اخبارنوتیفیکیشن

زنان مغز قوی تری دارند یا مردان؟

خط سلامت: مغز زنان و مردان تفاوت های خاصی با هم دارند. محققان این تفاوت ها را با عکسبرداری از مغز آنان مشاهده کرده اند.

به گزارش خط سلامت دکتر دنیل آمن به تجزیه و تحلیل جمعیتی بزرگ از افراد سالم و همچنین افراد مبتلا به بیماری های روانی پرداخت تا اثر جنسیت را بر مغز زنان و مردان مشخص کند. آنها در این راستا از روش تومورنگارى استفاده کردند. محققان مطالعات عکس برداری مربوط به مغز زنان و مردان ۴۶۰۳۵ فرد را که در ۹ کلینیک صورت گرفته بود، مقایسه کردند. جامعه آماری شامل  ۱۱۹ فرد داوطلب سالم و  ۲۶۶۸۳ بیمار مبتلا به اختلالات روانی مختلف از قبیل ضربه مغزی، اختلالات دوقطبی، اختلالات روان پریشى و اسکیزوفرنى و اختلال بیش_فعالی و کمبود حواس بود. مجموعه ای متشکل از ۱۱۵۸۷ بیمار دارای اطلاعات تشخیصی کامل بودند.

تفاوت های مغز زنان و مردان

دکتر آمن بیان کرد: «این مطالعه می تواند نقش مهمی در درک تفاوت های مغز زنان و مردان داشته باشد. تفاوت های قابل اندازه گیری که ما میان مغز زنان و مردان، شناسایی کردیم؛ برای درک خطرات ناشی از جنسیت در اختلالات مغزی مثل بیماری آلزایمر حائز اهمیت هستند. استفاده از ابزارهای تصویربرداری عصبی عملکردی از اهمیت بالایی در توسعه درمان های مغزی در آینده برخوردارند.»

 فعالیت مغز زنان و مردان

مغز زنان شرکت کننده در مطالعه در بسیاری از نواحی فعال تر از مردان بود؛ به ویژه در قشر پری_فرونتال مغزی که در تمرکز و کنترل پیام عصبی نقش دارد؛ قسمت لیمبیک یا نواحی مربوط به هیجان در زنان فعال تر از مردان بود. مراکز هماهنگی و بصری مغز در مردان فعالیت بیشتری در مقایسه با زنان داشت. محققان توضیح دادند: “نتایج ما نشان دهنده تفاوت های مهمی بین مغز زنان و مردان در افراد سالم و بالینی بود. درک این تفاوت ها می تواند نقشی حیاتی در ارزیابی عکس برداری های عصبی کارکردی داشته باشد و ما را برای فهمیدن تفاوت های مغز زنان و مردان در میان بیماران مبتلا به اختلالات روانی یاری برساند. میزان شیوع بیماری آلزایمر، افسردگی و اضطراب در میان زنان بیشتر است؛ در حالی که مردان عمدتا به مشکلات عملکردی و اختلالات روانی دچار می شوند.” یافته های مربوط به افزایش جریان خون در قشر پیش پیشانی در زنان و مردان می تواند نشان دهد چرا زنان عملکردی قوی در زمینه های همدردی، همکاری، خود کنترلی و توجه مناسب از خود بروز می دهند. شواهدی هم از جریان خون زیاد در نواحی لیمبیک مغز زنان بدست آمد که می تواند توضیح چرا زنان آسیب پذیری بالایی در مقابل اضطراب، افسردگی، بی خوابی و اختلالات تغذیه دارند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن