زوج و خانوادهعشق و خیانت

عشق یادگاری روی دیوار نیست

عشق بالاترین ایده آل در زندگی است. همه افراد دوست دارند که عاشق شوند و عشق را دریافت کنند زیرا که عشق به زندگی معنا و هدف می بخشد .عشق به افراد نشاط داده و زندگی را خوشایند می کند. دوست داشتنی بودن باعث می شود که افراد احساس عزت نفس بیشتری بکنند و بر شک و تردید های ناشی از شرم در خصوص اینکه آیا من دوست داشتنی هستم یا خیر غلبه کنند بنابراین عشق عاملی است که ترس از تنهایی را کمرنگ می کند.
به گزارش نازنین صدر از خط سلامت، خیلی از اوقات یک رابطه عاشقانه و یک عشق که خود را به صورت یک رویای شگفت انگیز نشان می‌دهد به یک کابوس دردناک تبدیل می شود. عواملی وجود دارد که باعث می‌شود یک رابطه عاشقانه به شکست منجر شود بنابراین می توان گفت مواردی وجود دارد که یک عشق رمانتیک را به سوی تنهایی هدایت می کند.
اتفاقات شیمیایی در  مغز انسان برای عشق ورزیدن احساس سعادت و سرخوشی ما را آماده می کند .مواد شیمیایی که در این مراحل در مغز تولید می‌شوند باعث می‌شوند تا فرد احساسات مثبت و لذت بخش را بیشتر تجربه کنند. دوپامین یک احساس نشاط  را در افراد ایجاد می‌کند که گفته می‌شود به اندازه کوکائین اعتیاد آور است. همچنین ماده اوکسی توسین یا هورمون عشق که  هنگام عشق تولید می شود پیوند مستقیمی با اعتماد، وفاداری و وابستگی های عاشقانه دارد. تجربیات مثبت و منفی در انتخاب انسان ها موثرند و باعث می‌شوند که افراد کم و بیش جذاب به نظر برسند به عنوان مثال ممکن است فردی با مقایسه شباهت های بین فرد جدید و فردی که در گذشته در زندگی‌اش بوده است از وی اجتناب کند و یا اینکه با دیدن یک فرد ناخودآگاه به یاد یکی از اعضای خانواده‌اش بیفتد. باید گفت معمولاً ما جذب کسی میشویم که الگوهای عاطفی و رفتاری او با یکی از اعضای خانواده ما شبیه باشد.

 ایده آل گرایی و عشق 

به عبارت دیگر ایده‌آل سازی امری طبیعی است و به افراد کمک می‌کند تا عاشق شوند افرادی که عشق را تجربه می‌کنند معمولاً خود را تحسین کرده و مایلند که علایق شریک زندگی خود را مورد توجه قرار دهند و او را کاملاً می‌پذیرند.عشق بخش هایی از شخصیت ما را به نمایش می‌گذارد که در گذشته خاموش بوده است به همین علت ممکن است فرد با احساس های زنانه تر بودن، همدل تر بودن، سخاوتمند تر بودن ،امیدوارتر بودن و تمایل به ریسک پذیری بیشتر رفتار کند. به همه این دلایل وی احساس سرزنده بودن بیشتری خواهد کرد که با شخصیت قبلی او کمی متفاوت است. در این زمان فرد می خواهد به تنهایی خود پایان دهد و به سرعت وارد یک رابطه شود.

6 ماه بعد

مرحله دوم بعد از مرحله ایده آل گرایی است که پس از شش ماه شروع می شود و فرد واقعیت های بیشتری را در مورد شریک زندگی‌اش می‌آموزد، می بیند یا فرد چیزهای بیشتری را در مورد فرد مقابل که عاشق او شده متوجه می شود و این آگاهی نارضایتی را در او به وجود می‌آورد . در اصل فرد در این وارد مرحله آزمایش می شود در حقیقت صفت ها و ویژگی هایی که او را به خود جذب کرده بود، اکنون برایش آزار دهنده خواهد بود . دوست داشت که فردی گرم و صمیمی را در کنار خود داشته باشد، اما بعد از این مدت متوجه می‌شود که خودش در فضای اجتماعی نادیده گرفته می شود.
علاوه بر این پس از آن اوج عاشقانه فرد شروع به بازگشت به وضعیت عادی خود می‌کند و دیگر آن احساس گستردگی و دوست داشتن و عشق  را ندارد و شاکی است که نیازهای او مورد توجه قرار نمی گیرد.
در این زمان دو اتفاق در رابطه خواهد افتاد نخست فرد وابسته شده در برابر از دست دادن شریک زندگی و عاطفی خود احساس ترس خواهد کرد. این مسئله مشکلاتی را در این تصمیم ایجاد خواهد کرد.این فرد با کنایه و پرخاشگری های منفعلانه رفتار خواهد کرد. در نتیجه از آن عشق شورانگیز و ایده‌آل اولیه فاصله خواهد گرفت که به کمرنگ شدن عشق منجر خواهد شد. دومین اشتباه مهلک شکایت و تلاش کردن برای تبدیل کردن شریک زندگی و شریک در رابطه عاطفی خود به سوی همان چیزی است که فرد در ابتدا آن را ایده‌آل می‌دانست. در این زمان فرد عاشق احساس می‌کند که فریب خورده و از وضعیت موجود نا امید است و می خواهد به شخصیت معمولی خود برگردد بنابراین احساس رنجش دارد.

نقطه واقعی

عزت نفس، شجاعت پذیرش و مهارت ابراز وجود به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند از موانعی که گفته شد، عبور کنند و بتوانند با صداقت به نیازها و خواسته‌های خود رسیده و در مورد آن صحبت کنند. احساسات مشترک موجب حل تعارضات خواهد شد و افراد به جای آن که بخواهند تمام تلاش خود را برای تغییر شریک زندگی و عشق خود به کار برند یاد می گیرند که او را همانگونه که هست ،بپذیرند. در این نقطه به صمیمیت خواهیم رسید یعنی متعهد خواهیم شد که فرد را با تمام تفاوت هایی که دارد با احترام به پذیریم.

گام‌هایی برای عشق پایدار

به نکات زیر توجه کنید تا عشق پایداری را تجربه کنید. نیازها، خواسته ها و محدودیت های خود را بشناسید. همچنین برای شناختن شخصی که با او قرار ملاقات دارید وقت بگذارید. بیاموزید که او واقعاً چه کسی است و چگونه می توانید در کنار او به حل مسائل و تعارض ها بپردازید. سومین نکته در مورد افزایش ارتباط های عاطفی است. به یاد داشته باشید که در رابطه جنسی اوکسی توسین آزاد می شود و پیوند عاطفی افزایش پیدا می‌کند. در مرحله بعد باید صادق باشید نیازهای تان را پنهان نکنید و از هر آنچه که مورد علاقه تان است ،صحبت کنید و صادقانه انتظارات خود را بیان کنید.
تحقیقات نشان می دهد عزت نفس طرفین یک رابطه قابل پیش بینی است و افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند و روابط شان کمتر به سمت پایداری سوق داده می شود .شناخت مرزها  امری ضروری است. یاد بگیرید که در بیان احساسات نیازها و خواسته‌های خود قاطع باشید و مرزهای تان را از همان ابتدا با یکدیگر تعیین کنید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن