زوج و خانوادهسلامت جنسی

رابطه جنسی و خوشبختی دو خط موازی اند؟

رابطه جنسی و خوشبختی به هم مرتبط هستند. اما آیا تفاوتی بین رابطه جنسی و خوشبختی زن و مرد وجود دارد؟

به گزارش هما مسافر از خط سلامت  برخی افراد می گویند خوشبختی از عوامل ژنتیکی است. برخی دیگر اصرار دارند که این امر با توجه به شرایط زندگی ما تعیین می شود در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که این امر براساس وضعیت روحی و روانی است. در یک مطالعه جدید خواستند بفهمند آیا خوشبختی به رابطه جنسی مربوط است یا خیر. محققان از 665 مرد و 482 زن در سنین 15 تا 60 سال پرسیدند که کدام پنج کلمه را بیشتر با خوشبختی مرتبط می کنید؟ پاسخ دهندگان توانستند از بین 15 کلمه به عنوان مثال، عشق، رضایت، ثروت، روشنگری و رابطه جنسی را انتخاب کنند.

پاسخ ها بینشی از چگونگی تفکر افراد در مورد خوشبختی با مشاهده کلمات مرتبط با کلمه خوشبختی فراهم می کنند. نویسندگان تفاوت بین زن و مرد را در رابطه با رابطه جنسی و خوشبختی مشاهده کردند: مردان 250٪ بیشتر از زنان کلمه “رابطه جنسی” را با “خوشبختی” مرتبط می کنند. سایر یافته های کلیدی:

  • 15٪ از کل پاسخ دهندگان کلمه “خوشبختی” را با کلمه “رابطه جنسی” پیوند دادند. به عبارت دیگر هنگامی که از آنها خواسته می شود خوشبختی را توصیف کنند، 173 نفر از پاسخ دهندگان از کلمه رابطه جنسی به عنوان بخشی از توصیف خود استفاده می کنند.
  • از 173 پاسخ دهنده ای که رابطه جنسی را در پنج کلمه اصلی مرتبط با خوشبختی قرار دادند، 134 نفر مرد بودند. برای مقایسه فقط 38 زن رابطه جنسی  را در 5 کلمه برتر خود قرار دادند. پاسخ دهندگان باقی مانده ترجیح دادند به سوال در مورد رابطه جنسی پاسخ ندهند، در حالی که هنوز “رابطه جنسی” را به عنوان یکی از کلمات مرتبط با “خوشبختی” انتخاب می کنند.
  • 20٪ از پاسخ دهندگان مرد کلمه “رابطه جنسی” را با “خوشبختی” مرتبط کردند.
  • فقط 8٪ از پاسخ دهندگان زن کلمه “رابطه جنسی” را با “خوشبختی” مرتبط کردند.

تحقیقات قبلی در مورد صمیمیت جنسی

مطالعات قبلی همچنین نشان داد که رابطه جنسی و خوشبختی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. یک مطالعه انجام شده در دانشگاه ایندیانا نشان داد افراد در روزهایی که رابطه جنسی دارند احساس خوشبختی و معنای بیشتری از زندگی را  گزارش می کنند. مطالعه دیگری که در انجمن روانشناسی شخصیت و اجتماعی منتشر شد، نشان داد رابطه جنسی باعث افزایش خلق و خوی مثبت ما می شود و زن و شوهرهایی که هفتگی رابطه جنسی برقرار می کنند خوشبخت ترین افراد هستند. شاید این یافته ها توضیح دهد که چرا کلمات رابطه جنسی و خوشبختی با یکدیگر پیوند خورده اند. اما چه چیزی می تواند تفاوت نسبتاً بزرگ بین زن و مرد را توضیح دهد؟ چرا مردان بیشتر از زنان این دو کلمه را با یکدیگر مرتبط می کنند؟ دلایل بی شماری وجود دارد که می تواند توضیح دهد که چرا زنان کمتر رابطه جنسی را با خوشبختی برقرار می کنند.

 تفاوت های زن و مرد

یک مطالعه نشان می دهد زنان هنگام رابطه جنسی کمتر دچار ارگاسم می شوند و این می تواند شکاف جنسیتی را توضیح دهد. محققان 24  هزار زن دانشگاهی را ردیابی کردند و دریافتند که فقط 40٪ در حین رابطه جنسی به ارگاسم رسیده اند. در حالی که 80٪ مردان این کار را انجام می دهند. این نشان می دهد زنان در مقایسه با مردان 50٪ به احتمال زیاد به ارگاسم می رسند. علاوه بر این در مورد جنسیت زن و مرد یک استاندارد دوگانه وجود دارد. مشکلی که وجود دارد این است که با زنانی روبرو می شویم که در مقایسه با مردان نابرابر تلقی می شوند به عبارت دیگر زنان هنگام انجام رابطه جنسی غیرمعمول بیشتر به اعتبار جنسی خود آسیب می رسانند. این دلایل باعث می شود که رابطه جنسی  برای زنان ایجاد خطر کند و کم پاداش باشد. برای مردان می توان گفت این برعکس است یعنی کم خطر با پاداش بالا است که تفاوت نسبتاً بزرگی را که در نظرسنجی بین زن و مرد پیدا شده است معلوم می کند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن