روانشناسی فردینوتیفیکیشن

افراد موفق/5 عادت مخرب افراد موفق

اضطراب در حال افزایش است. بررسی های صورت گرفته روی 5400 نفر در ژوئن گذشته نشان داد  شیوع علائم اضطراب سه برابر بیشتر از موارد گزارش شده در سه ماهه دوم سال 2019 است.

به گزارش نازنین صدر از خط سلامت، افراد کمال گرا و موفق مدار به خصوص مستعد اضطراب هستند. آنها فشار چشمگیری را برای برتری در چند زمینه تجربه می کنند. افراد با موفقیت بالا انتظار دارند که درآمد سالم کسب کنند ، از نظر حرفه ای برتری داشته باشند ، فرزندان کامل پرورش دهند ، خانه ای زیبا داشته باشند ، یک برنامه اجتماعی کامل داشته باشند و ستون اجتماع باشند. آنها انتظار دارند که علی رغم چالش های ناشی از همه گیری کووید 19 ( covid-19 )سطح بالایی از بهره وری را حفظ کنند .

5 عادت افراد موفق که آنها را برای اضطراب مستعد می کند.

مشکل نه گفتن دارند

افراد موفق قابل اعتماد هستند. برای انجام وظایف می توانید روی آنها حساب کنید. در نتیجه مردم با درخواست کمک از افراد موفق  به آنها مراجعه می کنند. افراد موفق درخواست عضویت در کمیته های مختلف و کمک به پروژه های متعدد را دریافت می کنند. این مشکل زمانی بوجود می آید که احساس گناه و تعهد از افراد موفق جلوگیری می کند تا نه بگویند. وقتی این اتفاق می افتد ، افراد موفق با اکراه مسئولیت های بیشتری را می پذیرند. از این رو افراد موفق در نهایت بیش از حد تحت فشار قرار می گیرید.

به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر برای جلوگیری از احساس گناه کاری بیهوده است. اضطراب و فرسودگی تنها نتیجه منطقی چنین رویکردی است. از این روی افراد موفق باید انتظارات واقع بینانه تری از خود داشته باشند. همیشه نمی توان با به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر ، از خود انتظار داشت. با کاهش درخواست ها مرزهای سالم تعیین می شوند

باید به خاطر داشت نه گفتن اجتناب ناپذیر است. اگر از نه گفتن به دیگران خودداری شود در نهایت فرد به آرامش درونی خود نه گفته است.

افراد موفق به سختی درخواست کمک می کنن

افراد موفق در امر درخواست کمک مشکلاتی را تجربه می کنند.افراد موفق ترجیح می دهند کنترل خود را با اتکا به توانایی و توانایی خود در انجام یک کار حفظ کنند که درنهایت منجر به افزایش اضطراب می شود .

بپذیرید که کنترل یک توهم است. به این فکر کنید که چقدر کنترل کمی داریم. ما حتی تسلط کامل بر بدن خودمان نداریم. قلب ما شب و روز خستگی ناپذیری می زند. ما به زندگی روزمره خود ادامه می دهیم بدون اینکه به کبد ، تیروئید و کلیه ها دستور دهیم تا عملکردهای مهم روزانه را انجام دهند. علیرغم تمام تلاش هایمان ، بیمار می شویم  واقعاً چقدر بربدن مان کنترل داریم؟

افراد موفق خود را با افراد موفق دیگر مقایسه می کنند

مقایسه های اجتماعی بخشی از شرایط انسانی است ما از دیگران برای تعیین ارزش شخصی خود استفاده می کنیم . افراد موفق تعریف محدودی از موفقیت دارند. آنها خود را با افرادی مقایسه می کنند که از نظر آنها موفق هستند. افراد موفق سطح بالایی از اضطراب را تجربه می کنند زیرا بی وقفه سعی می کنند با دیگران در گروه مرجع خود همگام شوند. عقب ماندن منجر به احساس عدم کفایت و حسادت می شود .

بیاموزید که چگونه از موفقیت دیگران شاد شوید. چرا از دستاوردهای آنها قدردانی نمی کنید؟ مقایسه های اجتماعی را با مقایسه های شخصی که به پیشرفت فردی شما متمرکز است، جایگزین کنید. در عوض به جایی که بوده اید ، کجا هستید و به کجا می روید  توجه کنید.

افراد موفقدر لحظه حضور ندارند

اضطراب به عنوان عدم وجود در لحظه تعریف می شود.مثل وقتی مضطرب هستیم یا خیلی به آینده نگاه می کنیم یا گذشته را نشخوار می کنیم.

افراد افراد موفق تمایل به نگاه بیش از حد به آینده دارند. آنها برای رسیدن به اهداف خود عجله دارند.زمانی را برای کاهش سرعت و قدردانی از سفر خود اختصاص دهید.  مراقبه کنید. مراقبه عملی است که می تواند اضطراب را کاهش دهد و خوشبختی را ارتقا دهد .  مراقبه ذهن آگاهی ما را ترغیب می کند تا در لحظه فعلی که بر جریان نفس خود تمرکز می کنیم ، آگاهی را حفظ کنیم.

افراد موفق و احساس لیاقت

افراد موفق اشتباه می کنند که ارزش خود را با سطح موفقیت خود گره می زنند. این مسئله مسئله ساز است زیرا به معنای مشروط بودن ارزش شخصی است. با هر موفقیت و ناکامی نوسان می کند.

علاوه بر این رضایت از موفقیت کوتاه مدت است. یک  سازگاری لذت طلبانه وجود دارد . به سرعت از بین می رود. اگر برای دستیابی به خوشبختی به موفقیت دست می یابید ، چاره دیگری ندارید جز اینکه برای دریافت دوز بعدی رضایت بی وقفه دنبال موفقیت باشید.حقیقت این است که ارزش شخصی با موفقیت همراه نیست. بی قید و شرط است. هیچ موفقیتی شما را شایسته تر نمی کند. هیچ میزان شکست شما را از شایستگی کمتری برخوردار نمی کند.

ارزش شخصی بخش اساسی و غیرقابل انکار از انسانیت است. مدارک،حرفه،حقوق،ثروت یا دارایی های مادی شما را شایسته تر نمی کند. عزت نفس از چنین دستاوردهایی حاصل نمی شود. شما لایق هستید چون انسان هستید

مقدار مشخصی از اضطراب سالم و مفید است. این می تواند ما را برای رسیدن به اهداف زندگی انگیزه دهد. مشکل زمانی رخ می دهد که اضطراب بیش از حد شود زیرا ما دستیابی به موفقیت را بیش از روابط و رفاه خود قرار می دهیم. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن