روانشناسی فردیزوج و خانوادهعشق و خیانت

عشق وسواسی چه تفاوتی با عشق سالم دارد

شناخت عشق سالم از عشق وسواسی نیازی است که در روابط این روزها باد مورد توجه قرار گیرد. عشق های غلیظ را جدی بگیرید.

خط سلامت: آرش محمدی: عشق وسواسی چه معنایی دارد ؟ عشق وسواسی چه تفاوتی با عشق سالم دارد؟ عشق وسواسی یک حالت شیفتگی است که در آغاز رابطه‌ عاشقانه‌ اتفاق می‌افتد و باعث می شود فرد دائمابه موضوع عشق و فرد مورد نظرش فکر کند. عشق سالم با گذشت زمان تکامل پیدا می کند و دستخوش این شوریدگی و شیفتگی نخواهد شد و فرد را به سمت و سوی یک تعهد متقابل خواهد کشانید. در عشق سالم فرد نمی خواهد که طرف مقابل نیازهای او را تامین کند بلکه اجازه خواهد داد که فرد مقابل نیز فضای فردی خود را داشته باشد.

تفاوت عشق سالم و عشق وسواسی

تفاوت  عشق سالم و عشق وسواسی در این است که در عشق وسواسی شیفتگی افراطی است می‌رسند این حسادت یک نوع حالت توهم ایجاد می کند که سلامت روانی را به مخاطره می اندازد زنان بیشتر از مردان عشق وسواسی را تجربه می کنند عشق این گروه از زنان نسبت به مردانی است که در مرحله ای از زندگی حامی شان بوده است.

ریشه عشق وسواسی

روانشناسان در ارزیابی ها به بررسی بیماری های پزشکی که بر مغز تاثیر دارد و بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی،  دوقطبی، وسواس فکری و عملی،و…. می پردازند تا عشق وسواسی را ریشه یابی کنند. در کنار این روان درمانی بر عزت‌نفس ، اطمینان‌طلبی، تمرکز نداشتن روی کار، تفریح و سرگرمی، اجتماعی شدن و یا دیگر جنبه‌های زندگی خارج از موضوع فردی که موضوع عشق است ،گفت وگوی وسواس‌گونه در مورد معشوق، تلاش برای کنترل فعالیت‌ها و زندگی معشوق ،تماس‌های تلفنی مکرر ، ارسال پیام‌های زیاد برای معشوق،توجه شدید نامطلوب به معشوق،شادی بیش از حد  هنگام تماس با معشوق.

عشق وسواسی چه نشانه هایی دارد

عشق وسواسی  ویژگی‌های اعتیاد آوری را دارد یعنی می خواهد زمان زیادی را با فرد مورد نظرش بگذراند و از دیگران فاصله می گیرد تا با فرد ی که عاشق او است بیشتر باشد و برای این منظور گاهی شروع به کنترل می کند و با این کنترل ها فضای روانی فرد مورد نظر را تنگ می کند و در پاره ای از موارد خشم و خشونت ذهنی اش را به سمت او نشانه می رود.

درمان عشق وسواسی

درمان عشق وسواسی اغلب شامل روان‌درمانی برای عاشق و معشوق است. در کنار تکنیک ها استفاده از دارو نیز موثر است . برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن