زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

پورنوگرافی با روان کودکان و نوجوانان چه می کند؟

پورنوگرافی با روان کودکان و نوجوانان چه می کند؟ پورنوگرافی تاثیرات و پیام های مختلفی را بر ذهن کودکان و نوجوانان برجا می گذارد. این در حالی است که تکنولوژی این روزها بیشتر از گذشته در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دارد و کودکان و نوجوانان به جهت قرار گرفتن در فضای آموزشی و کلاس های آنلاین بیشتر از گذشته در فضای مجازی و فضای اینترنت زمان خود را می‌گذرانند.

پورنوگرافی در کودکان و نوجوانان

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت در تحقیقی که صورت گرفته است معلوم شد که ۴۴ درصد از کودکانی که بین ۹ تا ۱۶ سال دارند در استرالیا با تصاویر جنسی روبرو شده اند و به این علت دچار پریشانی هش که کودکان و نوجوانان به مشاهده تصاویر پورنوگرافی پرداختند متفاوت دارد و بیشتر مردان و پسران به دنبال کردن این تصاویر پورنوگرافی توجه نشان می دهند.

دیدگاه های زنانه و مردانه به پورنوگرافی

زنان در مقایسه با مردان دیدگاه های منفی بیشتری را در برابر پورنوگرافی داشته و در مقابل آن احساس شوکه شدن و پریشانی های روانی دارند در حالی که نوجوانان پسر به پورنوگرافی به عنوان یک موضوع هیجان انگیز و سرگرم کننده نگاه کرده و با دیدن این تصاویر تحریک می شوند.

تاثیر پورنوگرافی بر رابطه جنسی

دیدن تصاویر پورنوگرافی در دوره نوجوانی و سن کم باعث می‌شود که افراد به دنبال اجرا کردن و تجربه را قبل از ازدواج و باعث می‌شود که بخواهند با سن کم به تجربه رابطه جنسی بپردازند.

این موضوع در مورد نوجوانانی که به صورت مکرر پورنوگرافی را دنبال می‌کنند با ریسک بیشتری همراه است.

پورنوگرافی بر انتظارات نوجوانان و جوانان در رابطه جنسی نیز تاثیر می گذارد بنابراین انتظار دارد هر آنچه را که دیده در رابطه جنسی تجربه کند به همین علت انتظار دارد که شریک جنسی اش بتوانند دقیقاً همان اعمال و رفتار را برای او تکرار کند و این مسئله باعث ایجاد آسیب های شدید در رابطه و مشکلات بین فردی و روانی عمیقی بین زن و مرد می شود.

آسیب های روانی پورنوگرافی بر کودکان

به گزارش خط سلامت از سوی دیگر اعتیاد به پورنوگرافی با اقدامات ناامن سلامت جنسی همراه خواهد بود در نتیجه عدم اطمینان در باور ها و ارزش‌های جنسی فرد ایجاد می شود. نارضایتی جنسی به اضطراب و ترس تبدیل می شود. کودکانی که در معرض تماشای فیلم‌های پورن قرار دارند به مرور زمان با کاهش عزت نفس روبه‌رو خواهند شد.افکارشان وسواسی شده و به سمت اعتقاداتی که با کلیشه های جنسیتی همراه است حرکت خواهند کرد.پسرانی که بیشتر به دنبال پورنوگرافی هستند زنان را نه در جایگاه صمیمیت و روابط عاطفی بلکه به عنوان ابزاری جنسی نگاه کرده و با این باور که زنان حتما باید نیاز جنسی مردان و تحریکاعتیاد به پورنوگرافی باعث می شود که فرد روابط ناامن و دور از سلامت جنسی را برقرار کرده و با عدم اطمینان جنسی در مورد باورها و ارزش‌های خود رفتار کند.

نارضایتی جنسی همیشه به عنوان یک اضطراب و ترس با این افراد روبرو خواهد بود.کودکانی که در معرض تماشای فیلم‌های پورن قرار دارند به مرور عزت نفس خود را از دست می‌دهند و دچار افکار وسواسی می‌شوند

همچنین باعث می‌شود که پسران در مورد دختران با دیدگاه اینکه دختران و زنان به عنوان اشیاء جنسی و موظف به درک مردان هستند نگاه کنند که در آینده روابط پایدار خانوادگی آنان را دچار مخاطره خواهند کرد.

همچنینپورنوگرافی در ذهن کودکان می تواند نگرش های خشونت جنسی علیه زنان را تقویت کند و ارتباطی بین تماشای فیلم های پورن و آزار و اذیت جنسی در تحقیقات دیده شده است.

راهکارهای مقابله با تاثیر پورنوگرافی بر کودکان و نوجوانان

یکی از مهم ترین محور هایی که باید به آن توجه شود این است که والدین بایستی بتوانند با فرزندان خود در مورد تجربیات آنلاین او گفتگوهای آزادی را داشته باشند و از این طریق بتوانند آموزش های سالم را برای او به وجود بیاورند.

محور دومی که باید به آن توجه کرد ایجاد تفکر انتقادی است.این که یک کودک بتواند در مورد آسیب های پورن فکر کند،سوال کند و اظهار نظر کند و معنایی را که از آن می‌بیند و دریافت می‌کند را به صورت بسیار موثر با والیدنش به گفتگو بنشیند.

سومین محور نقش حمایتی والدین است که اگر کودک محتوا های توهین آمیزی را دید باید بتواند با او به گفتگو نشسته و با آموزش های ملایم و همدلی با او به فرزندشان کمک کنند تا در کنار یک متخصص بتواند از ترس ها،اظطراب ها و تصویر های ذهنی آزار دهنده دور بمانند.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن