روانشناسی فردینوتیفیکیشن

قلب هر کسی با یک لحن خاص می رقصد

هر قلبی با لحن متفاوتی می رقصد. وقتی یک قطعه موسیقی یکسان برای دو نفر پخش کنید، قلب آنها متفاوت پاسخ می دهد.

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت اگر یک قطعه موسیقی یکسان برای دو نفر پخش کنید ،قلب آنها بسیار متفاوت پاسخ می دهد. این نتیجه یک مطالعه جدید است .این تحقیق نشان داد  چگونه موسیقی اثرات فردی بر قلب ایجاد می کند ، اولین گام این پژوهش برای تهیه نسخه های موسیقی فردی برای بیماری های مشترک است.

پروفسور ایلین چو از مرکز تحقیقات علمی فرانسه گفت: “ما از روش های دقیق برای ضبط پاسخ قلب به موسیقی استفاده کردیم و دریافتیم آنچه برای یک نفر آرامش آور است می تواند برای دیگری تحریک کننده باشد.”

مطالعات قبلی در مورد بررسی پاسخ های فیزیولوژیکی به موسیقی ، تغییرات ضربان قلب را پس از گوش دادن به موسیقی های مختلف به “غمگین” ، “شاد” ، “آرام” یا “خشن” اندازه گیری کرده است.

سه بیمار با نارسایی قلبی خفیف به یک کنسرت پیانوی کلاسیک زنده دعوت شدند. از آنجا که همه آنها از دستگاه ضربان ساز استفاده می کردند ، امکان ثابت بودن ضربان قلب آنها حین اجرا وجود داشت. محققان فعالیت الکتریکی قلب را مستقیماً اندازه گیری کردند که در آن تغییرات فاحشی در سرعت ، حجم یا ریتم وجود داشت.

پروفسور چو گفت: “ضربان قلب بر بهبودی تأثیر می گذارد بنابراین با ثابت نگه داشتن آن می توان تغییرات الکتریکی قلب را بر اساس واکنش احساسی به موسیقی ارزیابی کرد.

پروفسور پیر لامبیاز از دانشگاه لندن توضیح داد: در برخی از افراد ، اختلالات ریتم قلب تهدید کننده زندگی می تواند ناشی از استرس باشد. با استفاده از موسیقی می توانیم به روش کم خطربررسی کنیم  چگونه استرس (یا تنش خفیف ناشی از موسیقی) این دوره بهبودی را تغییر می دهد.

محققان دریافتند که تغییر در زمان بهبودی قلب از یک فرد به فرد دیگر در مقاطع زمانی مشابه موسیقی متفاوت است. زمان بهبودی تا 5 میلی ثانیه کاهش می یابد ، به این معنی که آرامش بیشتری وجود داشته است.

پروفسور چو در مورد ماهیت فردی واکنش ها گفت: “حتی اگر دو نفر از نظر آماری تغییرات قابل توجهی را در همان انتقال موسیقی داشته باشند ، پاسخ آنها می تواند در جهت مخالف باشد. بنابراین برای یک نفر موسیقی می تواندآرامش بخش در حالی که برای شخص دیگر تحریک کننده یا استرس آور باشد. ”

به عنوان مثال: شخصی که انتظار انتقال موسیقی آرام به صدای بلند را ندارد ، می تواند آن را استرس زا ببیند که منجر به کوتاه شدن زمان بهبودی قلب می شود. برای شخص دیگری می تواند منجربه طولانی شدن مدت زمان بهبودی قلب باشد.

پروفسور چو گفت: “با درک اینکه قلب فرد در برابر تغییرات موسیقی چگونه واکنش نشان می دهد ، قصد داریم مداخلات موسیقی متناسب را طراحی کنیم تا پاسخ مطلوب به دست آید.”

وی افزود: “این شیوه می تواند برای کاهش فشار خون یا کاهش خطر اختلالات ریتم قلب بدون عوارض جانبی دارو در نظر گرفته شود.”برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن