زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

صمیمیت/ کلید اختلافات رابطه های دو نفره

صمیمیت یکی از مهمترین شاخصه های یک رابطه پایدار است .اگر در رابطه تان دچار مشکل هستید و رابطه به خوبی و نرمی پیش نمی رود به معنای این است که زندگی ،کار و فعالیت های دیگرتان از آن تاثیر گرفته و نمی توانید از رابطه تان لذت ببرید و دوست دارید در مورد مشکلات صحبت کنید. برعکس این اتفاق نیز ممکن است روی بدهد افرادی که در روابط خوب و نرم قرار دارند می توانند از رابطه خود لذت برده و مانند یک ماشین که به روانی حرکت می‌کند به سرعت و در حالت متعادل روابط خود را پیش ببرند با این همه باید گفت همان گونه که ماشین ها نیاز به تعمیر ،نگهداری و مراقبت دارند، روابط نیز نیاز به مراقبت تعمیر و نگهداری دارند.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت، صمیمیت چیست؟دستورالعمل های رسیدن به صمیمیت واقعی یعنی رسیدن به صداقت در لحظه به معنای اشتراک گذاشتن مشکلات نیست ،بلکه در مورد بیان احساسات خود است که به صورت بی واسطه و قوی وجود دارد.

به گزارش خط سلامت قضاوت‌ها ،احساسات نیستند ارتباط با احساسات در لحظه به صورت خودآگاه وجود دارد بدون ترس از قضاوت و طرد شدن فرد احساس امنیت کرده و با توجه به عزت نفس اش می تواند با اصالت احساس خود را بیان کند. گفتن دوستت دارم، اگر صادقانه نباشد باعث کاهش صمیمیت خواهد شد و تفاوتی با دوستت ندارم نخواهد داشت.

سطوح صمیمیت

مکالمات صمیمی در سطوح مختلفی از صمیمیت قرار دارد. عمیق ترین مکالمات مربوط به بیان اصلی احساسات است نه واقعیت ها. همچنین احساساتی که در زمان حال در حال روی دادن است و در مرحله آخر احترام گذاشتن به رعایت فاصله از یکدیگر و احساساتی که در مورد آنها صحبت می شود با فردی که با او در ارتباط هستید.

به گزارش خط سلامت برای حفظ یک ارتباط صمیمی افراد باید وقت گذاشته و تلاش کنند. صمیمیت در مراحل اولیه آشنایی به صورت ابتدایی و در مراحل آشنایی و عاشقانه روی می‌دهد در این مرحله افراد برای یکدیگر وقت گذاشته و تلاش می‌کنند تا فرد مقابل خود را بهتر بشناسند و به همین علت در کنار او بیشتر بوده و منعطف رفتار می کنند.

اما گاهی اوقات افراد پس از مدتی متوجه می‌شوند که از میزان صمیمیت شان در رابطه کم شده اگرچه مشاجره نمی‌کنند، اما احساسی که در اوایل رابطه داشته اند، کمرنگ شده است. این احساس کجا رفته است و آیا شریک زندگی دوست مان دارد یا خیر؟

مبارزه برای صمیمیت

معمولاً در این زمان افراد اقدام به مبارزه برای بازگشت صمیمیت و ارتباط عاشقانه شان دارند. ابتدا باید بدانید اگر در این نقطه قرار گرفته اید رابطه با مشکل روبرو شده است اما به این معنا نیست که نمی‌توان رابطه را نجات داده و ارتباطات گذشته را برقرار کرد بلکه به این معنا که هر دو نفر نیاز به برقراری ارتباط صادقانه دارید بهتر است ضمن کمک گرفتن از یک متخصص زوج درمانگر به نکات زیر توجه کنید.

انجام دادن کار های دوتایی مانند کارهای خانه ، بچه داری ،غذا پختن و مواردی از این قبیل باعث می‌شود تا افراد منعطفانه در کنار یکدیگر قرار بگیرند. دومین نکته مربوط به این است که بدون نگرانی در مورد احساسات و نیازهای خود صحبت کنید. سومین نکته ای که باید به آن توجه کنید آن است که از بیان مشکلات خود با والدین و دیگر افرادی که به شما نزدیک هستند خودداری کرده و اجازه ندهید که در رابطه شما دخالت کنند. چهارمین محوری که باید به آن توجه کنید احترام گذاشتن به دوستان و بستگان همسرتان و شریک زندگی تان است پرهیز از خشونت رفتارهای پرخاشگرانه و منفعلانه باعث می‌شود تا روابط از حالت گذشته خود خارج شود.

مرور کینه‌ها، قضاوت‌ها و مسائلی که در گذشته زوجین را ناامید کرده است باعث می‌شود تا نارضایتی های عاطفی و مشکلات بیشتر شده و نتوانند در یک فضای ارتباطی آزاد با یکدیگر به گفتگو بپردازند. بنابراین صمیمیت ها کمرنگ خواهد شد. نداشتن اعتماد و عدم صداقت یکی دیگر از مسائلی است که باعث می شود مرزها به هم بریزد. بیان کردن آنچه که زوجین از بیان آن می‌ترسند باعث می شود تا رابطه به سمت و سویی جدید کشیده شود . مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه شود انتقاد کردن ،بی‌احترامی ،تماس و مداخله در امور  و کار یکدیگر و سرک کشیدن در اطلاعات هم است .

تقویت صمیمیت

با توجه به مواردی که گفته شد می توان رابطه را اصلاح کرده و صمیمیت های کمرنگ شده را  تقویت کرد. زمانی که زوجین از صداقت می ترسند در حقیقت رابطه شان را به خطر انداخته اند در این زمان آنها دیگر احساس نیاز به دریافت عشق و حمایت نخواهند داشت گاهی اوقات این مشکلات مربوط به والدین است که نتوانستند در روابط شان با فرزندان خود و یا همسرشان درست رفتار کرده و تصویر خوبی از یک رابطه مناسب و یک صمیمیت را به یادگار بگذارند.

بخش دیگری از مشکلات مربوط به تعادل نداشتن در موضوع قدرت است در این زمان هر کدام از طرفین سعی می کنند با برتری عاطفی و کلامی بر دیگری تسلط پیدا کند. گاهی این تسلط با ابراز پرخاشگری  در رابطه موجب صدمه زدن به عزت نفس یکدیگر می شود.

تربیت کودکی و صمیمیت

شیوه تربیتی ناکارآمد دوران کودکی تا بزرگسالی گاه باقی می ماند شرم و اعتماد به نفس پایین نیز یکی دیگر از مسائلی است که باعث می شود عشق و صمیمیت دچار مخاطره شود افرادی که دچار شرم هستند و اعتماد به نفس پایینی دارند احساس محبت و احترام ندارند بنابراین در روابط خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با شریک زندگی خود به گونه ای رفتار می کنند که احساس سوء استفاده را خواهد داشت.

مبارزه برای صمیمیت

مبارزه برای صمیمیت به شهامت نیاز ندارد شهامت یعنی اینکه فرد بتواند با رفتارها و نگرش های ناسالم و آسیب پذیر مبارزه کند. عقب نشینی، انکار کردن مشکلات نیست بلکه به معنای آن است که افراد فقط در مورد مشکلات صحبت کنند نه اینکه یکدیگر را تخریب نماید. مطالعات نشان می‌دهد اگر افراد بتوانند عزت نفس و مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشند روابط شان پایدار شده و بهبود پیدا خواهد کرد و صمیمیت بیشتری را دریافت خواهند نمود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن