دسته‌بندی نشدهمثبت اندیشینوتیفیکیشن

موفقیت به این دو ویژگی مربوط است

خط سلامت: هما مسافر: چه چیزی برای رسیدن فرد به موفقیت بالا لازم است؟ شاید ترکیبی از قدرت ، هوشمندی ، دیدگاه  و تعادل لازم باشد.

نویسندگان این تحقیق ، به  سرتیمی توماس گاتزکا از دانشگاه سوئیس  اظهار داشتند: “دو عامل از مدل پنج عاملی شخصیت که با موفقیت همراه است، وظیفه شناسی و گشودگی است . وظیفه شناسی صفات بی شماری را در ارتباط با موفقیت در یادگیری از جمله تلاش در موفقیت و انضباط شخصی شامل می شود ، گشودگی با ویژگی های  کنجکاوی ، ذهنیت مستقل و استعداد تحصیلی مرتبط است.” محققان با نگاه عمیق تری به مدل پنج عاملی شخصیتمی خواستند پی ببرند تا بفهمند کدام ویژگی پیش بینی کننده موفقیت بالا است. آنها دریافتند که خصلت های فرعی گشودگی فکری و سخت کوشی به احتمال زیاد در افراد با موفقیت بالا دیده می شود.

برای درک یافته ها لازم است که به زیر مولفه های صراحت و وظیفه شناسی توجه کنیم. طبق تحقیقات  گشودگی و وظیفه شناسی از دو بعد تشکیل شده است. که عبارتند از:

گشودگی زیبایی شناختی حسی: ترجیح برای کاوش حسی و ادراکی و غوطه وری در هنر ، خلاقیت و تخیل.

گشودگی فکری:  ترجیح برای تحریک فکری ، کارهای مکتبی و تحریک شناختی.

ابعاد وظیفه شناسی عبارتند از:

نظم: انجام کارهای روزمره با مشورت و جزئیات گرایی .

سخت کوشی : تمایل به تمرکز و پیگیری اهداف به روشی مشخص.

دو مولفه اخیر – گشودگی فکری و سخت کوشی – گویای موفقیت های بالا در تحقیقات گاتزکا بود. جالب است که ویژگی های فرعی گشودگی و نظم زیبایی شناختی با سطح موفقیت پایین تر در ارتباط است.

برای رسیدن به این نتیجه ، گاتزکا و تیمش یک سری تست شخصیت را روی 424 دانشجوی مقطع کارشناسی سوئیس انجام دادند. از دانش جویان خواسته شد معدل فعلی خود را ارائه دهند و مقیاس پیشرفت تحصیلی ذهنی را كه در آن توافق خود را با عباراتی مانند “نمرات من برای تلاش من مناسب هستند” و “من به سرعت كافی در تحصیل پیشرفت می كنم” ، تکمیل كنند.

آنها دریافتند افرادی که معدل بالاتری دارند گشودگی فکری بیشتری دارند ، اما دارای گشودگی زیبایی حسی بالایی نیستند. آنها اظهار می دارند ، “تفاوت های محسوسی بین دو جنبه گشودگی وجود داشت. در حالی که گشودگی فکری با دستاورد ذهنی ارتباط دارد ، گشودگی زیبایی حسی رابطه ای با آن ندارد.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن