ مغز مشاهد شد. این یافته بسیار مهم است زیرا این ناحیه از مغز اغلب تحت تاثیر بیماری های مرتبط با سالخوردگی مانند آلزایمر قرار می گیرد .علاوه بر این نقش مهمی در حافظه، یادگیری و حفظ تعادل فرد ایفا می کند. گروهی که برای انجام تمرینات استقامتی و ورزشی انتخاب شدند، به انجام برنامه ی متداول ورزشی شامل حرکات تکراری مثل دوچرخه سواری و پیاده روی و… پرداختند، این در حالی است که گروه دیگر، هر هفته در برنامه ی خود با چالش جدیدی درحرکات موزون و رقص مواجه می شدند.

دکتر رفلید در این مورد می گوید: در این تحقیق تلاش کردیم تا برای شرکت کنندگان سالمند، برنامه ای طراحی کنیم که همواره در حال تغییر باشد و شامل ژانر های مختلفی از حرکات موزون و رقص باشد. قدم ها، الگوی حرکات دست ها، شکل ایستادن، سرعت و آهنگ حرکات نیز هر دو هفته یک بار تغییر می کرد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن