تغذیه و ورزشروانشناسی فردی

ام اس/درمان بیماری ام اس با یک یافته در دسترس

ام اس را با این یافته جدید در دسترس می توان بهبود بخشید . ورزش های هوازی را می توان معجزه ای برای سلامت ظرفیت های روانی و مغز دانست . متخصصان و پژوهشگران می گویند با ورزش های هوازی می توان بیماری هایی که مغز را درگیر می کند کنترل کرده و از عملکرد مغز را ارتقا داد . اثرات مفید ورزش های هوازی در مبتلایان به مالتیپل اسکلرو زیس (ام اس) تایید شده است.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت ورزش های هوازی حجم هیپوکامپ مغز را افزایش داده  (هیپوکامپ قسمتی از دستگاه کناره ای مغز بوده و مرکز یادگیری است.) و بدین ترتیب باعث بهبود عملکرد مغز در بیماران مبتلا به  ام اس می شود.

تقویت هیپوکامپ

این مطالعه که در بنیاد کسلر صورت گرفته روشن ساخت نقصان هیپوکامپ مغز در بیماران ام اس امری شایع است، درواقع بیش از 50 درصد از بیماران ام اس در این قسمت از مغز نقص دارند.باوجود شیوع این علایم ناتوان کننده هیچ درمان دارویی و یا رفتاری برای این قبیل بیماران وجود ندارد.

افزایش یادگیری

دکتر لیولیت دانشمند محقق در نوروسایکولوژی و تحقیقات علوم اعصاب در بنیاد کسلر می گوید: نخستین درمان موثر برای بیماران مبتلا به ام اس با مشکلات حافظه وعملکرد مغز  ورزش آیروبیک است. علاوه بر این ورزش های هوازی به راحتی در دسترس بوده و هزینه کم داشته و در صورت تجویز خود سرانه فاقد عوارض جانبی هستند. دانشمندان دریافتند اثرات مثبت ورزش های هوازی مرکز یادگیری حافظه را نشانه می گیرد و در سایر عملکرد های شناختی همچون عملکرد اجرایی و سرعت پردازش بی اثر است.

به گزارش خط سلامت شرکت کنندگان در این مطالعه دو بیمار مبتلا به ام اس با حافظه ناکارامد بودند که هر کدام بطور تصادفی به ورزش غیر هوازی ( کشش ) و هوازی (دوچرخه سواری ثابت ) در سایر شرایط یکسان قرار گرفتند. قبل از هر گونه مداخله و اندازه گیری پروتکل درمانی قبل و بعد از جلسات ورزشی 30 دقیقه ای با 3 بار در هفته به مدت 3 ماه ثبت شد. داده ها با استفاده از ام ار ای با رزولوشن بالا و ارزیابی حافظه جمع شد. ورزش آیروبیک منجر به افزایش 16.5 درصد در حجم هیپوکامپ شده و یک افزایش 53.7 درصدی در یادگیری حافظه این بیماران مشاهده شد اما ورزش غیرهوازی منجر به حداقل تغییر در حجم ناحیه هیپوکامپ شده و هیچ تغییری در حافظه یا اتصال عملکردی بوجود نیامد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن