روانشناسی فردینوتیفیکیشن

استرس/آخرین متد دانشمندان برای کاهش استرس

زندگی مدرن در همه جای دنیا باعث بروز استرس در بین همه افراد با هر رده سنی شده است و به دنبال استرس به دنبال خود انواع بیماری های روحی و روانی را ایجاد کرده است.

به گزارش هما مسافر از خط سلامت، امروزه مردم تمایل دارند ساعت های طولانی تری کار کنند، فرزندان آنها فعالیت بیشتری دارند و ما به طور کلی برنامه های بیشتری نسبت به نسل های قبل از خود داریم. این کار اگر چه هیجان انگیز است، اما منجر به احساس استرس مداوم می شود. اگر به دنبال ایده هایی در مورد چگونه ساده زیستی هستید، تنها نیستید زیرا مفهوم “سادگی داوطلبانه” از دهه 1990 محبوبیت پیدا کرده است و بسیاری از مردم می خواهند در پناه سادگی احساس آرامش کرده و استرس را از خود دور کنند. در اینجا برخی از راه های اصلی کاهش استرس آورده شده است.

پاک کردن شلوغی ها

مطالعه سال 2011 نشان داد بسیاری از مردم در خانه های نامرتب زندگی می کنند. به هم ریختگی خانه هم می تواند عامل استرس باشد.  به هم ریختگی هایی مانند داشتن انبوهی از کتاب ها یا انبوهی از لباس ها در اطراف باعث تحریک بخش هایی از مغز که مرتبط با استرس است می شود و می تواند احساس ناراحتی عمومی ایجاد کند و به معنای واقعی کلمه انرژی شما را تخلیه کند، خلاص شدن از آن برای افرادی که برنامه های شلوغی دارند دشوار است. یک راهکار  این است که آخر هفته چند ساعت وقت بگذارید و استراحت کنید. شما با این کار یک تخلیه انرژی ظریف اما قابل توجهی را از زندگی خود حذف خواهید کرد و احساس آرامش و خوشی را جایگزین آن می کنید. منظم بودن خانه را به مکانی امن و بدون استرس برای استراحت و آرامش تبدیل می کند.

به روابط خود نگاه کنید

ممکن است از ارزش روابط محکم و حمایتی در زندگی خود آگاه باشید، مانند دوستی که شما را  هنگام افتادن بلند می کند، هنگام خوشحالی با شما جشن می گیرد و اتفاقاتی را که در زندگی شما می افتد به اشتراک می گذارد. ممکن است شما دوست حساس، غیرقابل پیش بینی یا رقیب داشته باشید و از تأثیرات روابط خود آگاه نباشید. معلوم می شود که این “دوستی های سمی” در واقع بیش از روابط منفی ما را اذیت می کند. به این دلیل که ما همیشه در برابر افرادی که گاهی با ما خوش برخورد هستند دفاع  محکمی نداریم، بنابراین باید احتیاط کنیم. اگر می خواهید استرس تان را کاهش دهید، کافی است نگاهی صادقانه به روابط خود بیندازید و تصمیم بگیرید که کدام یک ارزش نگهداری دارد.

از سیستم خودکار کمک بگیرید

وارد کردن برخی از کارهای روزانه ،هفتگی و ماهانه زندگی به یک سیستم خودکار به ساده سازی زندگی و کاهش استرس از دو طریق کمک می کند: برای انجام کار مجبور نیستید وقت بگذارید و ذهن خود را به هم ریخته کنید. با ایجاد تغییراتی اندک که قسمتی از کارهای روزمره شما را کاهش دهد مانند تنظیم تایمرهای اتوماتیک برای آبیاری گیاهان یا خاموش شدن اتوماتیک چراغ ها، ثبت نام در گزینه های پرداخت قبض خودکار یا خارج شدن از لیست نامه های ناخواسته و… راهی  برای ساده سازی زندگی است کلید جلوگیری از استرس مالی ساده ، اما همیشه آسان نیست. در حد توان خود زندگی کنید. این کار در ابتدا یک تغییر دشوار است، اما پاداش بزرگی به همراه خواهد داشت و اگر در حال حاضر در حد توان خود زندگی نمی کنید، استرس را به میزان قابل توجهی تجربه خواهید کرد.

نه گفتن را بیاموزید

بسیاری از ما وقت را آن چنان که باید ارزشمند نمی دانیم. بیش از حد به درخواست کار،مدرسه و دوستان خود متعهد می شویم و خود بدون وقت خالی از کار و استرس می مانیم. در حالی که این روزها بیشتر ما برنامه های شلوغی داریم،اختصاص زمانی برای ورزش، سرگرمی و سایر موارد تسکین دهنده استرس و همچنین داشتن زمانی مناسب برای روابط مهم است. یکی از راه های یافتن این زمان این است که یاد بگیرید که به خواسته هایی که برای شما مفید نیستند نه بگویید. بعد از اینکه نه گفتن را یاد گرفتید باید یک تغییر پایدار در سطح استرس خود مشاهده کنید و زندگی ساده تری را تجربه کنید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن