دسته‌بندی نشدهسلامت جنسیعشق و خیانتنوتیفیکیشن

رابطه جنسی/روانشناسی سبک رابطه جنسی در اتاق خواب

خط سلامت: مینو کیا: رابطه جنسی بر خلاف روابط دیگر نیاز به یک شریک خاص عاطفی دارد. انسان برای تأمین نیازهای خود به دیگران اعتماد می کند و در بیشتر موارد برای رفع نیازهای مختلف به افراد مختلفی وابسته است و در برخی موارد از والدین مشاوره گرفته می شود.

با این حال وقتی نوبت به تأمین نیازهای جنسی و رابطه جنسی می رسد افراد بیشتر به یک شریک متعهد وابسته هستند بنابراین چگونه زوجین برای تحقق خواسته های صمیمی و رابطه جنسی نیاز دارند با یکدیگر مذاکره کنند؟ این سوالی است که استفانی راپوسو ، روانشناس دانشگاه یورک (کانادا) و همکارانش در مقاله ای به بررسی آن پرداخته اند و اخیراً در نشریه رفتارهای جنسی منتشر شده است .

رابطه جنسی و رفتارهای اتاق خواب

به گزارش خط سلامت دو نظریه تئوری وابستگی متقابل و نظریه پیوست پیش بینی های منطقی دقیقی در مورد پویایی روابط ارائه می دهند، اما گاهی اوقات آنها با یکدیگر متناقض هستند. این امر به ویژه در مورد توضیح چگونگی مذاکره زوج های خوشبخت درباره نیازهای جنسی و رابطه جنسی صدق می کند.

نظریه وابستگی متقابل استدلال می کند افراد برای تأمین نیازهای خود وارد رابطه یا رابطه جنسی می شوند و نیازهای هم را برآورده می کنند . به طور شهودی ، نظریه وابستگی متقابل منطقی است. اگر دوستی دارید که همیشه از شما طلب لطف می کند اما در ازای آن هیچ کاری نمی کند ، به زودی نسبت به او احساس دوستی نمی کنید. هنگامی که خیلی بیشتر از آنچه می گیرید ، می دهید ، احساس ناخوشایندی خواهید داشت.

بده بستان های متعادل

محققان دریافته اند وقتی هزینه ها و مزایا بین زوجین بصورت متعادل تقسیم می شود، آنها خوشبخت ترهستند. برخی از زوجین مطالبات زیادی از یکدیگر دارند اما به یکدیگر چیزهای زیادی نیز می دهند و معمولاً از این چیدمان بسیار راضی هستند. گروهی دیگر از افراد چیز کمی به شریک زندگی خود می دهند اما در عوض مقدار کمی هم طلب می کنند. این روابط هم می تواند رضایت بخش باشد.

هنگامی که یک طرف بیشتر می دهد و طرف دیگر بیشتر از آن می گیرد  رابطه به هم می خورد. شخصی که هزینه های دیگری را متحمل می شود اما مزایای اندکی را بدست می آورد خشنود نیست. بطورکلی باید گفت کسانی که بیش از آنچه می دهند، دریافت می کنند به طور کلی ناراضی هستند.

به طور خلاصه ، تئوری وابستگی متقابل نشان می دهد زوجین صمیمی باید در تعاملات رابطه ای خود  از جمله در اتاق خواب و رابطه جنسی مطابق با هنجارهای تبادل رفتار کنند. به دنبال این روش بهترین راه برای تأمین نیازهای صمیمی از طریق تبادل جنسی و  رابطه جنسی  این است که شوهر اعمال جنسی را که زن می خواهد انجام می دهد تا او نیز آنچه را که می خواهد انجام دهد .

دریچه ای دیگر به رفتارهای جنسی

در مقابل ، نظریه دلبستگی نشان می دهد پویایی روابط با توجه به مدل های رابطه ای که  از نوزادی و اوایل کودکی در افراد شروع به توسعه کرده، بازی می کند . اکثر کودکان با مادران خود رابطه صمیمی نزدیک برقرار می کنند و یاد می گیرند که می توان به او اعتماد کرد تا نیازهای آنها را برآورده کند. طبق نظریه دلبستگی ، کودکانی که دلبستگی ایمن دارند ، احتمالاً به بزرگسالی تبدیل می شوند که به دیگران اعتماد دارند و می دانند دوستان و شرکای صمیمی آنها رفتار خوبی با آنها خواهند داشت.

به دلایل مختلف ، برخی از مادران قادر به پاسخگویی مداوم به نیازهای کودک خود نیستند. این می تواند به دلیل افسردگی پس از زایمان ، سایر فشارهای زندگی  ، سوءاستفاده جسمی یا عاطفی در خانه ، یا شکل دیگری از بیماری روانی باشد. به هر حال اگر نوزادان بیاموزند که نمی توانند برای رفع نیازهای خود به مادر  وابسته باشند ،ممکن است در ابتدا به یک احساس ناامنی مبتلا شوند. تجارب بعدی زندگی ممکن است روی گرایش دلبستگی این کودکان هنگام بزرگ شدن تأثیر بگذارد.

افرادی که سبک دلبستگی نا ایمن دارند به اشکال مختلفی رفتار می کنند بزرگسالانی مضطرب که تمایل به چسبندگی داشته و می خواهند شریک زندگی شان عاشقانه دوست شان داشته باشد  در مقابل این گروه گروه دیگری از بزرگسالان دلبستگی اجتنابی داشته و تمایل به دور بودن و استقلال دارند. اگرچه آنها وارد دوستی و روابط صمیمی می شوند اما در نزدیک شدن خیلی راحت نیستند.

تحقیقات نشان می دهد که در دلبستگی ایمن  هر دو شریک زندگی در روابط جنسی به طور ایمن به هم وابسته هستند و تمایل ندارند  هنجارهای تبادل اجتماعی را رعایت کنند ، آنها به جای اینکه ذهنی از هزینه ها و فواید آن در رابطه داشته باشند ، در عوض توجه خود را به تأمین نیازهای همسر خود معطوف می کنند. آنها  این کار را انجام می دهند زیرا  به شریک زندگی خود اعتماد دارند که همان کار را برای آنها انجام دهد.

تلاش برای تأمین نیازهای شریک زندگی و نه نیازهای خود به عنوان هنجارهای عمومی شناخته می شود. زوج هایی که از نظر دلبستگی ایمن هستند ،در زندگی جنسی و روابط کلی شان خوشبخت ترند و از هنجارهای مشترک پیروی می کنند ، در حالی که به او اعتماد دارند برای تأمین نیازهای شریک زندگی خود تلاش می کنند. در حقیقت ، تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد تأیید هنجارهای مشترک منجر به ازدواج های شادتر از تأیید هنجارهای مبادله می شود.

با این حال ، همانطور که راپوسو و همکارانش فهمیدند  این به سبک دلبستگی فرد نیز بستگی دارد. افرادی که دلبستگی ایمن دارند هنجارهای مشترک را تأیید و روابط صمیمی رضایت بخش بیشتری دارند.در حالی که در دلبستگی نا ایمن فرد اغلب تمایل دارد توجه زیادی به شریک زندگی خود نشان دهند ، دلیل اصلی این امر این است می ترسد او را از دست بدهد.\

در مقابل ، به نظر می رسد افراد با دلبستگی اجتنابی هنجارهای تبادل را در اتاق خواب و رابطه جنسی ترجیح می دهند. شاید رویکرد تجاری “اگر پشتم را خاراند پشت اش را می خارانم” از نظر آنها ایمن تر باشد .

وابسته ها در اتاق خواب

راپوسو و همکارانش همچنین شواهدی را یافتند که نشان می دهد افراد وابسته نیز بیشتر مبتنی بر مبادله هستند تا هنجارهای مشترک . با این حال به طور کلی ، بزرگسالانی که دلبستگی اجتنابی دارند کمتر از روابط جنسی خود راضی هستند.

اگر می دانید سبک دلبستگی تان اجتنابی است اما همسرتان از امنیت بالایی برخوردار است ،بهتراست جهش کنید.  به خاطر رابطه خود ، باید یاد بگیرید که برای رفع نیازهای خود به شریک زندگی خود اعتماد کنید. بدون انتظار چیزی در ازای دادن ، امتحان کنید و ببینید که چگونه نتیجه می دهد.

و اگر شریک زندگی شما اجتنابی است به خاطر داشته باشید  اعتماد به دیگران برای او دشوار است. با گذشت زمان ، ممکن است اعتمادش به شما افزایش یابد ، اما در حال حاضر می توانید با پاسخ متقابل فوراً شریک زندگی همسرتان را  هم در اتاق خواب و رابطه جنسی و هم در بیرون از آنراحت کنید. بخاطر داشته باشید  ممکن است اولین فردی باشید که شریک زندگی شما به او اعتماد کرده است.

سبک دلبستگی تان چیست؟

در پایان ، تحقیقات نشان می دهد  تأیید جهت گیری مشترک در اتاق خواب و رابطه جنسی منجر به رضایت بیشتر جنسی افراد می شود. با این حال ممکن است برای افرادی که دلبستگی اجتنابی دارند دشوار باشد  و ممکن است  آنها و همسران شان نیاز به تنظیم انتظارات داشته باشند. این مشاهدات ارزش شناخت سبک دلبستگی خود و همچنین شریک زندگی شما را به دنبال دارد. اگر تمایل دارید سبک دلبستگی تان را بدانید با خط سلامت تماس بگیرید.برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن