روانشناسی فردینوتیفیکیشن

همدلی چه اهمیتی در سلامت رابطه دارد

همدلی ، توانایی درک احساسات دیگران ، دیدن مسائل از دیدگاه آنها و تصور خود در جای آنها است.

وقتی می بینید فردی رنج می برد ، ممکن است بلافاصله خود را در جای او تصور کنید و نسبت به آنچه که  تجربه می کند احساس همدلی و همدردی کنید.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت در حالی که افراد به طور کلی با احساسات و عواطف خود کاملاً سازگار هستند ، وارد شدن به ذهن شخص دیگر کمی دشوار به نظر می رسد. توانایی احساس همدلی به افراد این امکان را می دهد تا اصطلاحاً  چند صد متر با کفش دیگری راه بروند و احساساتی را که دیگران احساس می کنند، درک کنند.

پاسخ گروهی از افراد با دیدن شخصی که درد می کشد بی تفاوتی یا خصمانه است یعنی همدلی لزوما پاسخی جهانی به رنج دیگران نیست.

نشانه های همدلی

به گزارش خط سلامت برخی علائم وجود دارد که نشان می دهد تمایل به همدلی دارید:

وقتی در گوش دادن به صحبت های دیگران مهارت دارید.

مردم اغلب از مشکلات شان به شما می گویند.

در درک احساس دیگران مهارت دارید.

اغلب در مورد احساس دیگران فکر می کنید.

افراد دیگری برای مشاوره به شما مراجعه می کنند.

اغلب در حوادث ناگوار  ورود می کنید.

سعی می کنید به دیگران که رنج می برند کمک کنید.

در موقعیت های اجتماعی  احساس خستگی می کنید.

عمیقاً به افراد دیگر اهمیت می دهید.

برای تعیین مرزها در روابط خود با دیگران سختگیر نیستید. همدلی باعث می شود که شما به فکر رفاه و خوشبختی دیگران باشید.

انواع همدلی

همدلی انواع مختلفی دارد :

همدلی عاطفی شامل توانایی درک احساسات شخص دیگر و پاسخ مناسب است. چنین درک عاطفی ممکن است منجر به نگرانی کسی در رابطه با به زیستی فرد دیگر شود یا ممکن است به احساس پریشانی شخص منجر شود.

همدلی بدنی شامل نوعی واکنش فیزیکی در پاسخ به آنچه شخص دیگری تجربه می کند ، است. مردم گاهی اوقات از نظر جسمی آنچه شخص دیگری احساس می کند را تجربه می کنند. برای مثال وقتی می بینید شخص دیگری احساس خجالت می کند ، ممکن است شروع به سرخ شدن یا ناراحتی بدنی کنید.

همدلی شناختی شامل توانایی درک وضعیت روانی شخص دیگر و آنچه ممکن است در واکنش به موقعیت فکر کنند ، است که روانشناسان از آن به عنوان تئوری ذهن یاد می کنند ، یا تفکر درباره آنچه دیگران فکر می کنند .

چرا همه همدلی  ندارند

انسان قادر به رفتارهای خودخواهانه و بی رحمانه است اخبار روزانه بی مهری ، خودخواهی و رفتارهای شنیعی را نشان می دهد که مجرمان آن را مرتکب شده اند.  چرا همه ما چنین رفتارهای خودخواهانه ای نداریم؟ چه چیزی باعث می شود که درد دیگری را احساس کنیم و با مهربانی و همدلی پاسخ دهیم؟

مزایای همدلی

همدلی به افراد امکان می دهد ارتباطات اجتماعی با دیگران برقرار کنند.  تحقیقات نشان داده است که داشتن روابط اجتماعی هم برای سلامت جسمی و هم برای روانشناختی مهم است.

همدردی و همدلی با دیگران کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنید. تنظیم عاطفی از این جهت مهم است که به فرد امکان می دهد احساسات خود را  حتی در مواقع استرس شدید مدیریت کنید.

همدلی باعث کمک به رفتار خوب می شود. نه تنها وقتی احساس همدلی با دیگران می کنید رفتارهای شایسته ای را انجام می دهید ، بلکه افراد دیگر هم احساس همدلی به شما کمک می کنند.

چرا به عده ای همدلی بیشتری داریم

همه در هر شرایطی همدلی را تجربه نمی کنند. برخی از افراد ممکن است به طور کلی از همدلی بیشتری برخوردار باشند ، اما افراد گاهی نسبت به برخی افراد احساس همدلی  بیشتری می کنند و نسبت به دیگران احساس همدلی کمتری دارند.

برخی از عوامل مختلف در این گرایش عبارتند از:

نحوه درک افراد از طرف مقابل

چگونه افراد رفتارهای فرد دیگر را تفسیر می کنند

وقتی فرد مقابل کسی را مقصر می داند

تجارب و انتظارات گذشته

در ابتدایی ترین سطح به نظر می رسد دو عامل اصلی وجود دارد در توانایی تجربه همدلی موثر هستند: ژنتیک و اجتماعی شدن. والدین ژن هایی را منتقل می کنند که در شخصیت کلی فرد نقش دارد از جمله تمایل به همدردی، همدلی و شفقت. از طرف دیگر افراد توسط والدین ، ​​همسالان ، جوامع و جامعه اجتماعی تاثیر می پذیرند. نحوه برخورد افراد با دیگران و همچنین احساس آنها در مورد دیگران اغلب بازتاب اعتقادات و ارزش هایی است که در سنین بسیار کمی به آنان القا شده است.

موانع همدلی

چند دلیل  وجود دارد که افراد گاهی اوقات فاقد همدلی هستند که شامل تعصبات شناختی ، غیرانسانی سازی و سرزنش قربانیان است.

تعصبات شناختی : این تعصبات می تواند دیدن همه عواملی که در ایجاد یک وضعیت تأثیرگذار هستند را دشوار کند و باعث می شود افراد نتوانند از منظر دیگری شرایط را ببینند.

انسان زدایی: بسیاری نیز تصور می کنند افراد مانند آنها احساس و رفتار نمی کنند به عنوان مثال هنگامی که گزارش مربوط به یک فاجعه یا درگیری در یک سرزمین خارجی را مشاهده می کنند اگر فکر کنند کسانی که رنج می برند تفاوت اساسی با خودشان دارند ، کمتر احساس همدلی می کنند.

سرزنش قربانی: گاهی اوقات وقتی شخصی تجربه وحشتناکی کرده باشد ، او را مقصر شرایط می دانند. به همین دلیل است که از قربانیان جرایم غالباً سوال می شود که ممکن است برای جلوگیری از جرم به گونه دیگری عمل کرد. این گرایش ناشی از نیاز به اعتقاد به این است که جهان مکانی عادلانه و منصفانه است.

تمرین همدلی

خوشبختانه همدلی مهارتی است که می توانید یاد بگیرید و تقویت کنید. اگر دوست دارید مهارت های همدلی را در خود ایجاد کنید ، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

بدون اینکه صحبت کسی را قطع کنید ،به حرف های دیگران گوش دهید

به زبان بدن و انواع دیگر ارتباطات غیرکلامی توجه کنید

سعی کنید افراد را درک کنید ، حتی وقتی با آنها موافق نیستید

خود را در جای شخص دیگری تصور کنید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن