دسته‌بندی نشدهروانشناسی فردی

کووید19(COVID-19)/جنس ضعیف در برابر کووید19(COVID-19)

خط سلامت: پوریا کبیری: کووید19(COVID-19) مردان را بیشتر از زنان از پا در می آورد. چندین مطالعه نشان داده است که مردان بیشتری از کووید19(COVID-19) می میرند تا زنان. کارشناسان می گویند بخشی به این دلیل است که زنان سیستم ایمنی قوی تری نسبت به مردان دارند. آنها اضافه می کنند مردان تمایل به انجام رفتارهای پرخطرتر مانند نادیده گرفتن فاصله اجتماعی دارند و علائم بیماری ها را جدی نمی گیرند.

به گزارش خط سلامت بر اساس آمار های منتشر شده در دنیا در مورد قربانیان کووید19(COVID-19) مردان بیشتری در سراسر دنیا از کووید19(COVID-19) جان سپرده اند. محققان همچنین گزارش دادند که مردان به طور قابل توجهی بیشتر از اثرات شدید بیماری رنج می برند.

محققان چینی می گویند: که در یک زیرمجموعه بزرگ از بیماران کووید19(COVID-19) ، بیش از 70 درصد کسانی که جان سپرده اند مرد هستند. آنها می گویند: که نتایج مشابهی را هنگام بررسی تحقیقات شیوع سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) در سال 2003 پیدا کرده اند. این مطالعه توسط سایر آمار منتشر شده از زمان ابتلا به بیماری همه گیر کووید19(COVID-19) پشتیبانی می شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داده است که 63 درصد مرگ های مربوط به کووید19(COVID-19) در اروپا مربوط به مردان بوده است.

یک مطالعه توسط موسسه عالی بهداشت رم در ماه مارس نشان داد که در میان ایتالیایی های بستری شده در همه گیری کووید19(COVID-19) برای 8 درصد مردان در مقایسه با 5 درصد زنان فوت کردند. در شهر نیویورک ، مردان تقریباً دو برابر زنان از کووید19(COVID-19) درگذشته اند. اداره بهداشت شهر در اوایل آوریل گزارش داد که 43 مرگ کووید19(COVID-19) برای هر 100 هزار مرد ، در مقایسه با 23 مرگ برای هر 100 هزار زن بوده است.

حمله کووید19(COVID-19) به مردان

برخی از دلایل کشنده تر بودن کووید19(COVID-19) برای مردان نسبت به زنان شامل این واقعیت است که بیماری های قلبی و عروقی در مردان مسن نسبت به زنان سالمند شایع تر است، دکتر استفان برگر ، متخصص بیماری های عفونی و از بنیان گذاران شبکه جهانی بیماری های عفونی و اپیدمیولوژی (GIDEON) ، در این مورد می گوید:مطالعات نشان می دهد  فشار خون بالا و بیماری های کبدی در مردان شیوع بیشتری دارد و همه اینها منجر به نتایج منفی بیشتری در ارتباط با کووید19(COVID-19) است.

آنزیم ها

در مطالعه دیگری که در این خصوص صورت گرفته است روشن شد مردان غلظت های بالاتری از آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین را در خون خود نسبت به زنان دارند.

از آنجا که این آنزیم کووید19(COVID-19) را قادر می سازد سلول های سالم را آلوده کند  به توضیح این موضوع کمک خواهد کرد که چرا مردان در برابر کووید19(COVID-19) بیشتر از زنان آسیب پذیر هستند.

سیستم ایمنی

دکتر برگر گفت: ژنتیک نقش زیادی در این زمینه دارد. زنان ، به دلیل وجود کروموزوم X اضافی ، از سیستم ایمنی و واکنش بیشتری نسبت به مردان در برابر عفونت هابرخوردار هستند.

سالواتوره جی جورگانی ، فارم دی ، داروساز و مشاور ارشد علوم شبکه بهداشت مردان ، که طرفدار سلامت مردان و پسران است ، می گوید: شما نمی توانید از زیست شناسی و ژنتیک در این مورد غافل شوید. این یافته ها در واقع باعث آغاز دو آزمایش بالینی در ایالات متحده شد. در این آزمایشات ، دانشمندان به مردان دارای کووید19(COVID-19) هورمون های جنسی مانند استروژن می دهند تا ببینند این امر به بهبود آنها از بیماری کمک می کند یا خیر.

جنس ضعیف

سالواتوره جی جورگانی می گوید: مردان از نظر فرهنگی خود را قوی قلمداد می كنند ، اما هنگام مصونیت از بیماری ها ، زنان جنس ضعیف تر محسوب نمی شوند به این علت است که مردان در 9 از 10 علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده ، نرخ بالاتری دارند. این بدان معناست که به احتمال زیاد این شرایط برای مردان مانند موارد قبلی وجود دارد که می تواند کووید19(COVID-19) را خطرناک تر کند.

رفتارهایی که بر سلامت ریه ها تأثیر می گذارند ، مانند سیگار کشیدن ، نیز ممکن است در تأثیر مرگبار کووید19(COVID-19) بر مردان نقش داشته باشد.

دکتر برگر می گوید: برای مثال در چین، سیگار كشیدن تا حد زیادی یك عادت مردانه است و در نتیجه بسیاری از مردان از بیماری های مزمن ریوی رنج می برند.این مسئله مردان را در صورت ابتلا به کووید19(COVID-19) در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد.

آلودگی هوا

یک مطالعه که اخیرا در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد صورت گرفته نشان داد افرادی که در مناطقی با سطح آلودگی بیشتر هوا زندگی می کنند از کسانی که در مناطق آلوده نیستند ، بیشتر در اثر کووید19(COVID-19) می میرند. آلودگی همچنین می تواند در افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کووید19(COVID-19) در مردان نقش داشته باشد.

دکتر برگر گفت: در بیشتر کشور ها ، مردان در فضای باز مشغول کار می شوند که آنها را در معرض آلودگی بیشتر قرار می دهد. این مسئله می تواند به طور مستقیم بر پاسخ آنها به کووید19(COVID-19) تأثیر بگذارد.

خطر پذیری

رفتار مردان در طی همه گیری کووید19(COVID-19) نیز می تواند باعث افزایش قرار گرفتن در معرض کووید19(COVID-19) شود.

پژوهش صورت گرفته موسسه گالوپ در مارس نشان داد زنان بیشتر در مورد کووید19(COVID-19) از مردان (با اختلاف 62-58 درصد) نگران بودند.

دکتر برگر می گوید: این احتمال وجود دارد كه مردان بیشتر در معرض خطر کووید19(COVID-19) باشند زیرا آنها خود را بیشتر در معرض تبادلات اجتماعی قرار می دهند.

سالواتوره جی جورگانی می گوید: سندرم شکست ناپذیری در گروهی از مردان وجود دارد که موجب ابراز بسیاری از رفتارها می شود و منجر به سازگاری کمتر می شود. برای همین باید به مردان این پیام را بدهیم که زیست شناسی را نادیده نگیرند.

جدی گرفتن علائم

با این حال ، چیزی که به خوبی اثبات شده این است که مردان تمایل به تعویق انداختن مراقبت های بهداشتی دارند و علائم بیماری کووید19(COVID-19) را نادیده می گیرند یا آنها را رد می کنند.

دکتر دیوید ازل می گوید: بسیاری از مردان مراقبت از خود را یک ضعف می دانند. زیرا  یاد گرفته اند خودکفا باشند. این دیدگاه نه تنها منجر به نادیده گرفتن علائم کووید19(COVID-19) بلکه هر بیماری تهدید کننده زندگی می شود.

دکتر دبورا بیرکز اظهار داشت 56 درصد افرادی که از نظر بیماری کووید19(COVID-19) آزمایش شده اند مرد هستند در حالی که 44 درصد این گروه زن هستند.

از میان مردانی که آزمایش شده اند ، 23 درصد برای کووید19(COVID-19) مثبت بوده اند ، در حالی که 16 درصد زنانعلائم مثبت را داشتند.

بیرکس می گوید: این مسئله نشان می دهد که چگونه مردان اغلب در سیستم ارائه خدمات بهداشتی حضور پیدا نمی کنند تا زمانی که علائم بیماری بیشتری پیدا کنند. به همه مردان باید تاکید کنیم صرف نظر از هر گروه سنی که در آن قرار دارند اگر علائمی دارند ، باید مطمئن و آزمایش شوند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن