روانشناسی فردی

رابطه پنهان خشم و افسردگی

خشم و عصبانیت ناشی از برخی احساسات تهدیدکننده برای سلامت عاطفی یا جسمی  است . خشم و عصبانیت یک واکنش نسبت به سایر احساسات منفی و تنش جسمی مرتبط با آنها است و اغلب باعث حواس پرتی می شود. خشم و عصبانیت ما را مجبور می کند تا توجه خود را به سمت بیرون معطوف کنیم. اینخشم و افسردگی حتی در آگاهی ما از بدن مان تداخل ایجاد می کند زیرا افراد قادر به شناسایی واکنش بدن شان هنگام خشم و عصبانیت نیستند.

به گزارش مینو کیا از خط سلامت، خشم و عصبانیت عملی ناخواسته  و تلاشی برای رهایی از رنج است . به این ترتیب خشم و عصبانیت باعث افسرده شدن و احساسات منفی در افراد می شود.

علائم افسردگی

علائم افسردگی شامل:

  • بی خوابی یا خواب زیاد
  • احساس بی ارزشی یا گناه
  • کاهش یا افزایش ناخواسته و قابل توجه وزن
  • کم تحرکی
  • خستگی یا از دست دادن انرژی
  • ضعف تمرکز
  • افکار مرگ

خشم و عصبانیت به عنوان علامتی در تشخیص افسردگی ذکر نشده است. با این حال در سال های اخیر مطالعات بیشتری در مورد ارتباط خشم و عصبانیت و افسردگی انجام شده است. برخی از مطالعات نشان داده اند چگونه خشم و عصبانیت می تواند رابطه پنهانی با افسردگی داشته باشد.

افسردگی خشم درونی است 

به گزارش مینو کیا از خط سلامت ، روانکاوی افسردگی بسیار به خشم درونی مربوط است. این ارزیابی دقیق برای بسیاری از افراد است. بالا بردن انتقاد از خود ، احساس عمیق شرمندگی  و احساس ناامیدی و درماندگی همراه با افسردگی را می توان از پیامدهای خود داوری شدید و مداوم ، سیل خشم و عصبانیت خودگردان به دلیل نارضایتی از خود دانست. این ها با ناراحتی و حتی ترس همراه است.

خشم و عصبانیت اغلب نتیجه بی توجهی به کودک یا سوء استفاده جسمی یا عاطفی از او است . با نگاه به یک کودک درمانده قابل درک است که ممکن است در احساسات چنین تجاربی گیج و غرق شود و بعد ممکن است خود را مقصر چنین برخوردی بداند  زیرا تمام سلامتی او به مراقبان اش بستگی دارد. این زمینه را برای عدم احساس “به اندازه کافی خوب” ایجاد می کند. مطمئناً سایر تجربیات در سال های رشد و همچنین در بزرگسالی می تواند افسردگی را تسریع کند.

خشم و عصبانیت نتیجه افسردگی

خشم و عصبانیت ممکن است نتیجه افسردگی ، ناامیدی و تحریک پذیری باشد. این گرایش با این دیدگاه که افسردگی زمینه ای ممکن است خشم درونی را منعکس کند ، همسو نیست. رابطه افسردگی ، خشم و عصبانیت پیچیده است. هرچه بتوانیم به طور خاص جزئیات این ارتباط را بیشتر شناسایی کنیم، می توانیم در تشخیص و درمان خشم و افسردگی دقیق تر باشیم.

خشم و افسردگی در پژوهش ها

تحقیقات به طور فزاینده ای در تعیین ارتباط خاص خشم و عصبانیت با افسردگی انجام شده است. در یک مطالعه در سال 2020  روی 293 بیمار سرپایی مبتلا به افسردگی در یک بازه زمانی مشخص معلوم شد تحریک پذیری تا چه حد ممکن است حملات خشم و عصبانیت را پیش بینی کند . حملات خشم و عصبانیتبه عنوان “حملات ناگهانی خشم” تعریف شده است. در حالی که این موارد می توانند با و یا بدون پرخاشگری بروز کنند. این مطالعه فقط مواردی را مورد بررسی قرار داد که ماهیت پرخاشگری داشت. محققان به این نتیجه رسیدند کسانی که میزان تحریک پذیری بالایی دارند،حملات خشم و   عصبانیت بیشتری دارند.

مطالعه دیگری که در سال 2019 صورت گرفته به دنبال تعیین روابط بین اختلال استرس پس از سانحه ، افسردگی ، خصومت ، خشم و عصبانیتو پرخاشگری کلامی و جسمی در سربازان بود. از طریق ارزیابی 195 شرکت کننده ، مشخص شد  علائم افسردگی بخشی از رابطه بین اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) و پرخاشگری کلامی ، پرخاشگری جسمی نسبت به دیگران و اشیا و پرخاشگری جسمی به خود را توضیح می دهد. با این حال خشم  و عصبانیت گرایش مزمن به برانگیختگی خشم ، بخشی از رابطه بین PTSD و پرخاشگری کلامی و جسمی نسبت به اشیا و دیگران را توضیح داد.

یک مطالعه دیگر در سال 2018 خشم و عصبانیت را در زمینه افسردگی پس از زایمان با یک بررسی جامع از 24 مقاله که به خشم و افسردگی پس از زایمان پرداخته اند ، ارزیابی کرد.این مطالعه نشان داد خشم و  عصبانیت زنان افسرده پس از زایمان به صورت خشم و عصبانیت همراه با افسردگی، ناتوانی در ارتباط با افسردگی و خشم وعصبانیت در نتیجه شکست در انتظارات آشکار می شود. چنین خشم و عصبانیتی می تواند بر خود، فرزندان و اعضای خانواده تاثیر بگذارد.

بیشتر رنج های عاطفی در نتیجه قضاوت  درباره احساسات ما بوجود می آیند. ممکن است از احساس افسردگی ، اضطراب ، خشم و عصبانیت یا غمگینی را تجربه کنیم یا با وجود شرمندگی و … افسرده و عصبانی شویم. این واکنش های عاطفی در برابر احساسات ما اغلب متا-احساسات نامیده می شوند. در حقیقت ، بیشتر کارهای بالینی به کمک دلسوزی به خود در بیشتر افراد متمرکز است که شامل توسعه ظرفیت شناخت و پذیرش طیف گسترده ای از احساسات است که بخشی از انسان بودن است.

در  مطالعه سال 2019  از 79 نفر خواسته شد که گزارش خود را در مورد تجربیات احساسی خود طی یک دوره هفت روزه وارد  و تکمیل کنند . این مطالعه نتیجه گرفت سطح بالاتری از احساسات منفی با شدت افسردگی ارتباط دارد. در واقع خشم و عصبانیت از افسردگی فقط شدت افسردگی را تشدید می کند.

یکی از جامع ترین مطالعات مربوط به سال 2018 است رابطه خشم ،عصبانیت و افسردگی را روی 944 فرد کانادایی برای  25 سال ارزیابی کرد. نتیجه گیری آن شد که کسانی که در عصبانیت بالاتر هستند در علائم افسردگی نیز به همین ترتیب بالاتر هستند.

و سرانجام ، یک مطالعه وجود خشم و عصبانیت و تحریک پذیری را در 536 فرد مبتلا به افسردگی اساسی یک قطبی ارزیابی کرد. تحریک پذیری و خشم و عصبانیت آشکار برای 292 شرکت کننده وجود داشت. علاوه بر این تحریک پذیری آشکار و خشم و عصبانیت با افزایش قابل توجهی در میزان افسردگی، طولانی تر شدن دوره افسردگی اساسی، کنترل ضعیف تر علائم، سیر طولانی مدت بیماری مزمن و شدیدتر ، نرخ بالاتر سو مصرف مواد در طول زندگی و اختلال اضطراب ، اختلالات شخصیت ضد اجتماعی بیشتر ، اختلال روانشناختی بیشتر ، کاهش رضایت از زندگی و میزان بالاتر اختلال دو قطبی در بستگان وجود داشت.

نتیجه

تحقیقات و مشاهدات بالینی ارتباط خشم ،عصبانیت و افسردگی را تأیید کرده اند. چه درگیر کمک به خود باشید و چه در جستجوی خدمات حرفه ای در مورد خشم ،عصبانیت و افسردگی روشن کردن دقیق جزئیات این ارتباط برای بهبود وضعیت رفاهی روانی و جسمانی ضروری است. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن