اخبارروانشناسی فردی

افسردگی فصلی/ یخ زدگی روان را در این روزها جدی بگیرید

راهکارهای زیر به شما کمک می کند تا از یخ زدگی روان تان دور بمانید

فصل زمستان با کوتاهتر شدن روزها و تاریک تر شدن هوا همراه است و افراد بیشتری با افسردگی فصلی دست و پنجه نرم می کنند . قرار گرفتن کمتر در معرض نور خورشید ریتم بدن را مختل کرده و باعث افت سروتونین و افزایش ملاتونین می شود که منجر به احساس خواب آلودگی و افسردگی فصلی در افراد خواهد شد .

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت این اختلال خلقی بخاطر تاثیر مستقیم آب وهوا بر انسان است .براساس یک مطالعه صورت گرفته در سال 2017 روشن شد که در فصل های پاییز و زمستان پذیرش افراد افسرده در مراکز بهداشت روان به اوج خود می رسد . این افراد اغلب با مشکلاتی در تمرکز ، افزایش اشتها ، خواب زیاد افزایش وزن و احساس غم و تحریک پذیری روبرو هستند .

متخصصان می گویند : در حال حاضر با توجه به افزایش استرس ، انزوا و فاصله اجتماعی به علت کووید 19 ، خطر افزایش افسردگی فصلی افراد بیشتری را در زمستان امسال تهدید خواهد کرد. زیرا افراد میزان نور کمتری دریافت کرده ، فعالیت بدنی شان کمتر شده و هیچ دستورالعمل مناسبی برای مقابله با افسردگی ندارند .

مقابله با افسردگی زمستانی در روزها ی کووید 19

متخصصان می گویند : برای برطرف کردن احساس افسردگی فصلی استراتژی هایی وجود دارد که به احساسات افراد کمک می کند تا از میزان افسردگی و خمودگی ها و غمگینی این روزها کاهش یابد . روش هایی مانند ورزش کردن ، خوب غذا خوردن ، بازکردن پنجره ها ، کنار زدن پرده ها و دریافت میزان بیشتری از نور طبیعی از راه هایی است که باعث ارتقا خلق و خو و کاهش افسردگی فصلی می شود . اگر در محیطی که زندگی می کنید نور طبیعی به میزان کافی ندارید بهتر است از نور لامپ های بزرگ و نورهای درمانی کمک بگیرید .

متخصصان می گویند : صبح ها اول وقت از خواب بلند شده و خود را در معرض حتی کمترین میزان نور خورشید قرار دهید . این به معنای این است که از خانه بیرون بروید و یا لامپ ها را روشن کنید .

متخصصان می گویند: این کارها باعث می شود تا مغز بیدار شده و بتواند مواد شیمیایی مناسب و مفیدی را که باعث دور کردن افسردگی از شما می شد ترشح کند .

نوشتن راهکار های دیگر 

روانشناسان معتقدند در طول هفته افراد باید کارهای دلپذیر و خوشایندی را انجام دهند . نوشتن رویداد های خوبی که در طول هفته اتفاق افتاده باعث می شود تا افراد از سلامت ذهنی بیشتری برخوردار باشند . این کار باعث حفظ روحیه و تقویت روان افراد می شود .برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن