روانشناسی فردینوتیفیکیشن

9 ارتباط غیر کلامی که منظور دیگران را نشان می دهد

خط سلامت: هما مسافر: بخش قابل توجهی از ارتباطات غیر کلامی است. متخصصان دریافته اند که ما هر روز به هزاران نشانه و رفتار غیرکلامی از جمله حالت چهره ، نگاه ، حرکات و صدا پاسخ می دهیم. با این حال حتی مدل های مو جزئیات غیرکلامی را نشان می دهند و بر نحوه ارتباط با دیگران تأثیر می گذارند.

9 ارتباط  غیرکلامی

تحقیقات علمی در مورد ارتباطات و رفتارهای غیرکلامی با انتشار کتاب “بیان احساسات در انسان و حیوانات” چارلز داروین در سال 1872 آغاز شد . از آن زمان ، تحقیقات زیادی در مورد انواع ، تأثیرات و بیان ارتباطات و رفتار ناگفته انجام شده است. در حالی که این سیگنال ها اغلب به قدری ظریف هستند که به آنها آگاهی نداریم ، تحقیقات چند نوع مختلف ارتباط غیر کلامی را شناسایی کرده است.

حالات چهره

حالات صورت مسئول بخش عظیمی از ارتباطات غیرکلامی است. در  نظر بگیرید که چه مقدار اطلاعات را می توان با لبخند یا اخم منتقل کرد. نگاه صورت فرد اغلب اولین چیزی است که می بینیم ، حتی قبل از اینکه حرف های او را بشنویم. در حالی که ارتباط و رفتار غیرکلامی می تواند به طور چشمگیری بین فرهنگ ها متفاوت باشد ، حالات صورت برای شادی، غم ، عصبانیت و ترس در سراسر جهان مشابه است.

اشارات

حرکات و سیگنال های عمدی یک روش مهم برای برقراری ارتباطات غیرکلامی است. حرکات معمول شامل تکان دادن ، اشاره و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی است. سایر حرکات مربوط به فرهنگ است . در محیط های دادگاه شناخته شده است که وکلا از سیگنال های غیرکلامی مختلفی برای تلاش و تحت تأثیر قرار دادن نظرات اعضای هیئت منصفه استفاده می کنند. وكیل ممكن است نگاهی به ساعت خود بیندازد تا نشان دهد كه استدلال وكیل مخالف خسته كننده است یا حتی ممكن است به شهادت ارائه شده توسط شاهد در جهت تضعیف اعتبار وی چشمان خود را بچرخاند. این سیگنال های غیرکلامی به قدری قدرتمند و تأثیرگذار دیده می شوند که حتی برخی از قضات محدودیت هایی را برای مجاز بودن نوع رفتارهای غیرکلامی در دادگاه تعیین می کنند.

حالات صوتی

Paralinguistics به ارتباط صوتی جدا از زبان واقعی اشاره دارد که شامل عواملی مانند تن صدا ، بلندی صدا ، انعطاف پذیری و میزان صدا می باشد. تأثیر قدرتمندی را که تن صدا می تواند بر معنای جمله بگذارد،در نظر بگیرید. شنوندگان وقتی با صدای قوی گفته می شوند ، تأیید و اشتیاق را تفسیر می کنند. همان کلماتی که با لحنی مردد گفته می شود می تواند عدم رضایت و عدم علاقه را بیان کند. تمام روش های مختلف را در نظر بگیرید که تغییر ساده صدای شما ممکن است معنای جمله را تغییر دهد. ممکن است یکی از دوستان از شما بپرسد  حال تان چطور است و شما ممکن است بگویید “خوب هستم”، اما نحوه گفتن این کلمات ممکن است مقدار زیادی از احساس واقعی شما را نشان دهد. صدای سرد ممکن است شان دهد که شما در واقع خوب نیستید ، اما نمی خواهید در مورد آن بحث کنید. یک صدای شاد و روشن نشان می دهد در واقع بسیار خوب عمل می کنید. لحن غمگین نشان می دهد مخالف وضعیت موجود هستید.

زبان بدن و وضعیت بدن

حالت و حرکت ها نیز می تواند اطلاعات زیادی را منتقل کند.  پژوهش در زبان بدن از 1970 به طور قابل توجهی رشد کرده است، در حالی که رفتارهای غیرکلامی می تواند احساسات و نگرش ها را نشان دهد ، تحقیقات نشان می دهد  زبان بدن بسیار ظریف تر و کمتر از آنچه قبلاً تصور می شد ، موثر است.

فاصله شخصی

مردم اغلب به نیاز خود به “فضای شخصی” که نوع مهمی از ارتباطات غیرکلامی است نیز اشاره می کنند. مقدار فاصله ای که ما نیاز داریم با تعدادی از عوامل از جمله هنجارهای اجتماعی، انتظارات فرهنگی، عوامل موقعیتی، ویژگی های شخصیتی، و سطح آشنایی رابطه دارد.

نگاه خیره

چشم ها در ارتباطات غیرکلامی نقش مهمی دارند و مواردی مانند نگاه کردن ، خیره شدن و چشمک زدن از جمله رفتارهای غیرکلامی مهم هستند. وقتی با افراد یا چیزهایی که دوست دارند روبرو می شوند ، میزان پلک زدن افزایش می یابد و مردمک چشم گشاد می شوند. نگاه به شخص دیگر می تواند بیانگر طیف وسیعی از احساسات از جمله خصومت ، علاقه و جذابیت باشد.

مردم همچنین از نگاه به عنوان وسیله ای برای تعیین اینکه آیا فردی صادق است صحبت می کنند.  تماس چشمی عادی و ثابت اغلب نشانه این است که شخصی حقیقت را می گوید و قابل اعتماد است. از طرف دیگر تغییر چشمان و عدم توانایی در برقراری تماس چشمی ، اغلب به عنوان شاخصی برای دروغ گفتن یا فریب دادن کسی دیده می شود.

لمس

برقراری ارتباط از طریق لمس یکی دیگر از رفتارهای غیرکلامی مهم است. در مورد اهمیت لمس در دوران نوزادی و اوایل کودکی تحقیقات قابل توجهی انجام شده است.مطالعه کلاسیک میمون هری هارلو نشان داد که چگونه لمس و تماس از رشد مانع رشد می شود. میمون های نوزادی که توسط مادران سیمی پرورش یافته اند نقایص دائمی در رفتار و تعامل اجتماعی را تجربه کرده اند. از لمس می توان برای برقراری ارتباط و محبت ، آشنایی ، همدردی و سایر احساسات استفاده کرد .

نویسنده جولیا وود در کتاب خود با عنوان ارتباطات بین فردی در مورد برخوردهای روزمره می نویسد که لمس اغلب به عنوان راهی برای برقراری ارتباط بین وضعیت و قدرت استفاده می شود.

محققان دریافته اند  افراد با سطح بالا نسبت به افراد با سطح پایین تر ، با فرکانس و شدت بیشتری به فضای شخصی دیگران حمله می کنند. اختلافات جنسیتی همچنین در چگونگی استفاده افراد از لمس برای برقراری ارتباط معنایی نقش دارد.

ظاهر

انتخاب رنگ لباس ،مدل مو و سایر عوامل موثر در شکل ظاهری نیز یکی از ابزارهای ارتباط غیرکلامی محسوب می شود. تحقیقات در مورد روانشناسی رنگ نشان داده است رنگ های مختلف می توانند حالات مختلف را ایجاد کنند و ظاهر افراد می تواند واکنش های فیزیولوژیکی ، قضاوت ها و تفسیرها را تغییر دهد.

فقط به تمام قضاوت های ظریفی که در مورد شخصی براساس ظاهر او انجام می دهید فکر کنید. اولین برداشت ها مهم هستند به همین دلیل کارشناسان پیشنهاد می کنند جویندگان کار برای مصاحبه با کارفرمایان بالقوه لباس مناسب بپوشند.

محققان دریافته اند ظاهر می تواند در نحوه درک و حتی درآمد افراد نقش داشته باشد. یک مطالعه در سال 1996 نشان داد وکلائی که از جذابیت بیشتری نسبت به همسالان خود برخوردار بودند ، نزدیک به 15 درصد بیشتر از افرادی که از جذابیت کمتری برخوردار بودند ، درآمد کسب کردند.

فرهنگ تأثیر مهمی در نحوه قضاوت ظاهر دارد در حالی که لاغری در فرهنگ های غربی ارزش زیادی قائل است ، برخی از فرهنگ های آفریقایی چاقی را با سلامتی ، ثروت و موقعیت اجتماعی بهتر مرتبط می کنند.

مصنوعات

اشیا و تصاویر نیز ابزاری هستند که می توانند برای برقراری ارتباط غیر کلامی مورد استفاده قرار گیرند. مردم اغلب وقت زیادی را صرف تولید یک تصویر خاص می کنند و خود را با اشیایی که برای انتقال اطلاعات چیزهای مهم برای آنها طراحی شده اند احاطه می کنند. برای مثال می توان از لباس فرم برای انتقال اطلاعات بسیار زیادی در مورد شخص استفاده کرد. یک سرباز خستگی ، یک افسر پلیس لباس فرم می پوشد ، و یک پزشک یک کت سفید آزمایشگاهی. در یک نگاه ساده ، این لباس ها به مردم می گویند که شخص برای امرار معاش چه می کند. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن