زوج و خانوادهنوتیفیکیشن

قدرشناس بودن/ارمغان قدرشناس و سپاسگزار بودن برای سلامت روان

قدرشناس و سپاسگزار بودن فرزندان یکی از دغدغه های اصلی والدین است  آموزش شکرگزاری گاهی مانند یک نبرد سخت و دشوار می شود اما علی رغم چالش هایی که ممکن است برای ایجاد احساس قدرشناس و سپاسگزار بودن داشته باشید با دیدن قدرشناسی فرزندان احساس آرامش خواهید کرد.

قدرشناس و سپاسگزار بودن در پژوهش ها

یک مطالعه در سال 2019 که در مجله مطالعات شادی در مورد قدرشناس و سپاسگزار بودن منتشر شد  نشان داد قدرشناس و سپاسگزار بودن با شادی کودکان در 5 سالگی ارتباط دارد. این بدان معنی است که ایجاد قدرشناس و سپاسگزار بودن در کودکان در سنین پایین می تواند به آنها کمک کند تا به عنوان افراد شادتری رشد کنند.

طبق تحقیقی که در سال 2008 در مجله روانشناسی مدرسهمنتشر شد قدرشناس و سپاسگزار بودن کودکان 11 تا 13 سال تمایل به شادی ، خوش بینی و حمایت اجتماعی بهتر را در آنان ایجاد می کند آنها همچنین از رضایت بیشتر در مدرسه ، خانواده، اجتماع ، دوستان و …برخوردارند.  بچه های قدرشناس همچنین تمایل دارند که از دیگران حمایت اجتماعی داشته باشند.

طبق مطالعه ای که در سال 2011 در مجله روانشناسی ارزیابی منتشر شد   نوجوانان قدرشناس (14 تا 19 سال) از زندگی خود رضایت بیشتری دارند ، از نقاط قوت خود برای بهبود جوامع خود استفاده می كنند ، بیشتر در كار مدرسه و سرگرمی مشارکت کرده و نمرات بهتری دارند. همچنین آنها نسبت به همسالان خود کمتر حسادت ، افسردگی و توجه به مادیات دارند.

درست است که بیشتر تحقیقات مربوط به قدرشناس و سپاسگزار بودن  روی بزرگسالان متمرکز بوده است ، اما مزایای قدرشناس و سپاسگزار بودن برای همه بی شمار است. یک مطالعه 2010 نشان داد قدرشناس و سپاسگزار بودن با همه چیز از بهبود به زیستی روانشناختی گرفته تا سلامتی جسمی بهتر مرتبط است. افراد قدرشناس  خواب بهتر و عمر طولانی تر دارند.

مطالعه ای که در سال 2018 در مجله روانشناسی مثبت منتشر شد نشان داد بزرگسالان قدرشناس شادتر و امیدوارتر هستند. قدرشناس و سپاسگزار بودن پیش بینی کننده امید و خوشبختی بود.

علاوه بر این ، این مطالعه نشان داد  افرادی که قدر شناس چیزهایی هستند که در گذشته برای آنها اتفاق افتاده است در حال حاضر احساس خوشبختی می کنند و نسبت به آینده امیدوارتر هستند. در اینجا چند استراتژی آورده شده است که می تواند به کودکان کمک کند احساس قدرشناس و سپاسگزار بودن بیشتری داشته باشند.

به کودک بیاموزید تشکر کند

فرزندتان را تشویق کنید که به طور منظم بگوید “متشکرم” . یادآوری هایی را به او داشته باشید  تشویق وی برای ابراز قدرشناس و سپاسگزار بودن می تواند یک ابزار مهم برای قدردانی واقعی باشد.

همچنین می توانید فرزندان خود را به نوشتن یادداشت های “تشکر” برای افرادی که به آنها هدیه می دهند یا به آنها مهربانی نشان می دهند ، تشویق کنید. ممکن است کودک شما برای پدربزرگ و مادربزرگ که برای آنها هدیه تولد خریده است ، نقاشی بکشد  یا ممکن است نوجوان خود را تشویق کنید که نامه  “تشکر” به مربی اش بنویسد.

سوالات قدرشناسی بپرسید

هنگامی که کودک شما به طور منظم “متشکرم” می گوید ، زمان آن فرا رسیده است که کمی عمیق تر رفتار کنید در این زمان در مورد معنای شکرگزاری صحبت را شروع کنید و درک صحیح قدرشناس و سپاسگزار بودن را با درج مولفه های تشکر بیشتر به سطح بالاتری برسانید.

قدرشناس و سپاسگزار بودن دارای چهار بخش:

توجه کردن – شناختن چیزهایی که باید قدردان آنها باشید.

فکر کردن – فکر کردن در مورد اینکه چرا این چیزها را به شما داده اند.

احساس – احساساتی که در نتیجه چیزهایی که به شما داده شده تجربه می کنید.

انجام دادن – روشی که ابراز قدردانی می کنید.

محققان دریافتند بیشتر والدین روی آنچه کودکان برای نشان دادن قدرشناس و سپاسگزار بودن  انجام می دهند متمرکز هستند. در حالی که 85٪ والدین گفتند که فرزندان خود را وادار به گفتن “متشکرم” می کنند ، تنها 39٪ کودکان را تشویق می کنند که قدردانی کنند. علاوه بر این فقط یک سوم والدین از فرزندان خود می پرسند چگونه یک هدیه باعث احساس قدرشناس و سپاسگزار بودن در آنها می شود .

محققان والدین را تشویق می کنند تا از فرزندان شان سوالاتی بپرسند تا احساس قدرشناس و سپاسگزار بودن عمیق تری را در آنان ایجاد کند. در اینجا چند سوال وجود دارد که می تواند به کودکان کمک کند هر چهار مولفه قدرشناس و سپاسگزار بودن را تجربه کنند:

توجه – در زندگی خود چه چیزهایی را دارید که باید بخاطرش سپاسگزار باشید؟

فکر کنید – نظر شما در مورد این هدیه چیست؟ فکر می کنید باید به شخصی که آن را به شما داده است چیزی بدهید؟

احساس – آیا با گرفتن این هدیه احساس خوشبختی می کنید؟ از درون چه حسی دارید؟ این هدیه چه احساسی را در شما ایجاد می کند؟

انجام دهید – آیا راهی برای نشان دادن احساس در مورد این هدیه وجود دارد؟ آیا احساسی که نسبت به دریافت این هدیه دارید باعث می شود که بخواهید حس خوب تان را با فرد دیگری تقسیم کنید ؟

مهربانی کنید

کارهای زیادی وجود دارد که کودک می تواند برای نشان دادن قدرشناس و سپاسگزار بودن از افراد دیگر انجام دهد.مطالعه ای که در سال 2016 منتشر شد نشان داد  والدین سپاسگزار تمایل به پرورش فرزندان قدرشناس دارند. زیرا کودکان یاد می گیرند با شنیدن و دیدن قدردانی والدین خود قدردان باشند.

پروژه سپاسگزاری ایجاد کنید

یک پروژه خانوادگی می تواند روش خوبی برای جلب مشارکت همه در بیان قدرشناس و سپاسگزار بودن باشد.به عنوان مثال می توانید یک تابلوی اعلانات خانوادگی ایجاد کنید که در آن همه بتوانند یادداشت هایی را درباره آنچه که از آنها ممنون هستند بنویسند.روش های دیگری نیز وجود دارد که با خلاقیت می توانید باب صحبت در مورد قدرشناس و سپاسگزار بودن را بین اعضای خانواده ایجاد کنید. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید.تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن