زوج و خانوادهسلامت جنسی

شوخ طبعی در رابطه جنسی چه فایده ای دارد

شوخ طبعی در رابطه جنسی دارای مزایای ذهنی و جسمی مختلفی از جمله آرامش، تقویت سیستم ایمنی ، تسکین استرس، ترشح اندورفین، افزایش اکسیژن به مغز و بهبود خلق و خو است.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت  شوخ طبعی علاوه بر مزایای ذهنی و جسمی، در زمان های مختلف از جمله در رابطه جنسی دیده می شود، به ویژه در مواردی که اوضاع ناخوشایند است. اروینگ گافمن میگوید: به احتمال می توان گفت خجالت در هر فرآیند تعاملی که در آن “از فرد انتظار می رود ویژگی ها، ظرفیت ها و اطلاعات خاصی داشته باشد که در کنار هم قرار بگیرند که در یک زمان منسجم و یکپارچه و مناسب باشد”  با شوخ طبعی ممکن است. گافمن آن را یکی از چندین تمرین برای شکستن یخ رابطه می داند.

شکستن یخ شرمساری

اسپنسر کاهیل (1985) هنگامی که فرایندهای کنش متقابل را در دستشویی های عمومی مطالعه می کرد این ایده را به دستشویی برد. کاهیل به این نکته اشاره کرد که چگونه با استفاده از شوخ طبعی شرایط شرم آور استفاده از دستشویی های عمومی که در آن فرد بحتمال می دهد بوی بد ادرار یا مدفوع اش به بیرون  نفوذ کند غلبه کند. در شوخی با اوضاع، فرد نه تنها خود را از خجالت یا تمسخر عمومی رها می کند بلکه به دیگران یادآوری می کند که آنها قادر به چنین شکنندگی  هستند و نیازی به شرمساری نیست.اگرچه چندین روش برای مهار خجالت وجود دارد و گافمن چند مورد را پیشنهاد می کند اما باید از عواقب احتمالی آن آگاهی داشت. نادیده گرفتن یک اتفاق مثلاً در مواردی که همسرتان در هنگام رابطه جنسی رفتار نادرستی انجام می دهد می تواند مسئله را پنهان کند. هیچ مکالمه ای شروع نمی شود و ممکن است شریک زندگی شما درگیر این سوال باشد که آیا شما متوجه شده اید یا نه و اگر متوجه شدید سکوت شما به چه معنا است . بنابراین مسئله را حل نمی کنید و شریک زندگی خود را برای درونی سازی آن آماده می کند. حتی امکان اینکه اتفاق صرفاً تصادفی بوده می تواند خجالت را مهر و موم کند. شوخ طبعی برای کاهش تنش، از بین بردن خجالت و افزودن به بازیگوشی در رابطه جنسی عمل می کند. شوخ طبعی مزاحمت یا خندیدن به شریک زندگی نیست . این رفتار مسلماً باعث خجالت و شرم او خواهد شد. این که بتوانید با هم بخندید، صمیمیت را افزایش می دهد و فرصتی برای صحبت در مورد عدم امنیت در یک فضای بوجود آمده ایجاد می کند ، همه اینها موجب می شود که تشدید لذت ممکن شود.

صمیمیت و سرگرمی

رابطه جنسی باید سرگرم کننده باشد، اما چنین صمیمیتی خطر قرار گرفتن در معرض خجالت و لحظات ناخوشایند را دارد. کاری که شوخ طبعی موفق به انجام آن می شود حفظ فضای شوخ طبعی هنگام مکالمه است. زنان در رسیدن به ارگاسم عقب تر هستند،گاهی اوقات مردان خیلی زود ارگاسم می شوند، زوج باید بدون شرم در مورد آن صحبت کنند. هیچ چیز برای زندگی سالم جنسی مهم تر از برقراری ارتباط نیست. اگر برای رسیدن به آنجا مجبورید در یک خنده شریک شوید بخندید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن