روانشناسی 45+نوتیفیکیشن

افسردگی در سالمندان علائم متفاوتی دارد

افسردگی نیاز به شناخت عمیق تری  را توسط افراد هر جامعه ای دارد. افسردگی فراتر از خلق و خوی غم انگیز و از دست دادن علاقه است.افسردگی گاهی با تحریک پذیری و عصبانیت خود را نشان می دهد. افسردگی در اشتها،خواب و انرژی افراد تغییراتی را ایجاد می کند.افسردگی مشکلات شناختی مانند کاهش تمرکز را ایجاد کرده و افراد افسرده از نظر جسمی آشفته به نظر می آیند و با حرکات بسیار تند و یا گاهی با حرکات کند خود را نشان می دهند.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت ،اگرچه موارد گفته شده تصاویر کلی از افسردگی است اما در مورد جمعیت های خاص و گروه های رشدی متفاوت تفاوت های ظریفی در مورد افسردگی وجود دارد. افسردگی در دوران کودکی با افسردگی در دوره میانسالی،سالمندی و دیگر دوره های رشدی علائم متفاوتی دارد.

افسردگی در سالمندان

گاهی اوقات این تصور ایجاد می شود که افزایش خواب،مه آلودگی حافظه،احساس خستگی از خطرات پیری هستند که ممکن است که احساس سستی و ضعف را در یک فرد پیر و سالمند افزایش دهد.بنابراین در این مواقع این گونه فرض می شود که این فرد نیاز به چرت زدن های بیشتر داشته و کاهش اشتها و انگیزه او از عوارض سن بالا و داروهایی است که استفاده می کند.

تفاوت زوال عقل با افسردگی

در مرحله بعد بایستی بین به زوال عقل و آلزایمر و افسردگی تمایز قائل شد.این دو با همدیگر تفاوت دارند.دکتر فرانسیس موندی مور می گوید ویژگی اصلی افسردگی سالمندان کاهش عملکرد فردی است که شبیه به زوال عقل و آلزایمر است.اگرچه این دو با یکدیگر ارتباط دارند اما جزئیاتی وجود دارد که یک متخصص با سوال کردن و بررسی آن دو می تواند متوجه شود که فرد سالمند دچار افسردگی و یا آلزایمر است.

غم دارید؟

نخستین موضوع آن است که آیا فرد سالمند احساس غم و افسردگی دارد؟ اگر می گوید “اهمیتی نمی دهم” به معنای آن است که افسرده است.اگر منفی نگری دارد عصبانی است.به راحتی تحریک می شود.باید بدانید که فرد سالمند با علائم افسردگی رو به رو است.

آینده  وگذشته؟

آیا به گذشته می پردازد یا نگران آینده است؟

اگر فرد سالمند معتقد است که باری بر روی دوش دیگران است و احساس راحتی نمی کند و اگر فکر خودکشی دارد همه و همه از عوارض بیماری های افسردگی است.

اگر فرد سالمند آرزوی مرگ می‌کند یا به فکر خودکشی است با مشکلاتی از افسردگی روبروست که در این مواقع بایستی به بیماری های عروقی مغز و شناختی توجه بیشتری کرد.

علت افسردگی در سالمندی

در حالی که افراد افسرده می توانند مستعد ابتلا به افسردگی های درونی باشند یعنی احتمال استرس در روابط/مدیریت استرس در روابط زن و شوهریاسترس های روانی اجتماعی باعث ایجاد افسردگی در آن ها شده باشد می توان افسردگی را نتیجه تنهایی و دور ماندن از حلقه اجتماع دانست که آنان را با تامل بیشتر و فکرهای بیشتری به خاطر محدودیت های اجتماعی روبرو می کند.از سوی دیگر از بین رفتن توانایی های جسمی افراد سالمند را در فضای تنهایی و بی ارزشی و بی انگیزگی بیشتری قرار می دهد در نتیجه آنها از سفر،شغل و کارهای داوطلبانه کمتر برخوردار خواهند بود.باتوجه به خطر مضاعف آلزایمر در افسردگی در اواخر عمر متخصصان توصیه می‌کنند که آموزش‌های لازم به افراد سالخورده داده شده و آنان از حمایت های اجتماعی بیشتری بهره مند شوند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن