روانشناسی فردینوتیفیکیشن

رویا/دو علت مهم از یاد رفتن خواب و رویا

چرا خواب و رویاهایم را به یاد نمی آورم؟ اگر صبح از خواب بیدار می شوید و هیچ رویایی را که شب خواب دیده اید به یاد نمی آورید، ممکن است سوال کنید چرا خواب و رویاهایم را به یاد نمی آورم؟ چگونه یاد بگیرید بهتر خواب و رویاهای خود را به یاد بیاورید.

رویا چیست؟

به گزارش پوریا کبیری از خط سلامت تقریباً همه در دوره ای از زندگی رویایی دیده اند. فراوانی یادآوری خواب و رویا ممکن است در مقاطعی از زندگی متفاوت باشد یا حتی کمرنگ شود. خواب و رویا مجموعه ای از افکار ، تصاویر یا احساساتی است که در هنگام خواب در ذهن ایجاد می شود. این عملکرد مغز است. خواب و رویا ممکن است رخ دهد زیرا مناطق خاصی از مغز از طریق الگوهای الکتریکی و فعالیت شیمیایی فعال می شوند. رویاها با خواب سریع حرکت چشم (REM) همراه است. این حالت اولین بار توسط ویلیام دمنت  دکترای پزشکی و پدر خواب کشف شد.  REM با فعالیت شدید در مغز مرتبط است. در حقیقت مغز به همان اندازه که در هنگام بیداری از گلوکز استفتده می کند در خواب REM هم از گلوکز استفاده می کند.عضلات كنترل كننده چشم و دیافراگمی كه وظیفه تنفس را بر عهده دارد فعال هستند. بقیه عضلات اصلی بدن در این حالت فلج می شوند. اگر رویاهای مربوط به REM یک فیلم باشد ، رویاهای غیر REM ممکن است به یک عکس تشبیه شود.

الگوهای عادی رویا

خواب و رویا دیدن طبیعی است اما یادآوری رویاهایی که اتفاق می افتد عادی است. علائم گویای خواب REM شامل مغز فعال ، حرکات سریع چشم است.

خواب REM در طول شب با فواصل زمانی رخ می دهد. اولین دوره REM ممکن است 90 تا 120 دقیقه بعد از به خواب رفتن اتفاق می افتد. اگر زودتر و در کمتر از 15 دقیقه اتفاق بیفتد نشانه ای از نارکولپسی است . یک سوم آخر شب ممکن است شامل خواب REM باشد.

چرا رویاها فراموش می شوند

چندعلت وجود دارد که نمی توان خواب و رویا را به خاطر سپرد. اول این امکان وجود دارد که خواب REM اتفاق نیفتد داروها ممکن است خواب REM را سرکوب کنند. داروهای ضد افسردگی باعث تأخیر در شروع یا کاهش میزان خواب REM می شوند.  الکل به عنوان سرکوب کننده خواب REM عمل می کند ، حداقل تا زمانی که تاثیر آن از بین برود.

اگر خواب REM در حال وقوع است ، ممکن است رویاهای زنده ای که با آن مرتبط هستند به یاد نیایند. اگر از خواب REM به حالت دیگری از خواب (اغلب مرحله 1 یا مرحله 2) انتقال یابد، قبل از هوشیاری ، ممکن است رویاها فراموش شوند.

به عنوان یک قانون کلی  رویاها پس از بیدار شدن به سرعت محو می شوند. سیگنال های الکتریکی و امضاهای شیمیایی که تجربه رویا را تشکیل می دهند ممکن است با بیداری ناپدید شوند ، مانند پیامی که روی آینه مه گرفته نوشته شده و با تبخیر بخار از بین می رود. ممکن است بعداً در طول روز عناصر رویا یادآوری شوند ، که این ممکن است ناشی از تجربه ای باشد که همان منطقه از مغز ایجاد کرده که رویا را یک شبه ایجاد می کند.

رویاهای به یاد ماندنی ممکن است تصوری ایجاد کنند که برای دهه ها ادامه دارد. بازگویی خواب برای شخص دیگر ممکن است به تثبیت آن درحافظه کمک کند . رویاها (یا کابوس ها) که با احساسات شدیدی از جمله ترس همراه هستند نیز ممکن است در ذهن بمانند. آمیگدال ناحیه ای از مغز است که ممکن است به ماندگاری این رویاهای پر احساس کمک کند.

اختلالات خواب ممکن است یادآوری رویا را تحت تأثیر قرار دهد.  آپنه انسدادی خواب درمان نشده نیز ممکن است به خواب تکه تکه شده REM کمک کند زیرا تنفس مختل شده به دلیل شل شدن عضلات مجاری تنفسی رخ می دهد.

آپنه خواب ممکن است به همین ترتیب منجر به محرومیت از خواب REM شود عادت های بد خواب ، استرس و شرایط روانی نیز ممکن است باعث تکه تکه شدن خواب شود.

راه های بهتر به یاد آوردن رویاها

اگر شما به بهبود یادآوری خواب و رویای خود علاقه دارید ، یک شیوه ساده را در نظر بگیرید: یک دفترچه ثبت رویا داشته باشید و آن را کنار تختخواب قرار دهید ، ثبت سریع رویاها بلافاصله پس از بیدار شدن آسان می شود که باعث یادآوری خواب و رویا خواهد شد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن