روانشناسی فردی

افسردگی/6 تکنیک سر وسامان دادن به زندگی افسرده ها

افسردگی واقعاً می تواند بر انگیزه و سطح انرژی تأثیر بگذارد. بعضی اوقات پیگیری کارهای روزمره دشوار است با این حال غالباً یک خانه نامرتب فقط حال افراد را بدتر می کند و می تواند بسیار دلسرد کننده باشد. اگرچه هنگام افسردگی تمایلی به انجام هر کاری نخواهید داشت ، اما به هر حال فشار آوردن به خود برای انجام فعالیت مفید است. انجام چند کار ممکن است هنگام افسردگی روحیه را تقویت کند .

برنامه ریزی کنید

افسردگی هرچه کارعمیق تر باشد ترسناک تر خواهد بود.کارهای کوچکی که به سرعت انجام می شوند زودتر تمام می شود و موجب می شود خانه ای تمیز داشته باشید.

  • ظرف ها را بشویید و یا بلافاصله آن ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید . اجازه ندهید ظرف ها جمع شوند
  • عادت کنید آنچه را که باید نگه دارید مرتب کنید.

 با مرتب کردن سریع وسایل، خانه تان تمیز و بدون سر و صدا می ماند اهداف قابل تنظیم را تعیین کنید به عنوان مثال ممکن است روز یکشنبه دستشویی را تمیز کنید ، سپس روز دوشنبه لباس های شسته شده را جمع کنید. هر کاری ممکن است سی دقیقه طول بکشد، اما این می تواند باعث کم شدن افسردگی شود  بعلاوه، اگر تمایل به تمیزکاری ندارید انجام مسئولیت کاری کوچک که به زمان کمتری نیاز دارد نسبت به یک لیست طولانی و بی پایان آسان تر است.

موثر کار کنید

 به سادگی چهار روش زیر را به کار ببریدو شاهد کاهش افسردگی باشید. با از بین بردن شلوغی و به هم ریختگی شروع و به جمع آوری وسایل اقدام کنید.

به تأخیر نینداختن کارها را یاد بگیرید

وقتی افسرده هستید خیلی راحت می گویید “من فردا کارم را انجام می دهم.” برای از بین بردن میل به تعویق انداختن کار ها تکنیک هایی را بیاموزید. این کار می تواند شما را از جمع شدن همه کار های کوچک و تبدیل شدن به کاری بزرگ نجات دهد. می توانید با نوشتن کارهای روزانه خود در یک تقویم و تعیین زمان مشخصی آن کار را سروقت انجام دهید. برخی افراد اضافه کردن سرگرمی به برنامه تمیز کردن را مفید می دانند. کار کنید، صدای موسیقی را بالا ببرید با این کار زمان خیلی سریع خواهد گذشت.

کمی به خود استراحت دهید

خود را برای افسردگی و استرس آماده کنید استانداردهای معقولی را تنظیم کنید که باعث راحتی شما شود استرس نداشته باشید کار ثانویه را برای یک روز دیگر تعیین کنید .

در صورت امکان تفویض اختیار کنید

این کاملاً منطقی است که هرچه با افراد بیشتری زندگی کنید، کار بیشتری ایجاد می شود. شما تنها نیستید،این بدان معناست که شما برای انجام کار کمک دست بیشتری دارید. هرکسی را به انجام وظیفه ای وادار کنید تا خانه را تمیز کند. کارهای هفتگی یا روزانه را تعیین کنید تا تمام بار کارها فقط به عهده شما نباشد چون در این صورت افسرده می شوید. حتی بعضی از خانواده ها زمان تمیزکاری را تعیین می کنند و همه برای یک یا دو ساعت کار می کنند. برای کارهای خانه کمی لذت ببرید و یک سیستم قرعه کشی ایجاد کنید. همه کارهای خانه را روی ورقه های کاغذ بنویسید و از همه بخواهید قرعه بکشند. چه کسی این هفته دستشویی را تمیز می کند؟ وقتی همه کارها تمام شد، پاداش ویژه ای را برنامه ریزی کنید.

کسی را برای کمک استخدام کنید

 دانستن اینکه شخص دیگری قصد انجام کمی تمیزکاری را دارد می تواند بخشی از ذهن و انرژی شما را آزاد کند. حتی وقتی احساس افسردگی می کنید، مهم است که به تنهایی در مدیریت برخی از کارهای روزمره شرکت کنید. اگر در اداره خانه و تمیز نگه داشتن وسایل مشکل دارید با پزشک صحبت کنید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن