تغذیه و ورزشزوج و خانوادهنوتیفیکیشن

اخرين تکنيک‌هاي لاغري براي بچه‌هاي چاق / مکمل های کاهش دهنده وزن

خط سلامت: رفتار والدين و سبک‌هاي فرزند پروري در اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان نقش به سزایی دارد.

به گزارش خط سلامت دکتر ويکتوريا دان کلي، روانپزشک و متخصص درمان اضافه وزن و چاقی کودکان مي‌گويد: به عنوان يک روانپزشک زمان زيادي را براي کاهش اضافه وزن و چاقی کودکان صرف کرده و معتقدم بيشتر از آنکه بايد به سوخت و ساز وکالري سوزي در بدن کودکان توجه کرد، بهتر است به سلامت روان آنها توجه شود.

رابطه چاقی و روان

تحقيقات نشان داده است مشکلات روان شناختي و نارضايتي از سيستم موجود در خانه، يکي از علل اضافه وزن و چاقی کودکان است. در اين مطالعات و استفاده از روش‌هاي روان درماني متوجه شدم، استرس، اضطراب و افسردگي‌ هاي پنهان بزرگترين عامل اضافه وزن و چاقی کودکان است. به عبارت ديگر محيط  زندگي مهم ترين عاملي است که به تناسب اندام کودکان کمک مي‌کند. در واقع بايد گفت واکنش به محيط استرس زا منجر به تغيير عملکرد سيستم سمپاتيک و پاراسمپاتيک و برهم زدن تعادل آن شده و بر ميزان ترشح هورمون کورتيزول تأثير مي‌گذارد. اين مسأله باعث کاهش ميزان ملاتونين خون، ايجاد سندرم متابوليک، کاهش تمايل به انجام فعاليت‌هاي فيزيکي و کاهش اثر بخشي آن خواهد شد.

خواب و چاقی

مطابق با آخرين مطالعات انجام گرفته، کاهش ميزان ملاتونين خون با اضافه وزن و چاقی کودکان رابطه دارد و با بالا بردن آن مي‌توان به کاهش وزن اميدوار بود.

چند تکنیک کاهش وزن در کودکان

دکتر دان‌کلي ادامه مي‌دهد: از طرف ديگر، سيستم حسي کودکان هنوز يکپارچه نيست و آنها سريع تحت تأثير تبليغات قرار گرفته و مطالعات نشان داده است از ميان تمام مواد غذايي موجود، علاقه‌مند به انتخاب خوراکي‌هاي فاقد ارزش غذايي هستند. بنابراين يکي از راه حل‌هاي کمک به کاهش وزن در کودکان محدود کردن زمان استفاده از برنامه‌هاي تلويزيوني است. به عقيده من جايگزين کردن بازي‌هاي ويديويي با برنامه‌هاي تلويزيوني يا محدود کردن تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني به سه تا 4 بار در هفته، در کاهش وزن کودکان مؤثر است . به عقيده اين روان پزشک يک تکنيک ديگر براي مقابله با چاقي‌هاي کودکان اضافه کردن ويتامين دي به وعده غذايي کودکان و کمک به متعادل کردن نرخ متابوليسمي بدن و تعادل بخشي به ترشح هورمون انسولين است. بسياري از کودکان روزانه به 5 هزار واحد ويتامين دي نياز دارند و کودکاني که در شرايط استرس زا زندگي کرده و مشکلات روان شناختي سلامت شان را تهديد مي‌کند، بيشتر از کمبود اين ريز مغذي بر عملکرد مغز و سيستم‌هاي متابوليکي متأثر مي‌شوند . بنابراين توصيه مي‌شود هر سه يا 4 ماه يک بار کودکان تحت آزمايش‌هاي تعيين ريز مغذي‌ها قرارگيرند. تجربه نشان داده است کودکان مبتلا به اختلالات ترشح انسولين، با کمبود روي، منيزيم و ويتامين دي مواجه هستند. مصرف منيزيم، به خواب بهتر، افزايش توجه و خلق ثابت و متعادل در کودکان کمک مي‌کند. همچنين مکمل اسيد آلفا ليپوييک، تقويت کننده‌اي با قابليت فراوان براي کودکان مبتلا به اضافه وزن محسوب مي‌شود، اين مکمل قند خون را تنظيم کرده و فرآيندهاي سم زدايي در بدن و کاهش استرس اکسيداتيو را به دنبال دارد. استرس اکسيداتيو عاملي است که باعث غلبه راديکال‌هاي آزاد بر آنتي اکسيدان‌ها شده و احتمال ابتلا به ديابت و چاقي را افزايش مي‌دهد.

مکمل های کاهش دهنده وزن

دکتر دان کلي اضافه مي‌کند، بررسي بيماري هايي مانند: تيروييد، مشکلات متابوليکي و بيماري‌هاي کبد در کنار تعيين ميزان ويتامين دي، ويتامين ب 12 و فوليک اسيد توصيه مي‌شود. همچنين بررسي وجود حساسيت به مواد غذايي نيز در تعيين عوامل چاقي و درمان تأثير گذار است. در هر 10 بيمار مبتلا به اضافه وزن و چاقی کودکان، يکي از آنها معمولاً به حساسيت‌هاي غذايي مبتلا است. در برخي رويکردها و چاقي‌هاي مفرط و غير قابل علاج نيز از داروهاي باز جذب سروتونين که بر مکانيسم کاهش وزن تأثير مي‌گذارد، استفاده مي‌شود. از سوي ديگر توصيه مي‌شود کودکان در وعده صبحانه خود مواد غذايي پروتئيني مصرف کنند، کودکان مبتلا به اضافه وزن که در صبح کربوهيدرات مصرف مي‌کنند، بيشتر تحت تأثير چاقي‌هاي ناشي از اختلالات ترشح انسولين قرار دارند. همچنين والدين بايد مراقب سم‌هاي محيطي باشند، مواد پلاستيکي موجود در محيط حاوي سمومي هستند که در افزايش چاقي تأثير گذار است. بهتر است کودکان در ظرف‌هاي پلاستيکي غذا نخورند و ننوشند. هرگز ظروف پلاستيکي را در مايکروويو قرار ندهند و در صورت امکان مواد غذايي و ميوه‌هاي ارگانيک خريداري کنند. بايد توجه داشت ورزش به تنهايي عامل مؤثري در لاغري کودکان به شمارنمي  آيد. ورزش براي کودکان نه تنها تناسب اندام به دنبال خواهد داشت بلکه توجه و خواب و خلق آنها را بهتر مي‌کند. تنيس و بسکتبال از بهترين ورزش‌هاي تأثير گذار در رسيدن به تناسب اندام براي کودکان و نوجوانان است.

بیماری های روانی و چاقی

اين روانپزشک تأکيد مي‌کند: کاهش عزت نفس و دارا بودن خود پنداره‌هاي غلط يکي ديگر از عوامل چاقي در کودکان بويژه در دختران است. دختران مبتلا به اضافه وزن، نبايد هرگز تحت تمسخر اطرافيان قرار بگيرند و مورد تحقير واقع شوند. چرا که رابطه مستحکمي ميان افسردگي و چاقي قرار دارد و تحقير شدن از سوي ديگر به ابتلا به افسردگي و تشديد ابتلا به وزن در کودکان دامن مي‌زند. از سوي ديگر وجود اختلالات ديگري مانند بيش فعالي، عدم کنترل تکانه و مشکلات اضطرابي بايد از سوي متخصصان در نوجوانان  مبتلا به چاقي که قادر به رعايت رژيم غذايي نيستند، مورد بررسي قرار بگيرد. همچنين پرخوري يک عادت رفتاري تغذيه‌اي غلط است که حاصل يادگيري بوده و در خانواده هايي که والدين چاق هستند، بيشتر ديده مي‌شود . بايد توجه داشت، برنامه‌هاي لاغري بايد به صورت سيستمي اجرا شده و تمام اعضاي خانواده موظف به اجراي رفتارهاي صحيح باشند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن