روانشناسی فردینوتیفیکیشن

9 فایده روانشناسی بر زندگی

خط سلامت: هما مسافر:روانشناسی چگونه می تواند در زندگی روزمره  به افراد کمک کرده و کاربردی شود؟ آیا فکر می کنید روانشناسی فقط برای دانشجویان ،دانشگاهیان و درمانگران است؟ روانشناسی موضوعی کاربردی و نظری است پس می توان به روش های مختلفی از آن استفاده کرد.

در حالی که مطالعات و تحقیقات برای افراد عادی کاملا ملموس نیستند، اما نتایج این آزمایشات و مطالعات کاربردهای چشمگیری در زندگی روزمره دارد.موارد زیر برخی موارد کاربردی روانشناسی در زندگی روزمره است.

انگیزه

خواه هدف شما ترک سیگار،کاهش وزن یا یادگیری زبان جدید باشد. روانشناسی نکاتی را برای ایجاد انگیزه ارائه می دهد. برای افزایش سطح انگیزش هنگام نزدیک شدن به یک کار، می شود از استراتژی های حاصل از تحقیق در روانشناسی شناختی و آموزشی استفاده کرد .

عناصر جدید یا جدیدی را معرفی کنید تا علاقه شما را بالا نگه دارد.

توالی های تکراری متفاوت برای کمک به رفع خستگی ایجاد کنید.

چیزهای جدیدی یاد بگیرید که بر اساس دانش موجود شما است.

اهداف واضحی را تعیین کنید که مستقیماً با کار مرتبط هستند.

به خاطر کار خوب انجام شده به خود پاداش دهید.

رهبری

فرقی نمی کند مدیر باشید یا کارمند داشتن مهارت های رهبری خوب در زندگی ضروری خواهد بود. همه یک رهبر متولد نشده اند ، اما چند نکته ساده که از تحقیقات روانشناسی جمع آوری شده است می تواند به شما کمک کند تا رهبر بهتری باشید.

یکی از مشهورترین مطالعات روانشناسیدر مورد این موضوع سه سبک رهبری مجزا را بررسی کرده است . بر اساس یافته های این مطالعه و تحقیقات بعدی هنگامی که در موقعیت رهبری هستید برخی از موارد زیر را تمرین کنید.

راهنمایی واضحی ارائه دهید،اما به اعضای گروه اجازه دهید نظرات خود را بیان کنند.

در مورد راه حل های ممکن با اعضای گروه صحبت کنید.

بر ایده ها تمرکز کنید و به خلاقیت ها توجه کنید.

ارتباطات

ارتباط ،بیشتر از نحوه صحبت و نوشتن اهمیت دارد. تحقیقات روانشناسی نشان می دهد  سیگنال های غیرکلامی بخش عظیمی از ارتباطات بین فردی ما را تشکیل می دهند. برای برقراری ارتباط موثر باید بیاموزید چگونه مفاهیم و منظور خود را بی کلام بیان کنید و نشانه های غیرکلامی اطرافیان را بخوانید.

از تماس چشمی استفاده کنید.

شروع به مشاهده سیگنال های غیرکلامی در دیگران کنید.

بیاموزید از لحن صدای خود برای تقویت پیام تان استفاده کنید.

هوش هیجانی

دقیقاً مانند ارتباطات غیرکلامی، توانایی درک احساسات خود و اطرافیان نقش مهمی در روابط و زندگی شغلی شما دارد. اصطلاح هوش هیجانی به توانایی شما در درک احساسات خود و سایر افراد مربوط می شود.

ضریب هوش هیجانی معیار اندازه گیری این توانایی است. به گفته روانشناس دانیل گلمن EQ شما واقعاً مهمتر از ضریب هوشی شما باشد. برای اینکه از نظر عاطفی بیشتر باهوش شوید، برخی از راهکارهای زیر را در نظر بگیرید.

واکنش های احساسی خود را با دقت ارزیابی کنید.

تجربیات و احساسات خود را ثبت کنید.

سعی کنید موقعیت ها را از دید شخص دیگری ببینید.

تصمیم گیری

تحقیقات در روانشناسی شناختی ، اطلاعات زیادی در مورد تصمیم گیری ایجاد کرده است. با استفاده از این استراتژی ها در زندگی خود ، می توانید یاد بگیرید انتخاب های عاقلانه تری انجام دهید. دفعه بعد که باید تصمیم بزرگی بگیرید، سعی کنید از برخی از این تکنیک ها استفاده کنید.

با نگاهی به موقعیت از دیدگاه های مختلف از جمله دیدگاه های منطقی،عاطفی، شهودی،خلاق، مثبت و منفی، از رویکرد “شش کلاه تفکر” استفاده کنید.

هزینه ها و مزایای احتمالی یک تصمیم را در نظر بگیرید.

از تکنیک تجزیه و تحلیل شبکه استفاده کنید که به شما نمره ای از چگونگی ارضاء یک تصمیم خاص برای نیازهای خاص به شما می دهد.

حافظه

آیا تا به حال فکر کرده اید چرا می توانید جزئیات دقیق وقایع کودکی را به خاطر بیاورید ، اما نام مشتری جدیدی را که دیروز ملاقات کردید فراموش کنید؟ تحقیق در مورد چگونگی شکل گیری خاطرات جدید و همچنین چگونگی و دلیل فراموش شدن منجر به تعدادی از یافته ها شده است که می توانند به طور مستقیم در زندگی روزمره شما استفاده شوند. برای افزایش قدرت حافظه خود:

روی اطلاعات تمرکز کنید.

آنچه را  آموخته اید تکرار کنید.

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.

مدیریت مالی

دانیل کانهمن روانشناس برنده جایزه نوبل و همکارش آموس توورسکی مجموعه ای از مطالعات را انجام دادند که به چگونگی مدیریت عدم اطمینان و ریسک افراد هنگام تصمیم گیری پرداخته است. تحقیقات بعدی روانشناسی در این زمینه، معروف به اقتصاد رفتاری، برخی از یافته های اصلی را بدست آورده است که می توانید برای مدیریت پول خود استفاده کنید.

یک مطالعه نشان داد کارگران با استفاده از برخی از استراتژی های زیر می توانند پس انداز خود را بیش از سه برابر کنند.

تعلل نکنید سرمایه گذاری در پس انداز را شروع کنید.

از قبل متعهد شوید بخش هایی از درآمد خود را به زمان پس انداز بازنشستگی خود اختصاص دهید.

تحقیقات روانشناسی نشان داده است شرکت در آزمون ها کمک می کند تا مطالب خود را بهتر به یاد بیاورید حتی اگر زمان آزمون نباشد.

یک مطالعه نشان داد دانش آموزانی که به طور مکرر مورد آزمایش قرار گرفتند توانستند 61٪ از مطالب را به یاد بیاورند. چگونه می توانید این یافته ها را در زندگی به کار ببرید؟ هنگام تلاش برای یادگیری اطلاعات جدید، مرتباً خودآزمایی کنید تا آنچه را که یاد گرفته اید در حافظه خود تقویت کنید.

بهروری

هزاران کتاب و مقاله وجود دارد که به ما می گوید چگونه می توان کارهای بیشتری را انجام داد ، اما چه مقدار از این توصیه ها مبتنی بر تحقیقات واقعی است؟ این باور را داشته باشید که چند کار می تواند به شما در داشتن بهره وری بیشتر کمک کند.تحقیقات نشان داده است که تلاش برای انجام بیش از یک کار در یک زمان به طور جدی سرعت ، دقت و بهره وری را مختل می کند. از روانشناسی استفاده کنید تا به طور موثرتری بهره وری خود را افزایش دهید.

هنگام کار روی کارهای پیچیده یا خطرناک از انجام چند وظیفه خودداری کنید .

تمرکز خود را روی وظیفه انجام شده بگذارید.

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.

سلامت

روانشناسی همچنین می تواند ابزاری مفید برای بهبود سلامت کلی شما باشد. از راه های تشویق ورزش و تغذیه بهتر گرفته تا درمان های جدید برای افسردگی ، رشته روانشناسی سلامت مجموعه ای از استراتژی های مفید را ارائه می دهد که می تواند به شما در سلامت و شاد بودن کمک کند.

مطالعات نشان داده است که هم نور خورشید و هم نور مصنوعی می توانند علائم اختلال عاطفی فصلی را کاهش دهند.

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند به به زیستی بیشتر روانشناختی کمک کند.

مطالعات نشان داده است که کمک به افراد در درک خطرات رفتارهای ناسالم می تواند منجر به انتخاب سالم تری شود.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن