روانشناسی فردی

استرس را در کجای خانه می توان جا گذاشت

 استرس و آرامش دو روی سکه خانه مرتب و نامرتب هستند . ترجیح می دهید وقت خود را در خانه ای مملو از اشیاء،کتاب و وسایلی که زندگی شما را تشکیل می دهند بگذرانید یا در یک جای مرتب؟

به گزارش هما مسافر از خط سلامت، برای برخی از افراد خانه مرتب می تواند آرامش بخش باشد. برخی از افراد در خانه به هم ریخته احساس اضطراب می کنند در حالی که دیگران در این وضعیت احساس خلاقیت و آرامش بیشتری می کنند.

سلامت روان

داشتن خانه نامرتب می تواند نتیجه بسیاری از عوامل باشد. ممکن است به این معنی باشد که مشغول هستید و وقت کمی برای نظافت و سازماندهی خانه دارید. ممکن است نشانه این باشد که چیزهای زیادی دارید یا افسرده هستید. حکایت از وجود کودک در خانه باشد که معمولاً انگیزه ای برای تمیز کردن خانه و اتاق خود ندارند. آیا اگر خانه مرتب نباشد در مورد وضعیت سلامت روان شما چیزی گفته می شود؟ در بعضی از موارد وضعیت خانه با بیماری روانی مرتبط است به عنوان مثال افراد مبتلا به وسواس فکری ممکن است چنان مشغول  داشتن خانه مرتب و تمیز باشند که باعث اضطراب شود. در موارد دیگر، افراد وسایل را تا حدی احتکار می کنند که حتی از بی ارزش ترین اشیا نیز نمی توانند بگذرند. خانه مرتب نشده آنها پر از وسایل بی فایده است از روزنامه های قدیمی گرفته تا ظروف پلاستیکی.

پیامدهای بهداشت روان

پشت یک خانه مرتب نشده چند عامل کلیدی وجود دارد:

  • داشتن یک اتاق نامرتب یک پدیده جدید است
  • زندگی با آشفتگی چیزی است که در واقع شما را آزار می دهد
  • کثیف بودن به معنای افسردگی است

نشانه افسردگی

اگر معمولاً خانه مرتب و منظم دارید، ناگهان تبدیل کردن خانه به یک خانه نامرتب می تواند نشانه ای از اتفاقاتی در زندگی شما باشد. به عنوان مثال بی نظمی گاهی می تواند نشانه افسردگی باشد. افراد افسرده معمولاً بیش از حد احساس خستگی یا ناامیدی می کنند و نمی توانند در کارهای روزمره زندگی خود پیش بروند .افسردگی همچنین می تواند تمرکز و انرژی لازم برای مرتب کردن خانه را دشوارتر کند و اگر برای انجام دادن کارهای خانه تلاش کنند اختصاص دادن زمان و توجه لازم برای داشتن خانه مرتب برای شان دشوار است. بنابراین اگرچه ممکن است متوجه شوید که خانه به هم ریخته است و قصد تمیز کردن آن را دارید، یافتن انرژی لازم برای انجام کار دشوار یا غیرممکن است. اگر مشکوک هستید که خانه نامرتب شما ممکن است نشانه ای از مشکلات زندگی شما یا نتیجه افسردگی باشد نترسید. با روانشناس خود صحبت کنید .

احساس سرخوردگی را ثبت کنید

اگر از اینکه خانه مرتب نیست افسرده و عصبانی هستید  نشانه واضحی است که باید به چیزی رسیدگی شود.

علائم را ثبت کنید

آیا خانه مرتب نشده شما برای تان عادت است؟ بعضی از افراد به خانه مرتب ،تمیز و در جای خود قرار دادن وسایل  اولویت زیادی قائل نیستند. در این حالت ، بی نظمی به سادگی یک حالت عادی امور است. اگر خانه به هم ریخته و این شرایط عادی است  احتمالاً بیشتر نشانه شخصیت و خصوصیات شما است و نشانه افسردگی نیست. بنابراین چه چیزی افراد مرتب و نامرتب را متفاوت می کند؟ آیا برخی از افراد فقط دارای شخصیت هایی هستند که خانه مرتب را ترجیح می دهند در حالی که دیگران در هرج و مرج زندگی می کنند؟ آیا یک خانه به هم ریخته نشانه ای از ذهن به هم ریخته است، کسانی که این نوع خانه را ترجیح می دهند لزوما بی نظم و افسرده نیستند. میزهای آنها ممکن است با کاغذها ، پاکت ها و پرونده ها پراکنده شده باشد. با این حال به نظر می رسد که آنها همیشه می دانند که هر یک از اقلام  هنگام نیاز دقیقاً کجا هستند. فروید ، روانکاو مشهور ، می گوید: آشغال را پاک نکنید. من دقیقاً می دانم همه چیز کجاست. برخی از افراد در خانه نامرتب زندگی می کنند. و به نظر می رسد از خلاق ترین و سازنده ترین افراد هستند. اگر داشتن یک خانه مرتب همان چیزی است که به شما کمک می کند احساس خوب و خلاقیت داشته باشید ، به این معنی است که شما شخصیت نوع A دارید. افراد با این تیپ شخصیتی تمایل به کمال گرایی دارند. اما اگر تمایل دارید که در کارهای خانه و مرتب سازی کم رنگ باشید، این ممکن است به این معنی باشد که شما بیشتر تیپ شخصیتی B را دارید. افراد با این تیپ شخصیتی نسبت به هم نوعان خود آرامش بیشتری دارند. آنها بیشتر از تمرکز برای دستیابی به کمال ،جذب ایده ،تجربیات و خلاقیت بهره مند می شوند. تحقیقاتی وجود دارد که می گوید نامرتب بودن یک وجه مثبت نیز دارد. محققان دریافتند اگرچه کار در یک اتاق مرتب و منظم رفتارهایی مانند بخشندگی و تغذیه سالم را تشویق می کند ولی کار در یک اتاق نامرتب در واقع منجر به خلاقیت بیشتر می شود.

سخاوت افزایش یافته 

در این پژوهش  از شرکت کنندگان خواسته شد که پرسشنامه ها را در یک اتاق پر کنند. برای برخی از شرکت کنندگان  اتاق مرتب و تمیز و منظم  و با آرامش بود. برای سایر افراد یک اتاق نامرتب و بی نظم . هنگام خارج شدن از اتاق ، چند گزینه به شرکت کنندگان پیشنهاد شد. ابتدا از آنها سوال شد که آیا می خواهید به یک موسسه خیریه کمک مالی کنند؟ سپس یک میان وعده به آنها پیشنهاد شد: یک سیب یا یک شیرینی. کسانی که نظرسنجی را در یک اتاق مرتب به پایان رساندند، تمایل داشتند که پول بیشتری به یک موسسه خیریه اهدا کنند. آنها همچنین احتمال دارد که سیب را به جای شیرینی انتخاب کنند.

خلاقیت افزایش یافته

محققان معتقدند انجام کار در یک اتاق مرتب و تمیز باعث فعال شدن هنجارهای اجتماعی می شود و مردم را ترغیب می کند آنچه را که از آنها انتظار می رود انجام دهند. از طرف دیگر کار در یک اتاق نامرتب باعث آرامش این نیازها می شود و به مردم امکان می دهد از هنجارها و انتظارات اجتماعی رهایی یابند. در یک آزمایش جداگانه، شرکت کنندگان مجدداً در اتاق مرتب یا اتاق نامرتب قرار گرفتند و سپس از آنها خواسته شد تا کاری را انجام دهند که شامل استفاده از توپ های پینگ پنگ بود. شرکت کنندگان در شرایط اتاق نامرتب از نظر قضات بی طرف ارزیابی شده اند که ایده های خلاقانه و ابتکاری بیشتری نسبت به افرادی که در شرایط اتاق مرتب و تمیز هستند ارائه می دهند.چنین یافته هایی ممکن است هنگام طراحی اتاق کاری به ویژه برای مشاغلی که به نوآوری و خلاقیت زیادی نیاز دارند کمک به سزایی کند. همانطور که محققان توضیح می دهند لزوماً به این معنی نیست که هرکسی که در معرض یک محیط نابسامان باشد خلاقیت بیشتری خواهد داشت. برخی از افراد در اتاق مرتب و سازمان یافته بهتر کار کنند در حالی که دیگران در اتاق نامرتب بهتر کار می کنند به عنوان مثال مجبور کردن شخصی که اتاق مرتب را برای کار به اتاق نامرتب ترجیح می دهد، در واقع ممکن است منجر به خلاقیت کمتر و بهره وری کمتر و افسرذگی فرد شود. مشاغلی که روی کارآیی و تصمیم گیری سریع متمرکز شده اند به اتاق مرتب و منظم مرتبط اند در حالی که مشاغل وابسته به خلاقیت برای اتاق نامنظم مناسب هستند.

برای امتحان چیزهای جدید هیجان زده شده اید

یک مطالعه نشان داد که افراد در یک اتاق نامرتب قادر به حل سریع مسائل نسبت به افرادی هستند که در یک اتاق منظم نشسته اند. دانشمند آلبرت اینشتین ، معروف به نبوغ و تفکر خلاق، به داشتن میز کار نامرتب مشهور بود. “اگر یک میز آشفته نشانه ذهن نامرتب است ، پس چه تصوری از یک میز خالی داریم؟” او یک بار در پاسخ به نظرات در مورد اتاقکار خود این را گفت. در آزمایشی دیگر شرکت کنندگان به طور تصادفی در یک اتاق نامرتب یا مرتب قرار گرفتند. سپس به آنها یک منوی اسموتی داده شد و گفته شد که یکی از سه گزینه اسموتی را انتخاب کنید: تقویت سلامتی ، سلامتی یا ویتامین. نیمی از منوها به گزینه بهداشتی “کلاسیک” اشاره کردند. نیمه دیگر منوها آن را “جدید” توصیف کردند. نتایج نشان داد که افراد در شرایط اتاق مرتب دو برابر بیشتر گزینه کلاسیک را انتخاب می کنند ، در حالی که کسانی که در اتاق نامرتب هستند دو برابر گزینه جدید را توصیف می کنند.نتایج نشان می دهد که افراد در اتاق های نامرتب و مرتب به احتمال زیاد به موارد معمولی پایبند هستند ، در حالی که افراد در اتاق نامرتب بیشتر تمایل به تازگی دارند. گرچه مینیمالیسم ممکن است مد باشد اما ممکن است خلاقیت شما را خرد کند. اگر نامرتب بودن میز کار یا اتاق باعث افسردگی شما می شود و مدتی سعی در آرامش دارید ، کمی با این آشفتگی زندگی کنید و ببینید آیا به باز شدن توانایی های خلاقیتان کمک می کند یا خیر. البته، بی نظمی معمول نیز نقاط ضعفی دارد. یک اتاق نامرتب می تواند در صورت لزوم یافتن چیزها را دشوارتر کند، و در تنظیمات حرفه ای ممکن است منجر به از دست دادن اسناد مهم شود. اما نکات منفی دیگری نیز وجود دارد.

خیرخواهانه کمتری داشته باشید

افرادی كه وقت خود را در یك اتاق نامرتب گذرانده اند كمتر به پول خیریه كمك می كنند. هشتاد و دو درصد از شرکت کنندگانی که وقت خود را در یک اتاق منظم و با آرامش گذرانده اند مایل به کمک مالی خود در امور خیریه بوده اند، تنها 47٪ از افرادی که وقت خود را در یک اتاق نامرتب گذرانده اند حاضرند پول بدهند.

عدم تمایل به پیروی از قوانین

تحقیقات قبلی نشان داده است افرادی که در معرض اتاق نامرتب قرار دارند بیشتر مرتکب جرم  و افسردگی می شوند. این لزوما به معنای اخلاقی بودن نیاتنیک ها نسبت به افراد شلخته نیست. به نظر می رسد این به معنای قرار گرفتن در معرض یک اتاق مرتب رعایت قانون است. این البته می تواند جنبه های مثبت و منفی داشته باشد. در شرایطی که پیروی از دستورات مهم است ، مرتب نگه داشتن کارها مفید است.

کمتر انتخاب سالم داشته باشید

در مطالعه ای که قبلاً ذکر شد، محققان دریافتند شرکت کنندگانی که در یک اتاق مرتب بوده اند احتمالاً سلامتی را انتخاب می کنند. آنها به جای انتخاب یک شیرینی، یک سیب انتخاب کردند. این یافته ها حاکی از این است که اگر می خواهید سلامتی خود را بهبود ببخشید، ممکن است بخواهید با نظافت و ساماندهی اتاق خود کار را شروع کنید. نظم و بی نظمی را می توان به وفور در طبیعت و در محیط های خودآفرین یافت. گاهی اوقات افراد تمایل دارند در یک اتاق نامرتب و در موارد دیگر در  اتاق مرتب بیشتری حضور داشته باشند.همانطور که تحقیقات در مورد موضوع نشان می دهد ، هر ایالت دارای مجموعه مزایا و معایب خاص خود است. برای تعیین اینکه یک اتاق نامرتب ممکن است در مورد شما چه بگوید ، با در نظر گرفتن دلیل بی نظمی اتاق ، از جمله عادت ها ، تنظیمات و حالت روحی خود ، شروع کنید. اگر در یک اتاق نامرتب خوب کار می کنید ، اجازه ندهید که روندها شما را تحت فشار قرار دهند تا به دنبال یک سبک زندگی منظم یا مینیمالیستی باشید. با این حال ، اگر بی نظمی چیزی است که شما را دچار افسردگی می کند یا اگر شک دارید که این ممکن است از علائم یک مشکل روانشناختی باشد ، مراحلی را که می توانید برای رفع این مشکل بردارید را در نظر بگیرید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن