زوج و خانواده

رابطه های سمی کشنده را بشناسید

رابطه‌های سمی گاهی چنان روابط و زندگی ها را در بر می گیرد که دیگر نمی شود مرز های رابطه های سمی و واقعی را از هم متمایز کرد.رابطه های سمی با چه کسانی ایجاد می شود. به گفته ی روانشناسان و پژوهشگران رابطه های سمی می توانددر تمام موقعیت ها و با تمام افراد جامعه در هر موقعیت و جایگاهی ایجاد شود. متخصصان می گویند رابطه های سمی اگر درمان نشوند استرس زیادی را به فرد و زندگی اش وارد کرده و سلامت روان را به مخاطره می اندازد.

 شناسایی رابطه سمی

به گزارش خط سلامت شناسایی رابطه سمی زیاد دشوار نیست کافی است توجه کنید که رابطه ای که در آن هستید آیا  به زیستی عاطفی، روانی یا جسمانی تان را به مخاطره می اندازد یا خیر؟

سوءاستفاده های جسمی روابط سمی قلمداد می‌شوند. همچنین روابطی یک طرفه که یکی گیرنده و دیگری دهنده است را باید در گروه رابطه های سمی قرار داد.رابط هایی که یکی به دیگری احترام نمی گذارد نیزدر گروه رابطه های سمی است چون عزت نفس را نشانه می رود از دیگر موارد رابطه های سمی حمایت نکردن، رفتار ظالمانه داشتن و … است.

رهایی از  رابطه های سمی 

اگر خود را در یک رابطه های سمی می بینید، رابطه‌ای که در آن هر دو طرف بدترین حالت را برای یکدیگر به وجود آورده‌اند، چگونه باید رفتار کرد؟

مسئولیت نقش خود را در رابطه به عهده ‌بگیرید ولی نیازها و احساسات خود را بیان کنید. در مورد مشکل صحبت کنید در مورد چگونگی فرایند تغییر با هم تصمیم بگیرید.

رابطه های سمی کشنده

شکایت کردن‌های دائمی و بحث کردن های متداوم، ایراد گرفتن و… گاهی کاسه صبر طرف مقابل را لبریز می کند. اگرچه ممکن است این فرد با همه این گونه رفتار کند ولی لازم است برای خارج شدن از رابطه های سمی  راه‌های سالم‌تر را پیش رو گذاشت زیرا شاید طرف مقابل شما نمی داند رفتارش چه تاثیری روی اطرافیان خواهد گذاشت.

راهکار

اختصاص زمان کمتر با اقرادی که با شما رابطه های سمی دارند اگرچه یک راه حل فوری است اما حل مسئله را به دنبال ندارد. همچنین گاهی این فرد یک شخصیت نزدیک به ما است بنابراین بهتر است بدون درگیر شدن با او صحبت کنید.

 شدیداً سمی ها

خودشیفته ها به دنبال برتری هستند بنابراین گاهی عمدا دیگران را تحقیر و تمسخر می کنند. بهترین کار این است که به به زیستی تان توجه کنید و از آن جایی که خودشیفته ها پذیرش ندارند اگر برای حل مسئله اقدام کنید شکست خواهید خورد. حفظ فاصله بهترین راه محافظت است و اضطراب ارتباط با آنان را کاهش می دهد. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن