روانشناسی فردی

حسادت زیر ذره بین روانشناسی

حسادت یکی از رایج ترین احساسات است احساس حسادت به قدری رایج است که حتی ممکن است از آن آگاه نباشید و ندانید چگونه شما را آزار می دهد.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت تجربه حسادت احساسات دلپذیری نیست. حسادت تهدید قابل توجهی حتی در روابط نزدیک است. شریک زندگی شما ممکن است از شنیدن خبرهای ناخوشایند و ناکامی های مربوط به خودش و خبرهای خوب مربوط به شما خسته شود. در اینجا حسادت خودش را نشان می دهد.

چرا حسادت؟

رابرت لیهی از انستیتوی شناخت درمانی آمریکا ، در مقاله درمان شناختی رفتاری حسادت سال 2000 ، پاسخ به این مسئله را این گونه مطرح می کند “زیرا ما انسان هستیم”.

در ابتدا ، تمایز بین حسادت و موقعیت های متفاوت مهم است بنابراین برای بازکردن حسادت ، ابتدا باید وضعیت را معلوم کنید.

در “مدل طرح احساسی حسادت” که لیهی پیشنهاد می کند ، بعد از اینکه سعی می کنید اهمیت وضعیت را از بین ببرید ، وضعیت خود را در برابر مفهوم “اقدام ارزشمند” بررسی می کنید که شامل بررسی گزینه هایی است که در دسترس شما قرار می گیرد. به خصوص در مواقعی که فکر م کنید جایگاه تان پایین است. ساده ترین گزینه این است که بر دیگر نقاط قوت خود تمرکز کنید. شما و فرزندتان ممکن است یک رابطه عالی داشته باشید که مثلاً هیچ ارتباطی با دانشگاه ندارد. چرا نوع متفاوتی از وضعیت فرزندپروری را تجربه و کسب نمی کنید ؟ چه اهمیتی دارد که موفقیت دانشگاهی دیگران را با فرزندتان مقایسه کنید؟

درمان مبتنی بر مدل طرحواره هیجانی درمانی تمرکز بر تغییر باورها برای تغییر احساسات است در این مدل باید ابتدا به اعتقادات شما در مورد حسادت توجه شود. بنابراین به جای اینکه فکر کنید چون حسادت را تجربه می کنید ، فرد بدی هستید ، می توانید تشخیص دهید که حسادت یک احساس همه گیر است. علاوه بر این ، می توانید حسادت را از خود تان جدا کنید یعنی “شما احساس خود نیستید”. وقتی به این روش نگاه می شود ، حسادت دیگر بخشی از آنچه شما هستید نخواهد بود.

با این پیش زمینه و بر اساس الگوی درمانی لیهی ، اکنون وقت آن است که از خود بپرسید که چگونه حسادت را با پاسخ صادقانه می توان کنترل کرد:

  1. آیا از افرادی که به آنان حسادت می کنید شکایت دارید؟
  2. آیا به  افرادی که حسادت می کنید سخنان ناخوشایند می گویید؟
  3. آیا از کسانی که به آن ها حسادت می کنید دوری می کنید؟
  4. آیا اغلب به احساس حسادت فکر می کنید؟
  5. آیا خود را به خاطر این که حسادت می کنید شماتت می کنید؟

وقتی احساس حسادت به رفتار شما سرایت می کند زندگی را دشوار خواهد کرد پس لازم است استراتژی های ناسازگار را به سمت استراتژی های سازگار و سازنده تبدیل کنید.

  1. شکایت بین افراد فاصله انداخته و  ظاهر شما را بد جلوه می دهد ، بنابراین سعی کنید شکایت را کنار بگذارید.
  2. تحقیر کردن دیگران غیرمنصفانه و ناخوشایند است بنابراین انتقادات را برای خود نگه دارید.
  3. تسلیم شدن به معنای این است که هرگونه مزیت شرکت در فعالیت هایی که می تواند برای شما مفید باشد را از دست دهید.
  4. نشخوار فکری فقط شما را افسرده می کند . در عوض احساسات خود را بپذیرید و از آنها به بهترین شکل استفاده کنید.
  5. انتقاد از خود احساس بدی ایجاد می کند ، بنابراین سعی کنید نقاط قوت خود را بیشتر ببینید.

با شناسایی و سپس به چالش کشیدن دیدگاه های خود در مورد حسادت و همچنین با اتخاذ راهکارهای سازگارتر  می توان حسادت را به تحسین تبدیل کرد. برای تحقق بخشیدن به این هدف سعی کنید احساسات منفی تان را خنثی و وضعیت خود را بهبود ببخشید. همانطور که لیهی اشاره کرد حسادت نیازی به آرزوی بدبختی برای دیگران ندارد.نکته دیگر اینکه از حسادت رنج نبرید و خود را مقصر ندانید که چرا آنچه را می خواهید ندارید از حسادت به شکل خوش خیم تری به نفع خود بهرمند شوید و از آن برای خودسازی استفاده کنید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن